HABERLER

Mutlaka kullanılması gereken otomobiller

Bazı otomobiller vardır ki, hem fiyatları hem de az bulunmaları nedeniyle hayallerimizi bile aşarlar. Onları kullanmak için çıldırırız ama tabii ki imkân bulmamız çok zordur. Bazıları da aslında çevremizdedir ama ne kadar keyifli olduklarının farkında bile değilizdir. İşte sizler için mutlaka kullanmamız gereken otomobilleri derledik. Dediğimiz gibi bazılarını bırakın kullanmayı ülkemizde bulmak bile mümkün değil ama hayal kurmanın da bir zararı yok.

CHRYSLER IMPERIAL

Chrysler Imperial Crown Convertible
Klasik Amerikan otomobilleri artık ülkemizde çok pahalı. Eskiden yollarda terk edilmiş olarak görürdük ve çok uygun fiyatlara sahiplerini ikna edebilirdik. Şimdiyse az sayıda insan böyle bir bütçeye sahip. Üstelik klasik bir Amerikan otomobili restore edecek sabıra sahip olmayabilirsiniz. Ayrıca dev boyutları nedeniyle garajınızda yer bulmak da zor olabilir ama dediğimiz gibi her otomobil tutkunu, 1950 ve 1960’lı yılların altın döneminden en az bir Amerikan otomobili kullanmalı. Burada örnek verdiğimiz Chrysler Imperial’ı Türkiye’de bulmak mümkün olmayabilir ama zamanının lüks otomobili, çağdaşı Cadillac ve Lincoln’lerden teknik olarak daha gelişmişti. Otomobilde 7.2 lt’lik bir V8 olduğunu da hatırlatalım.

BUGATTI VEYRON

Bugatti Veyron
Biz otomobil dergicileri şanslıyız, en az bir kere Ferrari, Porsche ya da Lamborghini’nin tadına baktık ama kullanmadığımız bir sürü süper spor otomobil var. Bir McLaren F1 ya da Ferrari F40’ı nasıl bulabiliriz? Kullanamadığımız otomobiller içinde Bugatti Veyron da var. Kendi adıma ben maksimum hızdan çok viraj hızlarını önemserim yani listemin ilk başlarında Veyron yok ama 8.0 lt’lik, 1001 HP güç üreten bir W16 ile 400 km/s’nin üstünde hıza çıkmayı kim istemez ki?

SAAB 9000

Saab 9000 Turbo
Şaşırdınız değil mi? Veyron’dan sonra hurda bir Saab’a neden yer verdik? Saab’lar nadiren ateşli sürücüleri cezbetmiştir. Genelde büyük otomobillerdir ve daha çok güvenliği önemseyen, farklı olmak isteyen kişiler tarafından kullanılırlar. Bu otomobilin 2.3 lt’lik Aero versiyonu 225 HP güç üretiyordu. 0-100 km/s hızlanması 6.7 sn’ydi ve maksimum hızı 250 km/s’ydi. Türkiye’de düzgün bir 9000 bulmak zor olabilir ama eski bir Saab ya da Volvo’yu uygun fiyata satın alabilirsiniz. Restore etmek için biraz para harcarsanız, bolca donanıma ve güçlü motora sahip bir İsveç tankına sahip olabilirsiniz. Sürüşlerinin keyifli olduğunu garanti edebiliriz.

ALFA ROMEO GIULIA TZ

Alfa Romeo Giulia TZ
Yine biraz uçalım. Tabii ki sahip olmak ya da kullanmak mümkün değil. Bu Zagato gövdeli Alfa Romeo; kompakt boyutlarıyla hafif bir yapıya sahiptir. Kısaca yarış odaklı bir coupe olduğunu söyleyebiliriz. Otomobilin düşük hava sürtünmeli alaşım gövdesi, uzay kafesi adı verilen bir şasiye sahipti. 112 HP güç üreten 1.6 lt motoru çift eksantrikliydi. Beş ileri manuel şanzımana sahip olan otomobil, zamanının en çevikleri arasındaydı. Yarış versiyonunda güç 160 HP’ye kadar çıkıyordu.

LAMBORGHINI MIURA

Lamborghini Miura
Özellikle ilk üretilen Lamborghini Miura’ların kullanımının zor olduğu söylenir ama bunun hiç önemi yok çünkü muhteşem görünüyor. Sizi biraz yorsa da inip baktığınız zaman moraliniz yine yerine gelecektir. 1966-1973 yılları arasında üretilen Miura, günümüzdeki örnekler gibi ortadan motorluydu. Beş ileri manuel şanzımana sahip olan Miura’nın 3.9 litrelik V12 motoru 350 HP gücündeydi. Daha sonraki yıllarda 400 HP’yi geçen modeller de üretildi. Miura’nın üretim adedinin 764 adet olduğu söyleniyor. Yani bulmak da kullanmak da imkânsıza yakın.

LAND ROVER DEFENDER

Land Rover Defender
Evet, yine dünyamıza dönelim. Ülkemizde bulması kolay hatta Otokar tarafından üretildi bile ama fiyatları çok da uygun değil. Ayrıca Land Rover Defender’ın herkes için olmadığını da belirtmek lazım. Konfor istiyorsanız uzak durun ama arazide müthiş bir kullanım keyfi arıyorsanız işte aradığınız model bu. 1948’den 1983’e kadar seri 1, 2 ve 3 olarak adlandırılan bu araç daha sonra Defender adını almıştı. Farklı şasi uzunluklarıyla üretilen Defender, 2.25 lt benzinliden 2.5 lt turbo dizele kadar birçok motor seçeneğine sahip oldu. Hatta bir dönem 3.5 lt V8 motorlu versiyonlar bile vardı.

FORD TOURNEO CUSTOM

Ford Transit-Tourneo
Ne diyor bu adam diyebilirsiniz. Veyron dedi, Miura dedi şimdi de Transit’e geçti dediğinizi duyar gibiyim. Haklı olabilirsiniz ama bir kere kullanırsanız çok seveceğinizden eminim. İşiniz gereği her gün kullanıyorsanız nefret etmiş olabilirsiniz ama ilk kez deneyimleyecekseniz ne dediğimi anlarsınız. Tabii sadece Transit’ten bahsetmiyorum. Mercedes, Volkswagen ya da Peugeot da olabilir. Kısaca en az bir kere minibüs kullanın. Sürüşünün tahmin ettiğinizden daha keyifli olduğunu fark edeceksiniz. Otomobil kullanmaya çok alışık olduğunuz için bazı hareketleri düşünmeden yapıyorsunuz. Ama bir minibüse ya da yüksek yapılı bir ticari araca geçtiğinizde ilk otomobil kullandığınız günlerin heyecanına kapılacaksınız.

PEUGEOT 208 GTI

Peugeot 208 GTi
Aslında burada model önemli değil. Ülkemizde iyi durumda bir Peugeot 208 GTi bulabilirsiniz diye örnek verdim. Yukarıdaki modellerde de aynı şey geçerli. Modelden bağımsız olarak klasik bir Amerikan otomobili, güncel bir süper spor, klasik bir spor otomobil, minibüs ya da youngtimer denilen yakın geçmişin, 90’ların hızlı otomobillerini kullanırsanız çok eğlenirsiniz demek istiyoruz. Siz bir Chrysler değil de 57 Chevrolet kullanırsınız, Saab 9000 Turbo değil de E36 BMW 328i’nin tadına bakarsınız. 208 GTi örneğinde de mutlaka önden çekişli, ateşli bir hatchback kullanmanız gerekli diyoruz. Küçük ya da kompakt sınıf olabilir, turbo ya da atmosferik olabilir ama çok eğleneceğinize garanti verebiliriz. Bu tip otomobilleri çok uygun fiyata da bulabilirsiniz ama eski ve hızlı bir otomobil almak risklidir. 205 GTi, Golf GTi, Megane RS, Corsa GSi, Astra GSi, Civic Type R… O kadar çok var ki hangisini bulursanız kullanmayı deneyin.

Similar Posts