HABERLER MERCEDES YENİLİK

Mercedes E-Serisi’ne detaylı makyaj

Mercedes-Benz, 2016’da yollara çıkan ve 1.2 milyon adetlik satış rakamına ulaşan 10’uncu nesil E-Serisi’ni yeniledi. Yeni E-Serisi, teknolojisi ve tasarımıyla ‘markanın kalbi’ konumunu koruyor. Mercedes E-Serisi, benzinli ve dizel, arkadan itiş ve dört tekerlekten çekiş olmak üzere yedi farklı plug-in hibrit seçeneğe sahip olacak. Yeni Mercedes E-Serisi’nin, E 200 d ve E 200 d 4Matic seçenekleriyle ağustos ayında Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

MERCEDES E-SERİSİ

Satışa sunulduğu 1946 yılından bu yana 14 milyon adedin üzerinde satan üst orta sınıf Mercedes; Alman markanın en yüksek satış adedine ulaşan modeli olarak öne çıkıyor. Yalın ve heyecan uyandıran yenilikçi tasarımı kadar kaliteli ve nitelikli iç mekânıyla da dikkatleri üzerine çeken E-Serisi; her alanda güncellenerek segmentinin referans noktası olma iddiasını devam ettiriyor.

Tam LED farların standart, Multibeam LED farların opsiyonel olarak sunulduğu yeni E-Serisi’nin ön ızgarası ve ön tamponu da yeni. Yenilenen arka tampon, stop lambaları ve bagaj kapağı ile tasarımcılar aracın arkasını tamamen yeniden yorumlamış. Giriş seviyesinde bile daha sportif bir görünüm sunan Avantgarde dış tasarım konsepti sunuluyor. Böylece E-Serisi’nin başlangıç modelinde ilk kez Mercedes-Benz yıldızı ön ızgaranın ortasında kendine buluyor. Exclusive versiyonu ise özel ön ızgarası, motor kaputunda dik konumda duran yıldız ve ön tampondaki krom süslemelerle isminin hakkını veriyor. AMG tasarım konsepti, AMG Performans modellerini andıran yeni tampon tasarımlarıyla daha sportif bir görünüm sergiliyor.

Yeni Mercedes E-Serisi, iç mekânda daha fazla konfor sunmak üzere güncellenmiş. Standart olarak iki adet dijital 10.25 inçlik ekran sunulurken; opsiyonel olarak iki adet 12.3 inçlik ekran alınabiliyor. Standart olarak Linguatronic akıllı sesli komut sistemi ve arttırılmış gerçekliğe sahip navigasyon ile birlikte Mercedes-Benz kullanıcı deneyimi (MBUX) kullanıma sunuluyor. Yeni E-Serisi ile birlikte; tamamı deri, ahşap-deri ve spor olmak üzere üç farklı versiyonuyla tamamen yeni bir direksiyon simidi kullanılıyor.

Yeni teknolojiler ile daha güvenli

Yeni Mercedes E-Serisi ile birlikte yeni nesil sürüş yardım sistemleri programa dâhil oldu. Yeni nesil direksiyon kapasitif olarak ‘eller direksiyonda denetimi’ (sürücünün ellerinin direksiyonda olup olmadığı denetliyor) yapıyor. Distronic aktif takip yardımcısı yol koşullarına göre hızı uyarlıyor. Aktif dur-kalk yardımcısı, aktif direksiyon yardımcısı, sürüş yardım paketi ile alındığında dönüş fonksiyonu ile aktif fren yardımcısı ve araçtan çıkış fonksiyonuyla aktif kör nokta yardımcısı sürüş güvenliğini daha da ileriye taşıyor.

Fonksiyonları geliştirilen park paketi, 360 derece kamera sistemi ile yandan görünüm özelliği sunuyor. Ayrıca otomatik park fonksiyonunu paralel ve dikey park dışında ilk kez taralı alanlarda da çalışıyor. Otoyoldaki dur-kalk, trafikte aktif dur-kalk yardımcısı yol şeritlerinin tespit etmesi halinde 60 km/s hıza kadar şerit takip ve mesafe takip sistemlerinin görevini üstleniyor. Bir dakikaya kadar olan durma sürelerinde aracın tekrar otomatik olarak harekete geçirilebilmesi sağlanabiliyor. Aktif direksiyon yardımcısı, çok şeritli yollarda acil durum şeridi işleviyle sürücüye yardımcı olabiliyor ve aracın merkezden uzaklaşmasını sağlıyor. Sistem otoyollarda 60 km/s’nin altındaki hızlarda çevredeki araçlara veya tanımladığı yol çizgilerine göre kendini uyarlıyor. Yol çizgilerini algılamaması halinde E-Serisi daha da önce de olduğu gibi öndeki aracı takip ediyor.

Yeni E-Serisi’nde sunulan Energizing koltuk kinetiği, minder veya sırtlıkta minik hareketler yaparak oturma pozisyonunun değişmesini sağlıyor. Energizing konfor paketi, çeşitli konfor sistemlerini birbirine bağlıyor ve aydınlatma ve müzik türlerinin yanı sıra masaj fonksiyonlarını kullanarak farklı sağlık programları oluşturuyor. Plug-in hibrit versiyonlarda mola yerlerinde dinlenme veya seyahat esnasında aracı şarj ederken kullanılmak üzere “PowerNap” programı bulunuyor. Uykuya dalma, uyku ve uyanma olmak üzere üç aşamaya sahip olan program sürücünün performansını artırabiliyor ve sürücünün enerji toplamasına olanak sağlıyor.

Yeni E-Serisi ile birlikte elektrikli motorlara geçiş sürecinde önemli bir adım daha atılıyor. Yüksek verimlilik seviyesine, düşük emisyona ve yüksek güç üretimine sahip motorların güç yelpazesi benzinlilerde 156 ile 367 HP ve dizellerde 160 ile 330 HP arasında değişiyor. İlk kez dört silindirli bir benzinli motor (M 254) ikinci nesil entegre marş jeneratörü (ISG) ile donatılmış. Bu donanım otomobile ilave 20 HP’ye kadar ek güç ve 180 Nm daha fazla tork kazandırıyor. Söz konusu motorla donatılan versiyonlarda 48 Volt besleme kullanılıyor. Enerji geri kazanımı ve motoru kapatan “süzülme” fonksiyonu ile benzinli motor son derece verimli bir yapı sergiliyor. 9G-Tronic otomatik şanzıman da ikinci nesil ISG’nin adaptasyonu için geliştirilmiş ve ilk etapta dört silindirli motorla kullanılıyor.

Similar Posts