HABERLER PEUGEOT YENİLİK

Peugeot yeni Expert ile çok iddialı

Hafif ticari araç pazarına tamamen yeni bir soluk getirme iddiasıyla geliştirilen yeni Peugeot Expert aynı zamanda Peugeot’nun hafif ticari araç pazarındaki payını da artıracak. Markanın yeni genetik kodlarını bünyesinde barındıran Expert; modern, çekici ve güçlü tasarımı kadar, yüksek taşıma kapasitesi ve yüksek verimlilik seviyesine sahip motorlarıyla da dikkat çekiyor.

PEUGEOT EXPERT
PEUGEOT EXPERT

Yeni EMP2 modüler platform üzerine inşa edilen Peugeot Expert düşük işletme maliyetiyle hafif ticari araç kullanıcılarının bütçesini düşünürken, zengin ekipman seviyesiyle ise konfor ve güvenliği en üst seviyede sunuyor. Kompakt, standart ve uzun olmak üzere üç farklı gövde uzunluğuna sahip olan ve EuroNCAP çarpışma testlerinden beş yıldız alan yeni Peugeot Expert’in dünya tanıtımı Birmingham Ticari Araç Fuarı 2016’da gerçekleştirilecek. Aracın ön bölümü, ön taşıyıcıların genişliği ve kulelerin yüksekliği kadar ön süspansiyon geometrisinin mimarisiyle de 1.6 ve 2.0 litre BlueHDi motorların kullanımına imkân tanıyor. Soğutma sistemi, hava emiş yolları, egzoz manifoldu ve elektrik mimarisi gibi temel öğeleriyle birçok modelde kullanılan bu motor başarısını kanıtlamış durumda. Her biri modern ve verimli Euro6 BlueHDi motorların güç alternatifleri 95 HP ve 210 Nm ile başlıyor ve 180 HP ve 400 Nm’ye kadar uzanıyor. Yeni model, bir önceki Peugeot Expert versiyonu ile kıyaslandığında yeni platform sayesinde motor seçeneğine bağlı olarak 100 ile 150 kg daha hafif bir yapı ortaya koyuyor. Yeni platform ve verimli motorlar rekor yakıt ekonomisi değerlerini de beraberinde getiriyor. En verimli versiyon 5.1 lt/100 km ile 133 g/km CO2 değerine sahipken, büyük bölümü stop/start teknolojisiyle donatılan Peugeot Expert ürün gamının ortalaması 5.4 lt/100 km ile 140 g/km CO2 ile sınıfının en iyi değerine imza atıyor.

1.6 BlueHDi 95, 5 ileri manuel şanzıman, 5.5 lt/100 km
1.6 BlueHDi 115, 6 ileri manuel şanzıman, 5.1 lt/100 km
2.0 BlueHDi 120, 6 ileri manuel şanzıman, 5.3 lt/100 km
2.0 BlueHDi 150, 6 ileri manuel şanzıman, 5.3 lt/100 km
2.0 BlueHDi 180, 6 ileri otomatik şanzıman, 6.1 lt/100 km

Sadece yakıt tüketimini düşürmekle kalmayan EAT6 otomatik şanzıman aynı zamanda ön koltuk sırasındaki orta yolcuya daha fazla diz mesafesi de sunuyor. Yüksek teknolojiyle donatılan BlueHDi motorlar başta FAP partikül filtresi) ve SCR (selective catalytic reduction) olmak üzere günümüz motor teknolojisinin en etkin ve verimli emisyon kontrol teknolojileriyle donatılmış ve Euro 6 emisyon normlarını yerine getiriyor. 22.4 lt kapasiteli AdBlue deposu 15.000 km’lik menzil sağlarken, AdBlue dolumu orta direk üzerinde yer alan ve sürücü kapısı kapalıyken görülmeyen doldurma kapağı sayesinde kolayca yapılıyor. Sınıfının en düşük yakıt tüketimi değerine sahip olan Peugeot Expert, 40 bin km veya iki yıllık bakım aralığının da katkısıyla son derece düşük kullanım maliyeti avantajı sunuyor. Yeni Peugeot Expert henüz ilk göz temasında Peugeot binek otomobillerinin bir üyesi olduğunu gözler önüne seriyor. Ön farlarıyla Peugeot’nun kompakt sınıf modeli 308’i andıran yeni Peugeot Expert’in yeni Peugeot 2008 SUV’da ilk kez tanıtılan yüksekte konumlandırılan ön ızgarası güçlü bir ön görünüme ve petek dokulu ızgaranın ortasında konumlandırılan kabartmalı ‘aslan’ logosu ise marka aidiyetine dikkat çekiyor. Izgaraya vurgu yapan krom çerçeve modern bir görünüm sunarken, diğer yandan ise kalite algısını artırıyor. Yan panellerdeki oluk ile içbükey yüzeyler kadar şişkin çamurluk ağızları sportif ve dinamik görünümü destekliyor ve geniş cam alanlarla birlikte modern bir siluet sağlıyor. Ön tampona entegre darbe emici çıtalar ve geniş hava girişleri Peugeot Expert’e güçlü ve kaslı bir görünüm kazandırıyor. Ticari araç kullanıcıları yaptıkları işe ve taşıdıkları insanların sayısına bağlı olarak farklı ihtiyaçlara ve gereksinimlere sahip. Yeni Peugeot Expert zengin ürün çeşitliliğiyle tüm bu beklentileri ve gereksinimleri karşılıyor. Yeni EMP2 (Efficient Modular Platform 2) platformu üzerine inşa edilen yeni Peugeot Expert kompakt dış boyutlarla maksimum yükleme alanını bir arada sunabiliyor. Expert; kompakt, standart ve uzun olmak üzere üç farklı gövde uzunluğu ile üretiliyor.

PEUGEOT EXPERT
PEUGEOT EXPERT

Kompakt gövde tipi 4.6 metre uzunluğu ile 5.1 m3 kargo hacmi ve 3.32 metre kargo uzunluğu sunarken, standart versiyonu 4.95 metre gövde uzunluğu sunuyor. Uzun versiyon ise 5.30 metrelik gövde uzunluğu ile 6.6 m3’e kadar kargo hacmi ve 4.0 metreye kadar kargo alanı uzunluğu sunuyor. Tüm gövde uzunlukları 1400 kg yük taşıma kapasitesi ile beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Sadece 1.90 metre tavan yüksekliği ile alışveriş merkezleri ve havaalanlarındaki kapalı park alanlarına girmeyi kolaylaştıran yeni Peugeot Expert, kompakt boyutları kadar kısa ön ve arka aks uzantıları sayesinde ise park ve manevra pratikliği sunuyor. Kompakt, standart ve uzun olmak üzere üç gövde uzunluğuna sahip olan Van versiyonu; Pro, Premium ve Premium Pack olmak üzere üç farklı ekipman seviyesiyle çeşitlendiriliyor. İki veya üç kişilik oturma düzenine sahip Van versiyonu gövde uzunluğuna bağlı olarak 4.6 m3 ila 6.6 m3 arasında değişen kargo alanına sahip. Her biri 1400 kg yük taşıma kapasitesine sahip üç farklı gövde uzunluklarından en uzun olanı üç adet Europalet taşıyabiliyor. Moduwork bölmeli üç kişilik bank tipi koltuklar bu sınıfta benzeri görülmemiş bir modülerlik sunuyor. Geniş ve konforlu bir yaşam alanı sunan katlanan koltuklar ön sırada üç kişinin rahat etmesini sağlarken öne doğru katlanan orta koltuğun sırtlığındaki düzenleme sayesinde mobil ofis ortamı sağlanıyor. Yine orta koltuğun altında bulunan saklama bölmesi küçük eşyaların neden olabileceği karmaşanın önüne geçiyor. Modüler platform sayesinde sadece iki farklı aks aralığıyla üç farklı gövde uzunluğu elde edilebiliyor. Kompakt versiyonda 2.92 metre olan aks aralığı, standart versiyonda 3.27 metre olarak kullanılıyor. Önde 0.88 metrelik ve arkada 0.80 (kompakt) ile 1.15 (standart) metrelik kısa aks uzantıları kadar 11.30 metrelik dönme çapı da park ve manevralarda Peugeot Expert’in kullanım kolaylığını artırıyor. Yeni Peugeot Expert’in yaşam alanına günlük hayatı kolaylaştıran 46 litrelik kapalı veya açık bir dizi bölme dağıtılmış durumda. Üstte 0.5 litrelik beş adet su şişesini alabilen soğutmalı toplam yedi litrelik ve altında ise beş litrelik olmak üzere yolcu tarafında iki torpido gözü bulunuyor. Ayrıca torpido gözünün üstünde beş litrelik A4 formatında kapalı bir göz daha yer alıyor. Gösterge panelinin iki yanında yer alan bardaklara 0.,5 litrelik birer şişe sığarken orta konsolda ufak eşya saklama gözleri entegre edilmiş durumda. Ön kapılarda 1.5 litrelik iki şişeyi alabilen sekiz litrelik kapı cebi bulunurken, sürgülü yan kapılarda beş litrelik saklama gözü yer alıyor. 12 Volt ve USB soketleri cep telefonu gibi mobil cihazları şarj etme imkânı sunarken, 11 inçe kadar cep telefonu veya tablet tutucuları ise aksesuar olarak sunuluyor.

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: