VOLVO YENİLİK

Yeni Volvo S60 kaç para olacak?

Pandemi ve ekonomik krizden önce tanıtılan tüm yeni modeller Avrupa’yla aynı anda Türkiye’de de satışa sunulurdu. Artık durum böyle değil. Bazı modeller neredeyse iki yıl sonra ülkemize gelebiliyor.

Örnek vermek gerekirse, küçük sınıfın en iddialı modellerinden biri olan Peugeot 208 ile daha tanışamadık. Volvo‘nun bir dönem en çok sattığı otomobillerden biri olan S60 da geciken modellerden biri.

Yeni Volvo S60 2018’de tanıtıldı, 2020’nin sonuna geldik ama hâlâ Türkiye’ye gelemedi. Aslında bunun nedeni ekonomik kriz ya da pandemi değil. Bu otomobil ilk üretilmeye başladığında Volvo için bir ilki gerçekleştirdi.

Volvo Cars’ın Amerika’daki ilk fabrikasında üretilen S60, bu nedenle ülkemize gelemiyordu. Bilindiği gibi Amerika’dan gelen otomobillerde ek bir vergi var ve bu nedenle ülkemize gelemeyen BMW X5 gibi başka modeller de bulunuyor.

Peki, ne oldu da Volvo S60’ın Türkiye’ye gelişi kolaylaştı? Amerika’dan sonra Çin’de de üretilmeye başlayan S60, böylece ek vergi yükünden kurtuldu. Ülkemizde satılan Volvo S60’lar Çin’den gelecek. Gelecek yılın şubat ayında ilk teslimatları başlayacak olan S60’ın fiyatının 783 bin TL’den başlayacağı açıklandı.

250 HP güç üreten yarı hibrit modelle Türkiye’ye gelecek olan S60, dizel seçeneği olmayan ilk Volvo olma unvanına da sahip.

Zengin bir donanım paketiyle satışına başlayacak olan Volvo S60; panoramik açılır cam tavan, anahtarsız kullanım ve temassız açılır bagaj kapağı, gerçek deri döşemeler, elektrikli ve hafızalı sürücü koltuğu, elektrikli yolcu koltuğu, 18 inç alaşım jantlar, LED farlar, arka kamera, kristal vites topuzu, çarpışma önleme destek sistemleri ile şerit koruma asistanı gibi özelliklere sahip olacak.

Volvo Cars 2017 yılında, 2019 yılından itibaren tüm yeni modellerinin elektrikli bir altyapıya sahip olacağını duyurmuştu. Yeni S60’ta turbo ve kompresörlü olmak üzere iki ayrı elektrikli ve benzinli hibrit motor seçeneği bulunuyor.

Volvo’nun T6 Twin Engine elektrikli hibrit motoru toplam 340 HP güç üretirken, ödül sahibi T8 Twin Engine elektrikli benzinli hibrit ise 390 HP güce sahip. Bu versiyonlar çok dikkat çekici olsa da ilk etapta ülkemize gelmeyecek.

VOLVO S60

Ülkemize gelmeyecek olsa da diğer motor seçenekleri arasında 163 HP’lik B3, 197 HP’lik B4 ve 300 HP’lik B6 da var. 250 HP’lik B5 Türkiye’de dört tekerlekten çekişle satılacak ama yurtdışında önden çekişli versiyonları da bulunuyor.

B5’in 1969 cc’lik dört silindirli turbo motoru 6200 d/d’de 250 HP güç üretiyor. Tork ise 350 Nm olarak açıklanıyor. Güç paketi bununla sınırlı değil. Volvo’nun elektrik stratejisine bağlı olarak yarı hibrit olarak tasarlanan B5, 10 kW güç ve 40 Nm tork üreten bir marj jeneratörüne de sahip.

Bu otomobilde frenleme sırasında oluşan enerji 48 Voltluk bataryada saklanıyor. Daha sonra bu enerji, içten yanmalı motoru çalıştırırken ve kalkış sırasında desteklemek için kullanılıyor. Elektrik motoru sadece içten yanmalı motoru rahatlatmak için kullanılıyor. Hiçbir şekilde otomobili tek başına hareket ettirecek bir yapıya sahip değil.

Sekiz ileri otomatik şanzımana sahip olan S60 B5, dört tekerlekten çekişin de yardımıyla birlikte 0-100 km/s hızlanmasını 6.5 saniyede tamamlıyor. Maksimum hız ise 180 km/s’de sınırlandırılmış. Asıl merak edilen ise yakıt tüketimi.

Oldukça hızlı bir otomobil olan S60 B5, buna rağmen 100 km’de ortalama olarak 6.7-7.7 lt aralığında yakıt tüketiyor. Bu değerin yüksek olduğunu düşünmeyin çünkü yeni WLTP normu günlük kullanıma daha yakın değerler sunuyor.

Eski ölçüm sisteminde ortalama tüketim ise 100 km’de 6.4 lt. Bizce bu değer, 0-100 km/s hızlanmasını 6.5 saniyede tamamlayan bir otomobil için oldukça başarılı.

1733 kg ağırlığa sahip olan S60 B5’in bagaj hacmi 436 litre.

Yeni S60, S90 ve XC60 gibi modellerin de sahip olduğu Ölçeklendirilebilir Ürün Mimarisi (SPA) adı verilen platform üstünde üretiliyor Bu da en yeni nesil güvenlik ve bilgi-eğlence teknolojilerine sahip olduğu anlamına geliyor.

Volvo Cars, yeni S60’ın yollardaki en güvenli otomobillerden biri olduğunu iddia ediyor. Otomatik fren teknolojisine sahip City Safety, yayaları, bisikletlileri ve büyük hayvanları algılayabilen piyasadaki tek sistem olma unvanına sahip.

City Safety, orta sınıf sedan segmentinde bir dünya ilki olacak şekilde, karşıdan gelen çarpışmalardan kaçınmak için de otomatik frenleme yapıyor. Pilot Assist sistemi ise iyi işaretlenmiş yollarda, 130 km/s hıza kadar direksiyon, hızlanma ve frenleme ile sürücüyü destekliyor. Opsiyonel olan Pilot Assist sistemi, virajlı yollarda da kullanılabiliyor.

Volvo Cars’ın Sensus Connect bilgi-eğlence sistemi, Apple CarPlay, Android Auto ve 4G ile tamamen uyumlu çalışırken sürücülerin her zaman bağlı olmalarını sağlıyor.

Tablet tarzı dokunmatik bir ara yüz olan sezgisel kontrol, otomobilin fonksiyonlarını, navigasyonu, bağlı servisleri ve araç içi eğlence uygulamalarını bir araya getiriyor.

Sonuç olarak yeni S60’ın orta sınıfa ciddi bir renk getireceğini söyleyebiliriz. Dört tekerlekten çekişli B5’in 783 bin TL’den başlayan fiyatı ilk anda kulaklara çokmuş gibi gelebilir ama Opel Insignia’nın 230 HP’lik dört tekerlekten çekişli GSi versiyonunun fiyatının 1 milyon TL olduğunu belirtelim.

184 HP’lik Mercedes C 200 4MATIC’in AMG donanım paketli versiyonu 680 bin TL ama bizce performans anlamında Volvo S60 B5 ile karşılaştırılabilecek bir model değil.

Volvo S60 B5 AWD
4 silindir, 1969 cc, 250 HP, 350 Nm, 8 ileri otomatik, 180 km/s, 6.5 sn, 6.7 lt/100 km, 1733 kg

Similar Posts