Premium kompakt sınıfın yaramaz çocuğu: Audi S3

Son dönemde kendini Le Mans ve DTM gibi pist yarışlarına veren Audi, benim gibi ralli tutkunları için herzaman bir dönemin başlangıcına imza atan marka olarak kalacaktır. 1980 yılında ortaya çıkan quatto ile ralli dünyasına dört tekerlekten çekişi getiren ve yepyeni bir akımın doğmasına neden olan Audi, hemen ertesi yıl yarış kazanmaya başladı. Hannu Mikkola pilotajında 1981 İsveç Rallisi’ni kazanan Audi, daha sonra 1985 sonuna kadar 23 zafere imza attı. 1982 ve 1984’de Markalar Şampiyonu olan Audi, ayrıca Hannu Mikkola ve Stig Blomqvist Pilotlar Şampiyonu da olmayı başardı.

AUDI S3

AUDI S3

Audi’nin bir başka başarısı da Michele Mouton ile Dünya Ralli Şampiyonası’nda zafere ulaşan ilk kadın pşlota sahip olmasıydı. Mouton, 81 ve 82’de dört yarıştan birincilikle ayrılmayı başardı. Zamanla quattro A1, quattro A2, quattro Sport ve ve quattro Sport S1 modelleriyle zirveyi hiç bırakmayan Audi Sport, en son 87’de Walter Rohl pilotajında olmak üzere Pikes Peak’i de defalarca kazandı. Tüm bunları anlatmamızın nedeni, Audi S3’e de bu bilinçle binilmesi gerektiği. O sadece hızlı bir otomobil değil. Köklerinde uzun bir motorsporları geleneği barındıran bir şampiyon. Ralli genleri S3’ün tüm benliğini sarıyor. Modern WRC otomobilleri 1.6 lt turbo motorlara sahip olsa da S3’deki 2.0 lt’lik turbo güç ünitesi, dört tekerlekten çekiş ve altı ileri S tronic şanzıman, caddelerde bir ralli otomobili kullanıyormuşsunuz hissi yaratıyor. Ralli otomobillerinden tek farkı, son derece seçkin bir kabine ve zengin bir donanıma sahip olması. Kısaca performans ile birlikte konfor da vaat ediyor. S3 Sportback’in bir başka olumlu özelliği de ikinci otomobile ihtiyaç bırakmaması. Beş kapılı konfigürasyonuyla rahatlıkla aile gezmelerinde kullanabilirsiniz. Yalnız kaldığınızda da performansın tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Audi S3’ün 1984 cc’lik turbo motoru yurtdışına 300 HP olarak satılıyor. Fakat sıcak ülke olmamız ve benzin kalitemizin yetersizliği gibi nedenlerle Türkiye’ye 285 HP olarak geliyor. Otomobili kullandığınızda 15 HP’yi sorun etmeye gerek olmadığı anlaşılıyor.

AUDI S3

AUDI S3

Özellikle launch control yardımıyla kalktığınızda, sırtınız koltuğa yapışıyor ve sadece 4.9 sn’de 100 km/s hıza ulaşabiliyorsunuz. Audi Drive Select sistemi S3’ü hangi tarzda kullanmak istiyorsanız otomobilin ona ayak uydurmasını sağlıyor. İsterseniz yakıt tüketimi odaklı, isterseniz konforlu isterseniz de dinamik modda S3’ü kullanabilirsiniz. Tabii ki otomobilin hakkını vermek için sürekli dynamic modda olmak istiyorsunuz. Her viteste istekle hızlanan S3, 380 Nm’lik torkunu devamlı ayağınızın altında hissettiriyor. Dört tekerlekten çekiş sayesinde gücünü zemine çok başarılı bir şekilde aktaran S3, mekanik tutunmasıyla ESP gibi sistemlere pek gerek bırakmıyor. Fakat herhangi bir Mitsubishi Lancer EVO gibi arkasını rahatça bırakmaması eğlence katsayısını biraz kısıtlıyor. Audi mühendisleri, gittiği kadar durabilen ve yol tutabilen bir otomobil yarattıkları gibi tüketime de özel önem vermiş. Start/stop sistemi bile bulunan bu sporcu ile 7.5 lt/100 km ortalama ile gezmek mümkün. Ayrıca beş kapılı oluşu ve 354 lt’lik bagaj hacmi de kullanışlılığı artırıyor. Kısaca Audi, hergün hatta ailenizle bile kullanılacak bir canavar yaratmış. S3 böyleyse RS3 nasıl olacak kimbilir?
Mert YILMAZ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Audi S3 Sportback
Fiyat 183.748 TL
Motor 1984 cc, 4 silindirli, DOHC, 16V, turbo
Güç 285 HP 5500 d/d
Tork 380 Nm 1800 d/d
0-100 km/s 4.9 sn
Maksimum hız 250 km/s
Şanzıman 6 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 6.9 lt/100 km
Emisyon 159 g/km
Ağırlık 1520 kg
Bagaj hacmi 340 lt

(Visited 278 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş