OPEL YENİLİK

Yeni Opel Crossland ne zaman Türkiye’ye geliyor?

Yenilenen Opel Crossland, çok kısa bir süre önce tanıtımı yapılan Mokka’da kullanılan yeni Opel marka yüzü ile yollara çıkan ikinci model olacak. Ayrıca tıpkı Mokka gibi makyajlı Crossland de daha önce kullanılan X isim eklentisini artık kullanmayacak.

Makyajla birlikte sadece görsel yenilikler değil, şasi ve direksiyon sisteminde de revizyon yapılmış. Uyarlanabilir çekiş kontrol sistemi IntelliGrip sistemi gibi özelliklerle donanım paketleri de zenginleştirilmiş.

IntelliGrip çekiş kontrol sistemi, her türlü yüzeyde optimum tutunma ve denge sağlıyor. Normal, kar, çamur, kum ve ESp kapalı modları bulunan IntelliGrip, örneğin karlı zeminde patinaj yapan tekerleği yavaşlatıyor ve torku diğer ön tekerleğe aktarıyor. Çamurda ise patinaja daha fazla izin veriyor. fazla tekerlek kaymasına izin verir. Bu tip zeminlerde de en çok kavramaya sahip tekerlek en yüksek torku alıyor.

Yeni Crossland’de ön ızgarayı ve farları organik olarak birbirine entegre eden yeni Opel Vizor mimarisi; aracın ön bölümünü tamamen kaplayan bütünleşik tek bir yüz oluşturuyor. Bu tasarım yaklaşımı otomobilin olduğundan daha geniş görünmesini sağlarken aynı zamanda ön bölüm tek bir parçadan oluşuyor hissi veriyor. Opel şimşek logosu ise ön ızgaranın ortasında cesurca sergileniyor.

Yeni Opel Vizor tasarım yaklaşımı 2020 yılından başlayarak tüm yeni Opel modellerinin ayırt edici özelliği olarak kullanılacak ve gelecekte en güncel teknolojileri bir araya getirecek.

Küçük sınıf bir SUV olan Crossland’deki AGR onaylı ergonomik ön koltuklar, uzun yolculukları daha da konforlu hale getirmeyi amaçlıyor. Ayrı ayrı kayabilen arka koltuklar sayesinde bu sınıf bir araç için önemli olan fonksiyonellik seviyesi artırılmış durumda. 60/40 oranında bölünen ve 150 milimetreye kadar kaydırılan arka koltuklar, bagaj alanını 410’dan sınıfının lideri 520 litreye kadar çıkarıyor. Arka koltukların katlanması ile bagaj hacmi 1255 litreye yükseliyor.

Koyu renkli yeni stop lambaları ve parlak siyah bagaj kapağı Crossland’ın daha geniş ve daha güçlü görünmesini sağlayan diğer unsurlar arasında. Geliştirilen şasi ve yürüyen aksam sayesinde yenilenen Crossland’in çok daha dinamik bir sürüş karakteri sergilediği iddia ediliyor. Rüsselsheim’daki Opel mühendisleri, McPherson ön ve torsiyon barlı arka süspansiyon için yeni yaylar ve amortisörler geliştirmiş. Makyajlı Crossland, yenilenen ve daha hassas bir sürüş sunan direksiyon sistemi sayesinde konfor ve sürüş dinamikleri arasında denge kurmayı hedeflemiş.

Yeni bilgi-eğlence sistemi 8.0 inçlik bir ekrana sahip. Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumlu olan sistemin yanında akıllı telefonlar kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

OPEL CROSSLAND

Opel Crossland, 1.2 ve 1.5 litre hacimli benzinli ve dizel motorlarla satışa sunuluyor. 83 ila 130 HP arası güç üreten benzinli motorların yanında 110 ve 120 HP’lik 1.5 lt dizel motor da mevcut.

83 HP’lik 1.2 ltre üç silindirli motor beş ileri manuel şanzımanla sunuluyor. 110 ve 130 HP’lik üniteler ise aynı motorun turbo versiyonlarından oluşuyor. Altı ileri manuel şanzımanlı olan bu motor seçeneklerinden 130 HP’lik olan altı ileri otomatik şanzımanla da satın alınabiliyor. 230 Nm tork sunan 130 HP’lik motorun ortalama tüketimi 100 km’de 4.7 lt’ye kadar iniyor.

300 Nm tork üreten 120 HP’lik 1.5 litre dizel motor da altı ileri otomatik şanzımanla alınabiliyor. 110 HP’lik dizel motor, altı ileri manuel şanzımanla 100 km’de 3.5 litre gibi düşük bir tüketime sahip.

Yeni Opel Crossland’in baş üstü ekran, otomatik acil durum freni ve yaya algılamalı önden çarpışma uyarısı, şeritten ayrılma uyarısı, sürücü uyuşukluk uyarısı, kör nokta uyarısı, 180 derecelik görüş açısına sahip panorama arka görüş kamerası, otomatik park yardımı, hız sınırlayıcılı hız sabitleyici gibi zengin bir donanıma sahip.

Opel, Avrupa’da 2021 yılı başlarında yetkili satıcılara ulaşacak olan yeni Crossland modeli için yakında sipariş almaya başlayacak. Makyajlı Crossland’in Türkiye satışının ise 2021’in ilk çeyreğinde başlaması planlanıyor.

Similar Posts