Citroen, C3 R5’in testlerine başladı

Citroen Racing, bir yıllık araştırma, geliştirme ve tasarım çalışmasının ardından C3 R5’in testlerine başladı. Citroen C3 R5, Fransız markanın müşteri programının bir ürünü ve kategorisinde referans olmayı hedefliyor. FIA’nın 2013’ten bu yana gündemde olan R5 kategorisine uygun olarak geliştirilen otomobil, özel takımlar ve pilotlar için düşük maliyetli ve hızlı bir araç olarak geliştirilmiş.

CITROEN C3 R5

Dört tekerlekten çekişli oan C3 R5, yaklaşık 280 HP güç üreten 1.6 lt’lik direkt enjeksiyonlu turbo motora sahip. R5’ler; WRC2, ERC ve ulusal şampiyonaların çoğunda rekabet ediyor. Yeni C3 R5’in ilk testlerinde Stephane Lefebvre ve Craig Breen’in yanı sıra Fransız Ralli Şampiyonası’nın şu anki lideri Yoann Bonato hazır bulundu. C3 R5 ve C3 WRC arasında doğrudan bir bağlantı var. Örneğin, iki otomobilin de takla kafesi aynı.

CITROEN C3 R5

Benzer şekilde motor da üretim modelinde kullanılan ünite baz alınarak geliştirilmiş. Citroen Racing, bu ilk test seanslarını takiben, toprak ve asfalt üzerinde testlere devam edecek. Otomobilin FIA homologasyonunun 2018’de tamamlanması planlanıyor.

CITROEN C3 R5

(Visited 18 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş
%d blogcu bunu beğendi: