DACIA YENİLİK

Yeni Dacia Sandero Türkiye’de

Tamamen yenilenen üçüncü nesil Dacia Sandero ve Sandero Stepway Türkiye yollarına çıkıyor. Renault Grubu’nun CMF-B platformunda üretilen Sandero; konfor, donanım ve teknoloji açısından ciddi bir gelişim göstermiş. Bunun yanında ulaşılabilir fiyat geleneğini sürdürmeye de devam ediyor. X-Tronic otomatik şanzıman, kör nokta uyarı sistemi, kablosuz Apple Car Play ve elektrikli park freni gibi birçok yenilik barındıran Sandero, 134 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satılacak.

Sandero Stepway’in başlangıç fiyatı ise 160 bin 900 TL. Sandero ve Sandero Stepway, eski nesillere kıyasla çok daha modern ve atletik bir forma sahip. Ön tarafta logo dışındaki tüm detaylar değişirken, yeni marka kimliğini tanımlayan Y şeklindeki ışık imzalı LED farlar ve krom görünümlü ön ızgara ile daha çekici bir görünüm sunuluyor. Y şeklindeki ışık imzası stop grubunda da karşımıza çıkıyor. Önden bakıldığında daha eğimli bir çizgiye sahip olan yan camlar, daha verimli tasarlanmış bir iç mekânın da habercisi niteliğinde. Otomobillerin arka tarafında ise genişleyen omuzlarla daha güçlü bir karakter yaratılmış.

Yeni nesille birlikte gizlenmesine rağmen kolay ulaşılabilir bagaj kapağı açma düğmesi artan ergonominin sinyallerini veriyor. Sandero ve Sandero Stepway’in radyo anteni de tavanın arkasına doğru konumlandırılarak daha estetik bir görünüm elde edilmiş. Sandero ve Sandero Stepway’in boyutları da değişmiş durumda. Uzunluğu 19 mm artan, yüksekliği ise 20 mm azalan Sandero’nun genişliğinde 115 mm’lik artış bulunuyor. Ancak yeniden tasarlanan yan aynalar sayesinde genişlikteki artış yan aynalar açık halde sadece 13 mm oluyor. Böylece modelin toplam dış genişliği neredeyse değişmezken, akıllı tasarım dokunuşlarıyla iç mekânda ferahlık sağlandığı açıklanıyor.

Genişlikteki değişimle birlikte Sandero’nun ön iz genişliğinin de 37 mm arttığı belirtiliyor. Daha eğimli ön cam, yeniden tasarlanan yan aynalar ve kaput çizgileri gibi tasarım öğeleri sayesinde otomobilin aerodinamik direnç katsayısı ise yüzde 11.1 oranında iyileştirilmiş. Bu durum, ağırlığın eski modele göre yaklaşık olarak 60 kg daha fazla olmasına rağmen, daha düşük yakıt tüketimi ve karbondioksit salımını da beraberinde getiriyor.

Yeni Sandero Stepway, tasarım detaylarıyla güçlü bir SUV gibi görünüyor. Yeni Sandero’ya kıyasla yerden yüksekliği 41 mm daha fazla olan Stepway’in aynalar kapalı haldeki genişliği 87 mm artmış. Selefinden daha kaslı hatlara sahip olan otomobilin kaput çizgileri de bu güçlü görünüme vurgu yapıyor. Ön ve arkada bulunan krom görünümlü koruma kızakları, yan kapı korumaları ve enine doğru da konumlandırılabilen modüler tavan barları da Stepway’in SUV duruşunu pekiştiriyor.

Hem Sandero’da hem de Sandero Stepway’de yedi farklı renk seçeneği sunuluyor. Yeni Sandero Stepway’in lansman rengi olan Atacama Turuncu, modelde ilk kez kullanırken, yeni Sandero ise Ayışığı Gri adındaki yeni renk seçeneğiyle dikkat çekiyor. Yeni Sandero, donanım seviyesine ve opsiyona göre iki adet 15 inç ve bir adet 16 inç, Sandero Stepway ise iki farklı 16 inç jant seçeneği ile sunuluyor.

Yeni Sandero ve Sandero Stepway’in iç mekânı da adeta evrim geçirmiş. Kabinde direksiyon haricinde tüm öğeler değişmiş. Bunun yanında tasarımı aynı kalsa da, direksiyonun artık derinlik ayarlı ve elektrik takviyeli hale gelmesi sürüş konforunu artırmış. Direksiyonun önceki nesile göre yüzde 36 daha az güç gerektirdiği açıklanıyor. Ön panel, kapı panelleri ve koltuk döşemelerinde kullanılan dekoratif malzemeler, iç tasarımda göze hoş gelen bir tasarım bütünlüğü oluştururken, yenilenen otomatik klima tasarımı, yeni tuş takımı ile birlikte şık bir görünüme kavuşmuş. Dacia’nın yeni tasarım diline işaret eden havalandırma ızgaraları ise kalite algısını daha ileriye taşıyor.

Yeni Sandero’dan farklı olarak Sandero Stepway, havalandırma çerçeveleri, iç kapı panelleri ve koltuk tasarımındaki özel dikişlerde yer alan Atacama Turuncu detaylar sunuyor. Sandero ailesi ön ve arka kapı panellerinin yanı sıra, orta konsol gibi bölümlerde bir önceki nesile göre 2.5 litre artışla 21 litrelik depolama hacmi sunuyor. 410 litrelik bagaj hacmi ise genişliğiyle B segmentinde iddialı bir konumda bulunuyor. Dacia modellerinde ilk kez yer verilen elektrikli açılır cam tavan da iç mekândaki ferahlık hissini iyileştiriyor. Artan boyutlarla birlikte daha ferah bir kabine sahip olan yeni Sandero ailesinde, omuz mesafesi 8 mm, arka koltuk diz mesafesi ise 42 mm artmış. Her iki model de sınıflarının en iyi arka koltuk diz mesafelerinden birini sunuyor.

DACIA SANDERO STEPWAY

Yeni Sandero modellerinin konsollarının üzerinde konumlanan multimedya ekranı ise teknolojik bir ilerlemeye işaret ediyor. 8.0 inçlik multimedya ekranı Dacia markası için bir ilk olma özelliği taşıyor. Sandero ve Sandero Stepway, üç farklı multimedya sistemiyle sunuluyor. Giriş seviyesinde sunulan Media Control, USB ve bluetooth bağlantısı sunarken, iki adet hoparlör ve 3.5 inç TFT ekranlı radyo sistemini içeriyor. Ayrıca ücretsiz olarak sunulan Media Control aplikasyonu indirilerek, ön konsoldaki bölmeye yerleştirilen akıllı telefonlar tıpkı bir multimedya sistemi olarak kullanılabiliyor.

Müzik, telefon, navigasyon ve araç bilgileri, bu uygulama üzerinden görüntülenebiliyor. Sürücü tarafında bulunan çift mikrofon ise daha net ses aktarımı sağlayarak otomobil içindeki telefon görüşmelerinin kalitesini artırıyor. Sandero Prestige versiyonlarında standart olarak sunulan Media Display sisteminde ise 8.0 inç dokunmatik ekran ve Apple CarPlay özellikleri bulunuyor. Konumu ve boyutu tamamen değişerek çok daha ergonomik bir hale gelen ekran, dört hoparlör ile birlikte geliyor. Media Display multimedya sistemi, ekranın sol tarafına yerleştirilebilen telefon sabitleme aparatıyla birlikte sunuluyor.

Sürücü ayrıca, direksiyon üzerinde bulunan tuş yardımıyla tek dokunuşla Siri üzerinden otomobiliyle iletişim kurabiliyor. Media Nav sistemi ise Media Display’in özelliklerine ek olarak Renault ve Dacia markalarında ilk olan kablosuz Apple CarPlay ile donatılmış. Bu sistem ile ek iki hoparlör daha sunulurken, fonksiyonlar arasında navigasyon özelliği de ekleniyor.

Yeni Dacia Sandero ve Sandero Stepway’deki gösterge panelleri de artık daha rahat okunabilir hale gelmiş. LPG’li versiyonda gösterge paneli, artık LPG tankının doluluk bilgisini de kullanıcıyla paylaşıyor. Yeni Renault Clio ve Captur modellerinin de üretildiği Modüler CMF-B platformunun Dacia markası özelinde ilk kez kullanıldığı yeni Sandero ve Sandero Stepway, önemli iyileştirmelere sahip. Daha hafif ve sertleştirilmiş şasi ve yeni gövde yapısı sayesinde titreşimlerin kabine iletimi azaltılarak araç içi sesin ortalama üç ila dört desibel düşürüldüğü iddia ediliyor.

Yeni Sandero ailesi en yeni sürüş destek sistemleriyle birlikte geliyor. Sandero ailesine birçok yenilik getiren platformla birlikte otomatik yanan farlar, yağmur sensörü ve kör nokta uyarı sistemi gibi özellikler de ilk kez kullanılıyor. Ayrıca E-Call, yokuş kalkış yardımcısı ve start/stop teknolojisine sahip modellerde, elektrikli park freni ve eller serbest Dacia Kart sistemi de Sandero ailesinde ilk kez sunuluyor.

Yeni Sandero ve Sandero Stepway, tüketicilere verimli bir motor yelpazesi sunuyor. Dacia, ilk kez yer verilen X-Tronic şanzımanla sınıfının en ulaşılabilir otomatik şanzıman seçeneğini de listeye eklemiş oluyor. Euro 6D-Full standardına uygun motorlardan 90 HP güce sahip turbo beslemeli 1.0 litrelik TCe, altı ileri manuel ya da X-Tronic şanzımanla sunuluyor. Bugüne kadar başarısını kanıtlayan, turbo beslemeli 100 HP gücündeki ECO-G LPG motor seçeneğine ise altı ileri manuel şanzımanla sahip olunabiliyor.

Sandero ailesi, B segmentindeki tek fabrika çıkışlı LPG seçeneği olma özelliğini sürdüren bu motorla en düşük yakıt tüketim maliyetine sahip araçlardan biri haline geliyor. Bir diğer seçenek olan beş ileri manuel şanzımanla donatılmış 65 HP gücündeki atmosferik SCe motor ise sadece yeni Sandero’da sunuluyor.

YENİ DACIA SANDERO FİYAT LİSTESİ
Sandero 1.0 Sce Comfort 134.900 TL
Sandero 1.0 Turbo Comfort 144.900 TL
Sandero 1.0 Turbo ECO-G Comfort 157.900 TL
Sandero 1.0 Turbo X-tronic Comfort 162.900 TL
Sandero 1.0 Turbo X-tronic Prestige 170.900 TL
Sandero Stepway 1.0 Turbo Comfort 160.900 TL
Sandero Stepway 1.0 Turbo X-Tronic Comfort 172.900 TL
Sandero Stepway 1.0 Turbo ECO-G Comfort 167.900 TL
Sandero Stepway 1.0 Turbo Prestige 168.900 TL
Sandero Stepway 1.0 Turbo Eco-G Prestige 175.900 TL
Sandero Stepway 1.0 Turbo X-tronic Prestige 180.900 TL

YENİ DACIA SANDERO TEKNİK ÖZELLİKLER
SANDERO 1.0 SCe
3 silindir, 999 cc, 65 HP, 95 Nm, 5 ileri manuel, 158 km/s, 16.7 sn, 5.0 lt/100 km, 1090 kg

SANDERO 1.0 Turbo
3 silindir, 999 cc, 90 HP, 160 Nm, 6 ileri manuel, 178 km/s, 11.7 sn, 4.8 lt/100 km, 1127 kg

SANDERO 1.0 Turbo X-Tronic
3 silindir, 999 cc, 90 HP, 142 Nm, CVT otomatik, 169 km/s, 13.4 sn, 4.9 lt/100 km, 1174 kg

SANDERO 1.0 Turbo ECO-G
3 silindir, 999 cc, 100 HP, 170 Nm, 6 ileri manuel, 183 km/s, 11.6 sn, 6.5 lt/100 km (LPG), 1182 kg

SANDERO STEPWAY 1.0 Turbo
3 silindir, 999 cc, 90 HP, 160 Nm, 6 ileri manuel, 172 km/s, 12.0 sn, 4.9 lt/100 km, 1171 kg

SANDERO STEPWAY 1.0 Turbo X-Tronic
3 silindir, 999 cc, 90 HP, 142 Nm, CVT otomatik, 163 km/s, 14.2 sn, 5.2 lt/100 km, 1197 kg

SANDERO STEPWAY 1.0 Turbo ECO-G
3 silindir, 999 cc, 100 HP, 170 Nm, 6 ileri manuel, 177 km/s, 11.9 sn, 6.7 lt/100 km (LPG), 1229 kg

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: