SEAT YENİLİK

Tamamen yenilenen Seat Leon Türkiye’ye geldi

Tamamen yenilenen Seat Leon Türkiye’de de satılmaya başladı. Şu ana kadar üretilmiş en güvenli Seat olduğu iddia edilen yeni Leon; adaptif hız sabitleyici, acil durum asistanı ve seyahat asistanı da dahil olmak üzere en gelişmiş sürücü destek sistemlerini bir araya getiriyor.

Yeni Leon, dikkat çeken tasarımı, geniş motor seçenekleri, güvenlik özellikleri ve tamamen yenilenen bilgi-eğlence sistemleriyle mevcut başarısını bir sonraki nesline de taşımaya hazırlanıyor.

Bugüne kadar üretilen ilk üç nesli ile 2.2 milyon adetten fazla satış rakamına ulaşarak Seat’ın amiral gemisi haline gelen Leon’un dördüncü nesli; 1.5 lt TSI 130 HP motor ve FR donanım seçeneğiyle, 231 bin 500 TL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim fiyatıyla Seat yetkili satıcılarında yerini aldı.

1.0 lt TSI 110 HP Style ve 1.0 eTSI 110 HP DSG Style Plus seçenekleri ise Şubat ayı içerisinde satışta olacak. 1.5 lt eTSI 150 HP DSG motor seçeneğinin 2021 yılı ikinci çeyrekte satışta olması planlanıyor.

Keskinleşen dış hatlar

Seat Leon’un ön tasarımında tamamen yenilenen ızgara ve ön aydınlatma grubu dikkat çekiyor. Bir önceki nesline göre daha geride konumlandırılan LED ön farlar otomobile daha derin ve karakteristik bir görünüm kazandırıyor.

Ön farlarda kullanılan LED teknolojisi, en karanlık yolu bile sürücüye görünür hale getirerek görüş mesafesini iyileştiriyor. Bir önceki nesile göre uzayan kaput, aracın iddialı tasarım anlayışına katkıda bulunuyor ve ön taraftaki sert çizgileri destekleyerek kararlı duruşunu artırıyor.

Heyecan ve yaratıcılık, tamamen yenilenen Seat Leon’un arkasında da devam ediyor. Bagaj boyunca uçtan uca uzanan LED stoplar, sportif bagaj yapısı ile aracın dinamik kimliğini vurguluyor. LED aydınlatmalar ve arka spoyler ise hareketli çizgiler oluşturuyor.

Yan ayna altlarında yanan karşılama ışığı da yere İspanyolca “Hola!” yani merhaba kelimesini yansıtarak Leon severleri sıcak bir şekilde karşılıyor.

MQB Evo platformunda tasarlanan otomobil; 4368 mm uzunluk, 1799 mm genişlik ve donanımına göre değişkenlik gösterebilen 1456 mm yükseklik ile 2686 mm aks aralığına sahip. Yeni Leon bir önceki nesline göre 50 mm daha uzun aks aralığına sahip olması sayesinde arka koltuklarda hissedilir derecede daha geniş bir diz mesafesi sunuluyor. yor.

Büyüyen boyutları, Seat’ın en başarılı modelini daha da kullanışlı hale getiriyor ve arka koltuk bölümünde daha geniş alan yaratıyor. Dış tasarımındaki estetik yeni Leon’un daha dikkat çekici olmasını sağlarken, aerodinamik olarak ise sürtünme katsayısında önceki nesline kıyasla yaklaşık olarak yüzde sekiz oranında iyileştirmeye gidilmiş.

SEAT LEON

Fonksiyonel ve minimalist iç tasarım

Tamamen yenilenen Seat Leon’un tasarımındaki evrimsel tema, iç kısımda da göze çarpıyor. Sürücü ve yolcu odaklı tasarımda fonksiyonellik, minimalizm ve zarafet hemen göze çarpıyor. 10.25 inç boyutundaki dijital gösterge paneli, onu çevreleyen ve ön kapılar üzerinden devam eden dekoratif kaplamalar yardımıyla hafiflik ve süzülme hissi veriyor. Kabin içindeki her detay, ergonomik olarak kusursuz olmak üzere yolcuların iç kısımdaki konforunu artıracak şekilde tasarlanmış.

İç mekânın baş kahramanı, tamamen yenilenen tasarımlı 10.0 inç dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi. Fiziksel düğme sayısının azaltıldığı ekran, yolcularla kusursuz etkileşim sağlıyor. Barcelona’nın önemli caddesi olan Diagonal’dan esinlenerek “diyagonal” şekilde tasarlanan ekranın ara yüzü, İspanyol markanın yeni dijital laboratuvarında yaratılmış.

Tamamen yenilenen Leon’un bir başka önemli özelliği ise iç aydınlatmalar. Etrafı saran çok renkli akıllı LED ambiyans aydınlatması, tüm konsol ve kapılar boyunca devam ediyor. Dekoratif bir ortam ışığı olmasının yanı sıra, aynı zamanda kör nokta tespit, araçtan çıkış uyarısı, şerit takip asistanı gibi bir dizi önemli fonksiyonu da sağlıyor.

İlk tam bağlantı özelliklerine sahip Seat

Yeni Seat Leon, markanın eksiksiz bağlantı özelliklerine sahip ilk modeli. Full Link teknolojisiyle kullanıcılar ister Apple CarPlay isterse Android Auto özelliğini kullanarak dijital yaşamlarına erişebiliyor. Böylece kullanıcılar telefonda bulunan kişi listelerine, müziklerine ya da navigasyon sistemine rahatça ulaşabiliyor.

Acil durum çağrı sistemi e-Call sayesinde yerleşik eSIM, olası bir kaza durumunda acil servis ile doğrudan iletişim kurarak aracı yepyeni bir güvenlik seviyesine çıkarıyor. Sistem, acil durum araması haricinde, aynı zamanda araç konumu, motor tipi, araç rengi veya yolcu sayısı gibi araçtaki önemli verilerin acil servislere gönderilme imkânı da sunuyor.

En güvenli Seat

Yeni Seat Leon, EuroNCAP tarafından gerçekleştirilen güvenlik testlerinde beş yıldıza layık görüldü. Otomobil, son derece gelişmiş destek sistemlerini bir arada sunuyor. Yeni Leon; adaptif hız sabitleyici, acil durum asistanı, yarı otonom seyahat asistanı ve şerit takip asistanı da dahil olmak üzere bir dizi yeni gelişmiş sürüş destek sistemini bir araya getiriyor.

Ön, yan ve perde hava yastıklarının yanı sıra, yedinci hava yastığı olarak ön orta bölümde merkezi hava yastığı aracın tüm donanımlarında standart sunuluyor.
Saatte 210 km hıza kadar desteklenen dur-kalk özellikli adaptif hız sabitleyici ve şerit takip asistanından yararlanan seyahat asistanı, uygun koşullarda aracı aktif olarak şeridin ortasında tutup hızını trafiğin akışına göre ayarlayarak gaz, fren ve direksiyon kontrollü yarı otonom bir sürüş vaat ediyor.

Araç, sürücünün direksiyonu 15 saniyeden fazla süre bıraktığını tespit ederse, sesli ve görsel uyarılar veriyor. Sürücü belirli süre daha yanıt vermemeye devam ederse, bu sistemle bütünleşik olarak çalışan acil durum sürüş asistanı, aracın kontrolünü ele alarak Leon’u tamamen durdurabiliyor.

Yeni Seat Leon’un güvenlik paketine yapılan yeni bir ekleme de kör nokta tespit sistemi ve arka çapraz trafik uyarısı ile çalışan araçtan çıkış uyarısı. Bu sistem, aracın kapıları açıldığı anda sensörleri sayesinde yanındaki engelleri tanıyarak kapı içlerindeki ambiyans ışığı ile sürücü ve yolcuları uyarabiliyor.

SEAT LEON

Üç farklı donanım seviyesi

Yeni Leon Türkiye’de ilk etapta Style, Style Plus ve FR olmak üzere üç farklı donanım seviyesi sunulacak. Konfor odaklı Xcellence donanım paketi ise 2021 ikinci çeyrek içerisinde gelecek. Yeni Seat Leon’un bagaj hacmi 380 litre olarak açıklanıyor.

Style donanımında standart olarak sunulan 16 inç alüminyum alaşımlı jantlar, EcoLED ön ve arka aydınlatma grubu, dönüşe duyarlı LED ön sis farları, arka park sensörleri, otomatik klima, anahtarsız çalıştırma sistemi, çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi, 8.25 inç dokunmatik renkli ekranlı multimedya sistemi, ön bölge asistanı, şerit takip asistanı ve acil durum çağrı sistemi (e-Call) öne çıkan özellikler arasında bulunuyor.

Style Plus pakette ise Style donanıma ek olarak; üç Bölgeli otomatik klima ile birlikte ısı kontrollü arka orta havalandırma kanalı ve arkada aydınlatmalı USB-C çıkışları sunuluyor. Görsel olarak karartılmış arka camlar eklenirken; teknoloji cephesinde ise geri görüş kamerası, kablosuz şarj ünitesi ve Full Link teknolojisi öne çıkan diğer özellikler arasında yer alıyor.

Otomobile daha sportif bir karakter kazandıran FR donanım paketinde ise 17 inç alaşımlı Jantlar, Full LED mercekli ön farlar, dinamik LED arka sinyaller ve yan ayna altlarında “Hola” karşılama ışığı, ön ve arka park sensörleri, üç bölgeli otomatik klima, 10.25 inç dijital gösterge paneli, tek renkli LED ambiyans aydınlatması, 10.0 inç dokunmatik renkli ekranlı multimedya sistemi, krom egzoz görünümlü arka difüzör, bagaj kapağında FR logosu, sürüş profili seçimi, iç bölümde deri kaplamalı kapı paneli, spor tip koltuklar ile kırmızı dikişli koltuk döşemeleri ve FR logolu deri direksiyon simidi yer alıyor.

Yeni hafif-hibrit teknolojili motorlar

Yeni Leon’da motorların tamamı TSI seçeneklerden oluşuyor. 1.0 litre 110 HP motor seçeneğinde manuel şanzımanın yanında yedi ileri DSG otomatik şanzıman seçeneği de bulunuyor. 1.5 litre benzinli motorların 130 HP olanı manuel şanzıman, 150 HP olanı ise DSG otomatik şanzıman seçeneğiyle sunuluyor.

DSG şanzımanlı bütün motor seçenekleri 48V Li-Ion batarya ve marş jeneratörü içeren hafif-hibrit teknolojisiyle donatılmış. Yakıt tüketimi ve emisyon değerlerinde iyileşme sağlayan ve eTSI olarak adlandırılan bu sistem, araca kalkış esnasında ya da ivmelenmede destek sağlamak amacıyla devreye giriyor.

Seat Leon uygun durumlarda sürüş esnasında benzinli motorunu tamamen kapatarak yakıt tüketmiyor ve sadece elektrik motoru devredeyken serbest sürüş modunda yol kat edebiliyor. Bu sayede yakıt tüketimi ve emisyon değerlerinin düşürülmesi amaçlanıyor.

1.5 litrelik motorlar, verimliliği en üst seviyeye çıkarmak için aktif silindir yönetimi (ACT) özelliğine de sahip. Motor, uygun sürüş koşullarında yakıt tüketimini azaltmak için yalnızca iki silindir ile çalışabiliyor.

YENİ SEAT LEON FİYAT LİSTESİ
Seat Leon 1.5 TSI FR 231.500 TL

SEAT LEON 1.0 TSI
3 silindir, 999 cc, 110 HP, 200 Nm, 6 ileri manuel, 197 km/s, 10.9 sn, 5.4 lt/100 km, 1279 kg

SEAT LEON 1.0 eTSI DSG
3 silindir, 999 cc, 110 HP, 200 Nm, 7 ileri otomatik, 192 km/s, 10.8 sn, 5.5 lt/100 km, 1330 kg

SEAT LEON 1.5 TSI
4 silindir, 1498 cc, 130 HP, 200 Nm, 6 ileri manuel, 208 km/s, 9.4 sn, 5.4 lt/100 km, 1318 kg

SEAT LEON 1.5 eTSI DSG
4 silindir, 1498 cc, 150 HP, 250 Nm, 7 ileri otomatik, 217 km/s, 8.5 sn, 5.7 lt/100 km, 1361 kg

SEAT LEON

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: