HABERLER SUZUKI YENİLİK

Yenilenen Suzuki Vitara Türkiye’ye geldi

Suzuki’nin geçtiğimiz yıl 30’uncu yılını kutlayan SUV modeli Vitara, yenilenen versiyonuyla Türkiye’de satışa sunuldu. Yeni Vitara; güncellenen tasarımı, 140 HP’lik Boosterjet turbo motoru, altı ileri otomatik şanzımanı, Allgrip 4WD dört tekerlekten çekiş sistemi, ileri güvenlik teknolojileri ve zengin kişiselleştirme seçenekleriyle sürücü beklentilerini eksiksiz karşılamayı hedefliyor. Tasarım cazibesi daha da artan Vitara’da; yeni tasarım krom görünümlü ön ızgara ve parlak alaşım yeni 17 inç jantlar daha modern bir görünüm ortaya koyuyor. LED teknolojisine sahip stop lambalarında uygulanan üç şeritli görsel, Suzuki’nin yenilikçi vizyonunu desteklerken, yeniden şekillendirilen arka tampon da kaliteyi yükselten unsurlar arasında yer alıyor.

SUZUKI VITARA

Daha önceden Vitara-S versiyonlarında sunulmayan panoramik açılır tavan ise artık tüm GLX Premium versiyonlarında sunuluyor. Makyaj operasyonuyla birlikte gövde renkleri de yenilenirken, ürün gamında çift renk seçenekli güneş sarısı ve buz mavisi olmak üzere tamamen iki yeni renk daha yer alıyor. Ayrıca arazi ve şehir şartlarına uyumlu geniş aksesuar paketleriyle yeni Suzuki Vitara sahiplerinin araçlarını daha da kişiselleştirebilmelerine imkân tanınıyor.

Suzuki Vitara’nın dış tasarımıyla birlikte iç mekânı da gerek kalite, gerekse de tasarım anlamında göz dolduruyor. Yeni Vitara’nın iç konforunu daha da gösterişli hale getiren yeni 4.2 inç büyüklüğündeki renkli LCD yol bilgi ekranı; Allgrip dört tekerlekten çekiş sistemi modlarını, eğim iniş kontrolü animasyonlarını ve trafik işareti tanımlama sistemine ait görseller gibi işlevleri görmeyi kolaylaştırıyor.

10.1 inçlik multimedya ekran ise eğlenceli bir sürüş deneyimi sağlıyor. Hız sabitleme sisteminin entegre edildiği direksiyon simidi konfor artıran diğer bir yenilik olarak dikkat çekiyor. Adaptif hız sabitleme sistemi (ACC), geri görüş kamerası, ön ve arka park sensörleri ve arka çapraz trafik uyarısı, yedi adet hava yastığı ve elektronik dengeleme programı ESP ise yeni Vitara’da sürüş konforu ve araç hakimiyetini sağlayan unsurlar arasında yer alıyor.

Yeni saat tasarımı, gösterge panelinin üzerindeki yumuşak dolgu malzemesi, konsoldaki daha parlak metal detaylar, geometrik çizgili süet koltuk döşemeleri kalite algısını artırarak daha modern ve sportif bir görünümü beraberinde getiriyor. Ayrıca geniş bagaj açıklığı, yolcu koltukları katlandığında 710 litreye ulaşan yükleme hacmi, otomatik klima, panoramik açılır tavan ve ön orta kol dayaması konfor artıcı diğer özellikler arasında yer alıyor.

Yeni Vitara, tasarımsal değişikliklerle birlikte gücünü de yeni direkt enjeksiyonlu, turbo beslemeli ve düşük emisyon salım değeri sunan Boosterjet motorundan alıyor. Tüm yeni Vitara versiyonlarında yer alan 140 HP’lik Boosterjet, bünyesindeki ara soğutuculu turbo şarj sayesinde basınçlı havayı silindirlere göndererek düşük devir aralıklarında, hatta 2500 d/d’de dahi torkun maksimum seviyeye çıkmasına olanak tanıyor.

Yeni Suzuki Vitara’da sunulan bu motorla kombine edilen dişli oranları genişletilmiş altı ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ise kalkış sonrasında mükemmel hızlanma sunarken, yüksek hızlarda dahi yakıt tasarrufuna katkı sağlıyor. Suzuki Vitara’nın direksiyon simidinin arkasına monte edilen vites değiştirme kulakçıkları, otomatik şanzıman konforunu bir üst seviyeye taşıyarak manuel şanzımanda olduğu gibi keyifli ve sportif bir sürüş sunuyor. Yeni Suzuki Vitara; sürüş güvenliğini desteklemek, kazaları önlemek ve günlük kullanımda sürücünün hayatını kolaylaştırmak üzere daha fazla sürüş destek sistemiyle donatılıyor.

Radar fren desteği (RBS), yenilenen Vitara’da yerini monoküler kamera ve lazer radar (MFL) ile çalışan çift sensörlü fren destek sistemine (DSBS) bırakıyor. Sistem, aracın sürüş yönündeki araçları veya yayaları algılıyor, sürücüyü uyararak olası bir çarpışmayı önlemeye ya da çarpışma durumunda şiddetini azaltmaya çalışıyor. Suzuki’de ilk kez sunulan kör nokta uyarı sistemi (BSM), aracın her iki yanındaki kör noktasında olan veya yaklaşan araçları tespit ederek, şerit değiştirme girişiminde LED uyarı lambası ve sesle sürücüyü uyarıyor.

Arka kısımdaki iki yan radar sensörünü kullanan arka çapraz trafik uyarı sistemi (RCTA); geri viteste 8.0 km/s hıza kadar olan sürüşlerde veya park yerlerinden geri çıkışlarda yaklaşan bir araç karşısında, sürücüyü gösterge paneli üzerinden görsel ve sesli olarak uyarıyor. ‘Hız sınırı’ veya ‘girilmez’ gibi trafik işaretlerini algılayan trafik işareti tanımlama sistemi (TSR), ilgili trafik işaretini bilgi ekranında göstererek sürücünün dikkatini trafik işaretine çekiyor.

Birden fazla işaret algılayan sistem, bir kerede en fazla üç işaret görüntüleyebiliyor. Şerit takip ihlal ve uyarı sistemi de trafik güvenliğini maksimize ediyor. Milimetre-dalga radarıyla öndeki araçla mesafeyi koruyarak takip eden adaptif hız sabitleme sistemi (ACC) de, sürücü tarafından ayarlanan hızı maksimum hız sınırı olarak kabul ediyor ve sürücüye takip mesafesi desteği sağlıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Suzuki Vitara 1.4 GL+ 4×2
Fiyat 168.900 TL
Motor 1373 cc,4 silindirli, DOHC, 16V, turbo
Güç 140 HP 5500 d/d
Tork 220 Nm 1500 d/d
0-100 km/s 9.5 sn
Maksimum hız 200 km/s
Şanzıman 6 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 5.8 lt/100 km
Bagaj hacmi 375/1120 lt
Boş ağırlık 1145 kg

YENİ SUZUKI VITARA FİYAT LİSTESİ
Vitara 1.4 GL+ 4×2 AT (tek renk) 168.900 TL
Vitara 1.4 GL+ 4×2 AT (çift renk) 173.900 TL
Vitara 1.4 GL+ 4×4 AT (tek renk) 188.900 TL
Vitara 1.4 GL+ 4×4 AT (çift renk) 193.900 TL
Vitara 1.4 GLX Premium 4×2 AT (tek renk) 196.900 TL
Vitara 1.4 GLX Premium 4×2 AT (çift renk) 201.900 TL
Vitara 1.4 GLX Premium 4×4 AT (tek renk) 204.900 TL
Vitara 1.4 GLX Premium 4×4 AT (çift renk) 209.900 TL

Similar Posts