RAKİPSİZ: SKODA KODIAQ

Son yıllarda birçok marka pazar paylarını genişletmek için yeniliklere imza atıyor. Seat, Ateca ile yerden yüksekler ligine girerken, Skoda da Kodiaq ile SUV segmentine dahil oldu. Hatta Alfa Romeo bile Stelvio modeliyle SUV sınıfına giriş yaptı. Son yıllarda ülkemizde dahil olmak üzere satış grafiğini hızlı bir şekilde artıran Skoda, yeni nesil Superb ile geçtiğimiz yıl Türkiye’de yılın otomobili seçilmişti. Superb’ün başarısını devam ettirme niyetinde olan Çek marka, Kodiaq ile de yukarı çıkan satış grafiğini daha da tepeye tırmandıracağa benziyor.

SKODA KODIAQ

Ülkemizde sadece 1.4 litrelik TSI motorla satılan Kodiaq’ı manuel ya da DSG şanzıman seçeneğiyle satın alabiliyorsunuz. Aynı zamanda dört tekerlekten çekişli ya da önden çekiş seçeneğiniz de bulunuyor. Beş kişilik ya da yedi kişilik olarak tercih edebileceğiniz Kodiaq aslında Volkswagen Tiguan ve Seat Ateca ile aynı platformdan yükseliyor. Fakat boyutlarını ve yedi kişilik versiyonunu düşündüğünüzde Nissan X-Trail, Hyundai Santa Fe ve Kia Sorento’nun rakibi oluyor. Kia Sorento ve Hyundai Santa Fe’nin ülkemiz koşullarına uygun olmayan motorları Kodiaq’ı direkt olarak X-Trail’in karşına konumlandırıyor. X-Trail, dizel-otomatik kombinasyonu sunmasıyla avantajlı gibi dursa da 170 bin TL’den fazla olan başlangıç fiyatıyla, Kodiaq’ın 110 bin 900 TL’lik başlangıç fiyatının yanında dezavantajlı duruma düşüyor. Başlangıç fiyatlarına baktığımızda Kodiaq, Seat Ateca ve Volkswagen Tiguan ile hemen hemen aynı rakamlara sahip. MQB platformundan yükselen Kodiaq, sürüş özellikleri bakımından Volkswagen modelleriyle benzer sürüş hissine sahip. Çok fazla eğlence vaad etmiyor fakat konfor ve yol tutuştan ödün vermiyor. Direksiyon yumuşak ve hisli. Tepkilerinize hızlı yanıt alabiliyorsunuz. Süspansiyon sistemi hafif kasislerde kabine fazla rahatsızlık iletmiyor fakat Tiguan’a göre biraz daha sert. Özellikle bozuk yollarda ses ve sarsıntı kabine sızabiliyor. Dört tekerlekten çekişli olduğu için virajlarda yüksek yapısına rağmen önden ya da arkadan kayma eğilimi çok fazla göstermiyor. Seat Ateca’nın sunduğu sportif sürüş hissi Kodiaq’da yok fakat 150 HP’lik motor alt devirlerden itibaren canlı karaktere sahip. En büyük rakibi olan X-Trail, Kodiaq’ın yanında çok daha hantal kalıyor. Rüzgâr ve yol gürültüsü hemen hemen kabine hiç sızmıyor, bu yüksekliğe sahip bir araç için yalıtım oldukça başarılı. Skoda Kodiaq’ın başlangıç seviyesinde 125 HP’lik bir motor yer alıyor. Bu motorlu versiyonu deneme şansım olmadı ama tahminlerim göre Kodiaq’ı taşımada zorlanacağı yönünde. O yüzden benim tercihim kesinlikle 250 Nm torka sahip 150 HP’lik versiyondan yana olacaktır. Yedi kişilik ve dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan test aracımızın da kaputunun altında 150 HP’lik motor bulunuyordu. Bu motor alt devirlerden itibaren gelen yüksek torkla birlikte aracı rahat şekilde hareket ettirebiliyor. Altı ileri çift kavramalı şanzıman pürüzsüz ve seri geçişlere sahip olsa da her çift kavramalının sorunu olan sıkışık trafikte ısınma problemi yaşıyor. Isınan şanzımandan dolayı ise geçişler sarsıntılı olarak gerçekleşiyor. Skoda Kodiaq sınıfının en uygun fiyatlı yedi kişilik modellerinin biri olmasının yanında verimli motoru sayesinde tutumlu olmayı da başarıyor.

SKODA KODIAQ

Fabrika verisi ortalama 7.1 litrelik tüketim değerine sahip olan Kodiaq’la, 250 kilometreye yakın yol yaptım, bu yolun bir kısmı trafikte de geçti. Aracı teslim ettiğimde yol bilgisayarında 8.2 lt/100 km’lik bir değer yazıyordu ki, böyle bir araç için ekonomik bir rakam olduğunu belirtmeliyim. Kodiaq’ın dış tasarımı, Ateca ve Tiguan’a göre çok daha heybetli gözükmesini sağlıyor. Yenilenen Octavia’dan gelen çift far tasarımı, Octavia’dan daha çok Kodiaq’a yakışmış. Tam LED farlar opsiyonel olarak sunuluyor ve Kodiaq’a premium bir hava katıyor. Arka tasarım Çek markanın diğer modelleriyle benzer şekilde ön tasarıma göre çok daha sade duruyor. Kodiaq’ın kabinine geçtiğinizde klasik Volkswagen Grubu tasarımını görüyorsunuz. Fazla ışıltılı değil, sade ve şık gözüküyor. Kabinde kullanılan malzeme kalitesi ve işçilik X-Trail’e göre oldukça kaliteli… İç mekânda tek eleştirebileceğim kısım ise gösterge tablosu oldu. Bu sınıfta yer alan bir araca yakışmayacak kadar basit gözüken gösterge tablosu biraz daha şık tasarlanabilirdi. Kodiaq, teknoloji ve donanım olarak da rakiplerinin referans alabileceği bir araç olmuş. Baz modelden itibaren standart olarak sunulan 8.0 inçlik ekranın arayüzü basit ve anlaşılması kolay. Çözünürlüğü ve tepkileri de sınıfının en iyilerinden biri. EuroNCAP testlerinden beş yıldızla ayrılan Kodiaq’ta çarpışma önleme sistemi gibi güvenlik sistemleri standart olarak sunuluyor. Skoda modellerinden alıştığımız üzere Kodiaq’ta da akıllıca düşünülmüş eşya koyma ve saklama yerleri bulunuyor. 12V’luk prizin kapağını bile koyabileceğiniz gözler unutulmamış. Geniş açılan bagaj kapağı yüklemeyi kolaylaştırıyor. Yedi koltukta kalkık olduğunda Kodiaq 270 litrelik bagaj hacmi sunuyor. Beş koltuk kullanıldığında ise bu hacim 560 litreye çıkıyor, tüm koltuklar yatırıldığındaysa 2005 litrelik devasa bir alana sahip oluyorsunuz. Sonuç olarak Skoda son zamanlarda teknolojisini aldığı VW’yi terletmeye başladı. Superb’ün Passat’ı tehdit etmesinden sonra şimdi de Kodiaq’ın Tiguan’ın başına dert olacağını söyleyebiliriz. Üstelik daha geniş iç hacim gibi avantajları da bulunuyor.
Özerk IHLAMUR

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Skoda Kodiaq 1.4 TSI
Fiyat 157.400 TL
Motor 1395 cc, 4 silindirli,
DOHC, 16V, turbo
Top. güç 150 HP 5000 d/d
Top. tork 250 Nm 1500 d/d
0-100 km/s 10.1 sn
Maksimum hız 198 km/s
Şanzıman 7 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 7.1 lt/100 km
Bagaj hacmi 560 lt
Ağırlık 1668 kg

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş
%d blogcu bunu beğendi: