YENİLİK

Isuzu D-Max tamamen yeni versiyonuyla Türkiye’de

Isuzu’nun pick-up segmentindeki temsilcisi D-Max yeniden doğdu. Yepyeni bir görünüme kavuşan D-Max, tasarımı ve donanım özellikleriyle pick-up sınıfına yeni bir heyecan getirmeyi amaçlıyor.

Dört farklı donanım seviyesinde yedi farklı versiyon olarak pazara sunulan D-Max’in V-Cross modeli üstün sürüş konforu sunmak üzere tasarlanmış. Sınıfında ilk kez kullanılan birçok yeni özelliğe sahip olan D-Max, üçüncü jenerasyonu ile Türkiye yollarına çıkıyor.

Yeni Isuzu D-Max’in başlangıç fiyatı 270 bin 200 TL olarak belirlenmiş durumda. En üst paketin fiyatı ise 408 bin 400 TL’ye kadar çıkıyor. Araç şimdilik Tayland’dan geliyor ama ülkemizde de yeniden üretilmesi için hazırlıklar devam ediyor.

Yeni Isuzu D-Max, dört farklı donanım seviyesi ile farklı müşteri beklentileri ve ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. V-Go donanım seviyesi temel iş gücü gereksinimi eksiksiz karşılayacak şekilde tasarlanırken, V-Life, D-Max’i iş gereksinimlerinin yanında kişisel olarak kullanacak olanlar düşünülerek hayata geçirilmiş.

V-Joy ve özellikle de V-Cross ise sürüş deneyiminden daha fazla keyif almak ve üst segment araç konforunu hissetmek isteyenlere hitap ediyor.

Yeni D-Max, V-Cross versiyonu ile müşterilerine hayallerin ötesinde özellikler sunarak sınıfında yeni bir çığır açmayı amaçlıyor. Tamamen yeniden tasarlanan D-Max eskisinden çok daha agresif bir görünüme kavuşmuş.

Yeni ve karakteristik bir yüze kavuşan D-Max hem iç hem de dış tasarımında ticari araç kalıplarını kıran modern çizgilere sahip.

Tabii değişim sadece üm bu değişim sadece görünen özelliklerle sınırlı değil. Daha verimli ve daha iyi performansa sahip bir motor, araç güvenliğini ve sağlamlığını artırmayı hedefleyen iyileştirilmiş şasi, yeni süspansiyon yapısı ve daha büyük frenler ile birlikte aracın altyapısında da büyük yenilikler mevcut.

Tüm bu değişimlerle D-Max’in tüm versiyonları 800 mm sudan geçebilme kabiliyetine sahip. Arazi koşullarındaki yaklaşma, uzaklaşma açıları iyileştirilirken, yakıt tüketiminde de belirgin bir düşüş yaşanmış.

Euro 6d emisyon standartlarına uyum sağlayan yeni D-Max her zamankinden daha çevreci. D-Max, geliştirilmiş motoru, iyileştirilmiş tepki süresi, düşük yakıt tüketimi ve performansıyla, Türkiye’den önce satışa sunulduğu bütün pazarlarda büyük beğeni almış. 4×4 versiyonlara eklenen diferansiyel kilidi off-road tutkunları için önemli bir gelişme.

D-Max’in 1. 9 lt’lik turbo dizel motoru 163 HP güç ve 360 Nm tork üretiyor. Altı ileri manuel ve altı ileri otomatik şanzıman versiyonları olan aracın maksimum hızı 180 km/s’ye kadar çıkabiliyor. Ortalama yakıt tüketimi ise çekiş sistemi ve şanzımana göre 100 km’de ortalama olarak 7.2 ila 7.5 lt arasında değişiyor.

 

Artırılan güvenlik

Adaptif hız sabitleme, arka radar, yağmur ve ışık sensörü, kör nokta algılama, stereo kamera ve bununla birlikte sunulan ileri sürüş destek sistemleri, D-Max’in sürüş güvenliğini yeni bir seviyeye taşıyor. V-Cross donanım seviyesinde, trafik işareti tanıma ve hatırlama, ön çarpışma ve otonom frenleme, dönüş asistanı, çoklu çarpışma önleyici fren sistemi, adaptif hız sabitleme, otonom frenleme, şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi ve uzun far asistanı gibi bir çok özellik bulunuyor.

Hava yastıkları güvenliği artıracak şekilde geliştirilen yeni D-Max’e ayrıca merkezi hava yastığı gibi sınıfında fark yaratan yeni güvenlik önlemleri de eklenmiş. Güvenlikte yepyeni bir noktaya ulaşan yeni D-Max, Avrupa EuroNCAP ve Avustralya ANCAP’ten beş yıldız almayı başardı.

Ön ve arka park sensörleri, dönüş asistanı ve geri görüş kamerası şehir içi kullanımı da sorunsuz hale getiriyor. 9.0 inç dokunmatik multimedya ekranı, kablosuz Apple Car Play ve Android Auto bağlantısı, çift bölgeli dijital klima da diğer önemli donanımlardan bazıları. V-Cross, ikisi tavanda olmak üzere sekiz hoparlörü ile yüksek ses kalitesi sunmayı da hedefliyor.

Tasarımı tamamen yenilenerek daha hırçın ve modern bir görünüme kavuşan D-Max’te; Bi-LED farlar, yeni tasarlanmış ön ızgara, modern renk kombinasyonları, yan basamaklar, tavan rayları gibi detaylarla hem spor hem de agresif bir görünüm hedeflenmiş.

4.2 inç renkli bilgi ekranı, yumuşak dokulu malzemeler, ince dikiş detaylar, kaliteli iç malzemeler ve yeni iç trim renkleri ile aracın içi tasarımı da tamamen yenilenmiş. Isuzu D-Max, dokuz farklı renk seçeneği ile satılacak.

D-Max’in yenilenen direksiyon sistemi, süspansiyon sistemi ve kabin bağlantıları, yol tutuş ve manevra kabiliyetini iyileştirirken, araç içi gürültünün de önemli oranda düşürüldüğü iddia ediliyor.

ISUZU D-MAX FİYAT LİSTESİ
D-Max 4×2 V-Go 270.200 TL
D-Max 4×2 V-Go 329.300 TL
D-Max 4×2 V-Life 325.600 TL
D-Max 4×2 AT V-Life 355.600 TL
D-Max 4×4 V-Life 339.400 TL
D-Max 4×4 AT V-Joy 373.500 TL
D-Max 4×4 AT V-Cross 408.400 TL

D-Max 4×4 AT
4 silindir, 1898 cc, 163 HP, 360 Nm, 6 ileri otomatik, 180 km/s, 7.5 lt/100 km, 2020 kg

Similar Posts