HABERLER SKODA YENİLİK

Skoda Karoq ne zaman geliyor?

Çek üretici Skoda, Kodiaq ile başlattığı SUV atağına yeni bir halka daha ekledi. Tamamen yeni bir araç olan Karoq, markanın kompakt SUV sınıfındaki temsilcisi olarak model yelpazesinde yerini almaya hazırlanırken, 2018 yılının ilk çeyreğinden itibaren Türkiye pazarına sunulacak. Türkiye’de de kısa bir süre önce satışa sunulan Kodiaq ile bir yandan model yelpazesini genişletmeye devam eden, diğer yandan da SUV sınıfına güçlü bir giriş yapan Skoda, bu hamlesini, tamamen yeni Karoq ile sürdürüyor.

SKODA KAROQ

Markanın yeni oluşturduğu SUV tasarım diline uygun olarak duygusal ve dinamik bir görünüm sunan Karoq, gerçek bir Skoda olduğunu, sunduğu benzersiz iç mekân genişliği, yeni sürücü destek sistemleri, tamamen LED teknolojisine sahip farları ve bir Skoda modelinde ilk kez kullanılan dijital gösterge paneli gibi üstünlüklerle kanıtlıyor. Güçleri 115 ile 190 HP arasında değişen ve dördü yeni toplamda beş motor seçeneğiyle donatılacak olan Karoq, yine tipik bir Skoda olarak, VarioFlex sistemli arka koltuklar, bagaj kapağının eller serbest şekilde açılabilmesine olanak sağlayan “sanal pedal” gibi şık fikirleri bünyesinde barındıracak. Skoda’nın otomotiv pazarının en hareketli, en dinamik markalarından biri olduğunu belirten Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel “Hem Avrupa hem de Türkiye’de SUV tipi araçlara ilgi ve talep durmaksızın artıyor. 2006’da yüzde 5.5 olan SUV’ların payı, 2016 yüzde 15’i aşmış durumda. C-SUV’ların payı ise yüzde 53 civarında. Tamamen yeni bir araç olan Karoq, isimlendirme açısından da ilk SUV modelimize uyum sağlıyor ve SUV yelpazemizin bir üyesi olduğunu kanıtlıyor” dedi. Senyücel, “Bu yılın son çeyreğinde kademeli olarak dünyada satışa sunulacak Karoq’u, 2018 yılının ilk çeyreğinde Türkiye pazarına getirme planları yapıyoruz. SUV sınıfındaki bu çeşitliliğimiz, markamızın pazardaki yükselen grafiğine çok büyük katkılar yapacağına inanıyoruz. Yeni motor gamında farklı tüketici beklentilerini karşılayacak alternatifler sunacak olan yeni Skoda Karoq, özellikle Türkiye pazarında yoğun ilgi görecek 1.6 TDI 115 HP dizel motor ve yedi ileri DSG otomatik şanzıman seçeneği ile ilgi çekecek” şeklinde konuştu. Tamamen yepyeni bir otomobil olan Skoda Karoq, duygusal ve dinamik tasarımın yanı sıra kristalden esinlenilmiş sayısız unsurlarla markanın tasarım dilinin son temsilcisi durumunda.

SKODA KAROQ

Keskin geometrik şekilli farlarla üç boyutlu bir görünüm sunan aracın ön bölümü, güvenlik ve sağlamlığı ifade ederken, “Ambition” donanım seviyesinden itibaren full-LED teknolojili farlarla sunuluyor. LED farlar, aynı zamanda yol ve ışık durumuna göre yahut karşıdan bir araç gelmesi halinde otomatik olarak farların şiddetini ayarlayan dinamik ışık asistanı da bulunuyor. Bu sistem, silecekler çalıştığında da farları otomatik olarak açıyor. Ana far grubunun alt kısmında bir bant gibi yer alan lambalar ise hem sinyal hem de gündüz sürüş farları olarak ikiz fonksiyona sahip. Yine tamamen LED teknolojili olan ve viraj fonksiyonuna da sahip sis lambaları ise farların altında yer alıyor. Krom kaplı radyatör ızgarası da, aracın tipik bir Skoda olduğunu ortaya koyuyor. Yandan bakıldığında ise uzun aks aralığı, iç mekânın genişliği hakkında kolayca fikir sahibi olunmasını sağlıyor. Aracın arkaya doğru alçalan tavanı ise D-sütunu ve sivri arka kısımla görsel olarak uzatılmış. Skoda’nın tipik SUV tasarım unsurlarından biri olan şişkin çamurluklar Karoq’a güçlü görünüm kazandırıyor. Aracın arka kısmında kullanılan yatay çizgiler ise gövdenin genişlik algısını güçlendiriyor. LED teknolojili arka stop lambaları, iki parçaları olarak tasarlanmış: Dış kısım arka çamurluğa gömülü ve onun bir parçasıymış gibi dururken, iç kısım da bagaj kapağına entegre olmuş durumda. Ve elbette, Bir Skoda klasiği olarak, stop lambalarında “C” şeklini görmek mümkün. Karoq’ta, donanım paketi seçeneklerine gore standart 16 veya 17 inç’lik üç farklı tasarımlı jant kullanılırken, isteğe bağlı 17, 18 ve 19 inçlik alaşım jantlar da bulunacak. Araç 4382 mm uzunluğa, 1841 mm genişliğe ve 1605 mm yüksekliğe sahip. Böylelikle arka koltuktakilere 69 mm’lik bir diz mesafesi sunuluyor. 2638 mm’lik uzun aks aralığı (dört tekerlekten çekişli versiyonda 2630 mm) Karoq’a yolda konforlu bir sürüş sağlarken, iç mekânın da cömertçe şekillendirilmesine olanak tanımış. 521 litrelik bagaj kapasitesi, arka koltukların yatırılmasıyla 1630 litreye yükseliyor. Üç bağımsız arka koltuktan oluşan VarioFlex sistemi, tüm koltukların tamamen çıkarılmasına olanak tanıyor. Böylelikle Karoq, 1810 litre bagaj hacmine sahip bir araca dönüşüyor. Karoq, iç mekân genişliğinin yanı sıra en son teknolojik unsurları, aracın pratiklik ve fonksiyonelliğini ön plana çıkaran ekipmanlarıyla da dikkat çekici.

SKODA KAROQ

Ön farlar ve arka stop lambalarında LED teknolojisinin kullanıldığı Karoq’un iç mekânı da aynı teknolojiye sahip ve 10 renk seçeneği bulunan ambiyans ışıklarıyla donatılmış. Bununla birlikte tamamen dijital gösterge paneli de ilk kez bir Skoda modelinde kullanılmaya Karoq ile başlıyor. Bu sayede sürücü, dört farklı seçenekten birini tercih ederek, kendi bilgi ekranını oluşturabiliyor. Tüm bu ayarlar ve tercihler de, MIB adı verilen (modüler bilgi matrisi) ekranda kolaylıkla yapılabiliyor. MIB sistemi aracılığıyla ayrıca müzik sistemi, telefon, sürücü destek sistemleri (şerit asistanı, ön bölge asistanı gibi) veya aracın durumuna ilişkin ayarlara da ulaşılabiliyor. Bu panel, bir tablet bilgisayar ekranı gibi rahatça kullanılabiliyor. Bununla birlikte orta konsolda yer alan telefon kutusu (phonebox), akıllı telefon ve diğer teknolojik araçların şarj edilmesini sağlıyor. Karoq’ta ayrıca isteğe bağlı olarak alınabilecek ısıtmalı direksiyon simidi ve ısıtmalı arka koltuklar, sürücünün araçla ilgili kendi tercihine uygun yaptığı tüm ayarları hafızasında tuman programlanabilir anahtar da var. Skoda Karoq’ta ikisi benzinli ve üçü de dizel olmak üzere toplam beş farklı motor seçeneği bulunacak. Benzinlilerin her iki ve dizellerin de iki tanesi tamamen yeni. Benzinli motorlar 1.0 lt (115 HP) ve 1.5 lt (150 HP) seçeneklerinden oluşurken, yeni 1.6 lt (115 HP) ve 2.0 lt (150 HP) dizeller de dikkat çekiyor. Son dizel motor seçeneği ise 2.0 lt’lik 190 HP motor. En güçlü dizel motor dışında kalan tüm motorlar, altı ileri manuel ya da yedi ileri DSG otomatik vites kutusu seçenekleriyle sunuluyor. 190 HP’lik dizel motorsa standart olarak dört tekerlekten çekiş sistemi ve yedi ileri DSG otomatik şanzıman ile satılacak. 1.5 lt TSI benzinli motor, silindir kapama teknolojisine sahip ve ayrıca 4×4 çekiş sistemi ile DSG otomatik şanzıman seçeneğine sahip olacak.

SKODA KAROQ

Yine tüm motorlar, yakıt tüketiminin düşürülmesi amacıyla stop/start ve fren enerjisi geri kazamın teknolojileriyle donatılmış. En zorlu koşullara göre geliştirilmiş ve sınıfında örnek oluşturacak bir şasiye sahip Karoq’un 1.5 lt ve 2.0 lt motorlu versiyonlarında, isteğe bağlı olarak Ambition donanım seçeneğinden itibaren sürüş modu seçimi ve dinamik şasi kontrol” sistemi de sunuluyor. Bu sayede yol koşullarına göre sürücü norma, sport, eco, individual (kişisel) ve snow (kar-4×4 versiyonda) modlarından birini seçerek, aracın performansını ve tepkilerini değiştirebiliyor. Karoq, son teknolojiye sahip sürüş destek sistemlerini de sunuyor. Bunlar arasında park yardımcısı, şerit asistanı, trafik işareti tanıma, tehlike asistanı, kör nokta uyarısı, uyarlanabilir hız sabitleyici, ön bölge asistanı gibi konfor ve güvenliği artıran unsurlar var. Bununla birlikte Amundsen eğlence sisteminde, araç içinde kesintisiz iletişim imkânı sağlayan wi-fi bağlantısının yanı sıra, bazı fonksiyonları ekrana dokunmaksızın sadece el hareketleriyle kontrol etmeye yarayan gesture control özelliği de Karoq ile sunulan ilginç donanımlar arasında bulunuyor.

Similar Posts