FORD SÜRÜŞ

Yeni Ford Mondeo sürüş izlenimi

Aston Martin modellerini andıran Ford Mondeo bir önceki nesline göre çok daha şık ve çekici duruyor. Ön ve arka far grubunda kullanılan LED ampüller araca şıklık katıyor. Üç yıl üst üste yılın en iyi motoru ödülü sahibi EcoBoost, Mondeo’da 1.6 litrelik versiyonuyla görevini başarıyla yerine getiriyor. 160 HP güç ve 240 Nm tork üreten motor, altı ileri otomatik şanzımanla kombine edilmiş. Motorun performansı kâğıt üstünde gayet yeterli gözükürken, kullanırken o hissi size vermekten biraz uzak kalıyor. Otomatik şanzımanın vites geçişleri gayet rahat ve sarsıntısız.

FORD MONDEO
FORD MONDEO

Mondeo’nun yol tutuşunu Ford markasının genlerine uygun olarak çok başarılı bulduğumu belirtmeliyim. Süspansiyon sistemi öncelikli olarak konforu önemsese de, araca yol tutuş performansından hiçbir şey kaybettirmemiş. Virajlara güvenli bir şekilde girebiliyorsunuz. Mekanik tutunma yüksek olduğu için ESP devreye girme ihtiyacı bile hissetmiyor. Hatchback,sedan ve station karoser seçenekleriyle satılan Mondeo’da, Stlye ve Titanium isminde iki farklı donanım seçeneği bulunuyor. Hava yastıklı arka emniyet kemerleri, Active Motion çok noktalı masaj fonksiyonu ve SYNC II sesli kontrol sistemi ile entegre yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran gibi birçok farklı donanıma sahip olan Mondeo, kullanıcısını şımartıyor. Ekip olarak en fazla hoşumuza giden donanım ise Titanium paketinde opsiyonel olarak alınabilen dinamik LED ön far teknolojisi oldu. Bu farlar virajlarda otomobille birlikte hareket ederek yolunuzu çok daha iyi görmenize olanak tanıyor. Kabin içi malzeme kalitesi sınıf standartlarını karşılıyor olsa da özellikle düğmelerin kalitesi anlamında Volkswagen Passat’ın gerisinde kalıyor. Gelelim Mondeo’nun en can alıcı kısmı olan yakıt tüketimine. Geçtiğimiz aylarda sürüş izlenimini paylaştığımız Mondeo’nun yakıt tüketimini fazla bulmuştuk ve daha doğru verileri testini gerçekleştireceğimiz zaman anlayacağımızı belirtmiştik. Fakat yakıt tüketimi konusunda sürüş izlenimizdeki yüksek bulduğumuz değerler özellikle şehir içi kullanımlarda çok daha fazla artış gösterdi. 100 kilometrede ortalama 11.0 litre gibi değerleri gördük.
Bunun nedenini ise motorundan daha çok klasik altı ileri otomatik şanzımanına bağlamak daha doğru olacaktır. Eğer araç Powershift isimli çift kavramalı şanzıman ile kombine edilmiş olsaydı tahminimizce daha düşük yakıt tüketim değerleri elde edilebilirdi.
Özerk IHLAMUR

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Ford Mondeo 1.5 EcoBoost Titanium
Fiyat 100.205 TL
Motor 1499 cc, 4 silindirli, DOHC, 16V, turbo
Güç 160 HP 6000 d/d
Tork 240 Nm 1600 d/d
0-100 km/s 9.2 sn
Maksimum hız 209 km/s
Şanzıman 6 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 7.2 lt/100 km
Emisyon 168 g/km
Ağırlık 1504 kg
Bagaj hacmi 429 lt

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: