BMW X1’e hibrit versiyon geldi

BMW, sürekli olarak elektrifikasyon stratejisini ileriye taşıyor ve özellikle popüler ve dinamik olarak büyüyen bir araç kategorisi için yeni plug-in hibrit modeller sunuyor. Yeni BMW X1 xDrive25e, içten yanmalı motor ile elektrikli motor arasındaki akıllıca kontrol edilen etkileşimin yanı sıra 55 km’ye kadar emisyonsuz sürüş olanağı sunuyor. Ortalama yakıt tüketimi 2.1 lt/100 km’ye kadar inerken, sadece 48 g/km’lik CO2 emisyon değeri ile de dikkat çekiyor.

BMW X1

BMW X1 xDrive25e’nin birleşik güç tüketimi 100 kilometrede 14.3 kWh olarak açıklanıyor. Dört tekerlekten çekişli araç, ön ve arka tekerlekler arasındaki hızlı ve hassas güç dağılımı ile yüksek düzeyde sürüş keyfi sunuyor. Elektrikli hareketliliğin öncülerinden biri olan BMW, 2021 yılı sonuna kadar yollarda elektrikli tahrikli bir milyondan fazla araca sahip olmayı planlıyor. 2021 yılına gelindiğinde, Avrupa’da BMW Group tarafından satılan araçların yüzde 25’inde elektrikli bir tahrik bulunacak.

Yeni BMW X1 xDrive 25e’nin plug-in hibrit sistemi, BMW TwinPower turbo teknolojisine sahip 1.5 litrelik üç silindirli benzinli bir motor ve bu model için özel olarak geliştirilmiş bir elektrikli güç ünitesinden oluşuyor. Benzinli motor, 125 HP güç ve maksimum 220 Nm torku harekete geçiriyor. Bu güç altı ileri Steptronic şanzımana aktarılıyor ve ön tekerleklere iletiliyor. Elektrikli motor, 95 HP güç üretiyor ve tek hızlı şanzıman ile arka tekerleklere 165 Nm tork sağlıyor.

Dört tekerlekten çekiş
Sistem böylece benzersiz bir çeviklik seviyesi sunan dört tekerlekten çekiş sağlıyor. Elektrik motorunun son derece duyarlı güç iletimi, sürücünün değişen sürüş koşullarına son derece hızlı tepki vermesine imkân veriyor. Ek olarak, elektrik motorunun arka aksın üzerindeki konumu, yeni BMW X1 xDrive25e’nin ön/arka yük dağılımına olumlu anlamda katkı sağlıyor. İki güç ünitesi arasındaki akıllı kontrollü etkileşimle birlikte maksimum sürüş dengesi, sürüş konforu ve dinamik tepki sağlanıyor.

İçten yanmalı motor ve elektrik motor birlikte 220 HP’lik bir sistem çıkışı üretiyor. Her iki tahrik ünitesinin maksimum sistem torku ise 385 Nm. Yeni BMW X1 xDrive25e, bu güç sayesinde 6.9 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşabiliyor. Buna ek olarak, elektrik desteği sayesinde, örneğin sollama yaparken ek güvenlik rezervi de sağlanıyor. Yeni BMW X1 xDrive25e’nin maksimum hızı 193 km/s olarak açıklanıyor.

BMW X1 xDrive25e, en yeni yüksek voltajlı akü hücresi teknolojisi ile günlük hayatta sadece elektrikle yol alabilmeyi sağlıyor. Yeni nesil lityum iyon pilin brüt enerji içeriği 10 kWh. Bu değer, BMW X1 xDrive25e’ye 55 km’lik, sadece elektrikli bir menzil katıyor. Yüksek voltajlı pil, standart ekipman şarj kablosu kullanılarak geleneksel ev prizlerinde şarj edilebiliyor.

“Yeni BMW X1 xDrive25e, 220 HP’lik sistem gücü sayesinde 6.9 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşabiliyor. Maksimum hız ise 193 km/s”

2.4 saatte yüzde 80 şarj
Boş bir pil yaklaşık beş saat içinde bu şekilde tamamen şarj olabiliyor. Pilin toplam kapasitesinin yüzde 80’ine ulaşması sadece 3.8 saat sürüyor. Bir BMW i duvar kutusu kullanarak, ilgili şarj işleminin yüzde 0 ila 100 arasında tamamlanması 3.2 saatten az sürüyor. Toplam kapasitenin yüzde 80’ine 2.4 saat sonra ulaşılabiliyor. Şarj soketi, otomobilin sol ön duvarındaki ayrı bir kapağın altında yer alıyor.

Sürücü, sisteminin çalışma modunu etkin hale getirmek için orta konsoldaki eDrive düğmesini kullanabiliyor. Auto eDrive, tüm sürüş koşullarında iki güç ünitesi arasında optimum etkileşim sağlıyor. Navigasyon verileri, hem verimliliği hem de sürüş keyfini artırmak için plug-in hibrit sistemi yönetmek için kullanılıyor.

Navigasyon rehberliği etkinleştirildiğinde, öngörülen enerji yönetimi aynı zamanda sürücü sistemini kontrol etmek için rota profilini de dikkate alabiliyor. Max eDrive modu, elektrikli motorun verimli kullanımı için etkinleştirilebiliyor. BMW X1 xDrive25e, bu modda 135 km/s maksimum hızla sınırlandırılıyor. Ayrıca pili koru modu da mevcut. Bu mod etkinleştirildiğinde, akünün şarj durumunu koruması ve geri kazanım yoluyla artırması sağlanıyor. Böylece pil kapasitesi daha sonra kullanılmak üzere saklanabiliyor.

(Visited 95 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş