HABERLER RENAULT YENİLİK

Yeni Renault Clio’nun fiyatı ne?

Renault’nun tüm dünyada en çok satan modeli olan Clio tamamen yenilendi. Avrupa ve Türkiye’de küçük sınıfın lideri olan Clio, genel tasarım özelliklerini korurken, özellikle kabin içinde bambaşka bir havaya bürünmüş. Yeni Clio, dinamik sürüşü, yol tutuşu, yüksek teknolojileri ve genel kalitesi ile bugüne kadarki “en iyi Clio” olarak tanımlanıyor.

RENAULT CLIO

Türkiye’nin en çok satılan model sıralamasında ikinci sırada yer alan Clio, yeni neslinde tasarım genetiğini korurken daha kaslı ve dinamik bir görünüme kavuşmuş. Yeni Clio’nun tasarımına dinamizm ve sportif bir görünüm kazandıran ayrıntılar modelin aerodinamik performansını arttırırken daha iyi ses yalıtımına katkıda bulunuyor. Otomobil, ittifak tarafından geliştirilen yeni CMF-B platform sayesinde segmentinde benzersiz iç hacim ve konfora sahip.

Yeni Clio’nun iç mekânında ise daha güçlü bir teknolojik donanım ve daha sofistike bir tasarım ile yüksek kalite ilk bakışta göze çarpıyor. Otomobil, bünyesinde yüksek teknolojiler barındırıyor. 9.3 inç dikey tablet ekran, Multisense sürüş deneyim teknolojisi ve auto-hold fonksiyonlu elektrikli park freni, küçük sınıfta ilk kez Clio ile birlikte sunuluyor. Ayrıca yeni Clio’nun 391 litre hacimli (dizel versiyonlarda 366 litre) bagajı segmentinin en iyisi olarak öne çıkıyor.

Renault ürün gamında ilk kez yeni Clio’da kullanılan 360 derece kuş bakışı kamera da dikkat çeken özellikler arasında. Smart Cockpit, eller serbest park destek sistemi, kablosuz şarj, akıllı telefon ekran yansıtma özelliği ve 7.0 inç gösterge ekranı ise bir üst segmente ait özellikler olarak dikkat çekiyor.

Üst düzey güvenlik
Yeni Clio, EuroNCAP testinden elde ettiği beş yıldız ile mükemmel güvenlik seviyesi sunarak beşinci neslinde de çağa uyum sağlama geleneğini sürdürüyor. Clio, ADAS (sürüşe yardımcı destek sistemleri) sistemi ile en üst seviyede güvenlik ve konfor sunuyor. Şerit takip sistemi, aktif acil fren destek sistemi, otomatik uzun-kısa farlar, trafik işaretlerini tanıma sistemi gibi özellikler sürüş güvenliğini artırıyor.

1.0 SCe, 1.0 TCe ve 1.3 TCe benzinli motorları da ürün gamına ekleyen yeni Clio, Türkiye’de yeni nesil üç benzinli ve iki dizel olmak üzere zengin bir motor seçeneği ile satılacak. 1.0 SCe 72 HP (95 Nm tork) motor sadece manuel şanzımanla sunuluyor. Daha fazla güç isteyenler 1.0 TCe 100 HP’yi (160 Nm tork) seçebilir. Bu motorla otomatik şanzıman isteyenler ise X-Tronic adı verilen CVT şanzıman tercihini kullanabiliyor.

En güçlü benzinli motor ise 130 HP’lik 1.3 TCe (240 Nm tork). Bu motor yedi ileri çift kavramalı EDC otomatik şanzımana sahip. Dizel cephesinde ise artık otomatik şanzıman sunulmuyor. 1.5 Blue dCi motorun 85 (220 Nm tork) ve 115 HP’lik (260 Nm tork) iki versiyonu mevcut.

Mercan turuncu ve demir mavi, yeni Clio’nun lansman renkleri arasında yer alıyor. Yeni Clio, Türkiye’de Joy, Touch ve Icon olmak üzere üç donanım seviyesi ile satılacak. 111 bin TL’den başlayan fiyatlara sahip olan otomobilin pazara çıkış tarihi ise 12 Şubat 2020 olarak açıklanıyor. Ayrıca e-ticaret online satış ile 300 müşteri, yeni Clio’yu pazara sunulmadan önce özel fırsatlarla satın alma ayrıcalığına sahip oluyor.

Daha modern ve dinamik tasarım
Modern ve dinamik bir tasarıma sahip yeni Clio, bir önceki neslin ana hatlarını taşıyor. Model, bir yandan şık görünümünü korurken, diğer yandan etkileyici tarzıyla öne çıkıyor. Kaput üzerindeki çizgiler, modele daha kaslı bir görünüm kazandırıyor. İttifak tarafından geliştirilen yeni CMF-B platform sayesinde yeni Clio, segmentinde benzersiz iç hacim ve konfor sunuyor. İlk defa bir Clio’da ön çamurluklarda yer alan rüzgârlıklar, sürtünmeyi azaltıyor ve aerodinamik performansı artırıyor. Buna ek olarak yakıt tüketimini de azaltan rüzgârlıklar, yeni Clio’nun tasarımına dinamizm ve sportif bir görünüm kazandırıyor.

Clio’nun gövdesi, aerodinamizmi ve sportif görünümünü artırmak için 48 milimetre alçaltılmış (yükseklik 1440 mm). 17 inç jantlar (versiyona göre) ise aracın dinamik duruşuna katkı sağlıyor. Köpekbalığı anten, full LED farlar ve yan camların çevresindeki krom detaylar, yeni Clio’nun modern tarzına katkı sağlıyor. İç mekânda olduğu gibi dış tasarımda da kalite algısını artırılmış. İlk donanım seviyesinden itibaren full LED olarak sunulan C şeklindeki ön farlar, modele daha çekici bir görünüm kazandırıyor.

Kaliteli iç mekân ve teknolojik yenilikler
Yeni Clio’nun iç tasarımında kalite algısı ve sürüş ergonomisine ayrı bir özen gösterilmiş. İç mekân; yüksek kaliteli malzemeler, yumuşak dokuya sahip ön panel, kapı panelleri ve orta konsol çerçevesi ile kalite algısı açısından boyut değiştiriyor.

Geniş alan sunmak için daha kompakt hale getirilen tamamen yenilenen sürücü odaklı akıllı kabin, çok daha fazla teknoloji barındırıyor. Yeni Clio, geleneksel kadranların yerine ilk kez kişiselleştirilebilir TFT sürücü ekranı ile sunuluyor. Üst segment modellerden alınan teknoloji ile 7.0 ila 10.0 inç büyüklüğündeki TFT ekran, sürüş deneyimini kişiselleştirme imkânı sunuyor. 9.3 inçlik multimedya ekranı sınıfının en büyüğü olarak öne çıkıyor. Bir tablet gibi kullanımı kolay ve çözünürlüğü yüksek olan ekrandan tüm ayarlar kolaylıkla yapılabiliyor.

Multisense’te üç farklı sürüş modu yer alıyor: Eco, sport ve Mysense… İç mekân, orta konsol ve ön panel üzerindeki havalandırma çizgisine ait renklerin yanı sıra Multisense ile gelen sekiz farklı ambiyans seçeneği sayesinde tercihe göre düzenlenebiliyor.

“1.0 SCe, 1.0 TCe ve 1.3 TCe benzinli motorları da ürün gamına ekleyen yeni Clio, Türkiye’de yeni nesil üç benzinli ve iki dizel olmak üzere zengin bir motor seçeneği ile satılacak”

Yeni Clio’nun direksiyonunda sürüş keyfini iyileştirmek adına tüm detaylar düşünülmüş. Önceki nesile kıyasla daha kompakt bir hava yastığı kullanılarak, direksiyona daha şık ve rafine bir tarz kazandırılmış. Yeni direksiyon sayesinde sürüş ekranının görülebilmesi kolaylaşıyor. Dişli oranının 15.2’den 14.4’e indirilmesi sayesinde direksiyonun daha hassas ve daha kolay yönlendirilmesi de sağlanmış.

Yeni Clio’nun koltukları ise iç mekândaki yüksek kalite algısına katkıda bulunuyor. Daha geniş ve yolcuyu kavrayan koltuklar, seyahat edenlerin oturma pozisyonunu destekliyor. Koltukların yarı yumuşak kaplamalarının boşluklu yapısı, arkadaki yolcular için diz mesafesini önemli ölçüde artırıyor. Virgül şeklindeki daha ince koltuk başları ise sürücünün arkayı görmesini kolaylaştırıyor. Yeni Clio’nun bagaj hacmi 391 litreye ulaşırken, iç saklama hacmindeki 26 litrelik artış segmentindeki en yüksek seviyeyi işaret ediyor.

Üst segmente ait sürüş destek sistemleri
Yeni Clio, EuroNCAP testinden elde ettiği beş yıldız ile mükemmel güvenlik seviyesi sunuyor. Clio, sürüşü kolaylaştırmak, güvenliği artırmak ve daha konforlu seyahat için üst seviye sürüş destek sistemleri sunuyor. Sürüş, park ve güvenlik olarak üç başlıkta toplanan sürüş destek sistemleri arasında aktif acil fren destek sistemi gibi özellikler bulunuyor.
Mert YILMAZ/Hatay

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Renault Clio 1.3 TCe
Fiyat 127.500 + 4100 TL
Motor 1333 cc, 4 silindirli, DOHC, 16V, turbo
Güç 130 HP 5300 d/d
Tork 240 Nm 2300 d/d
0-100 km/s 9.0 sn
Maksimum hız 200 km/s
Şanzıman 7 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 5.7 lt/100 km (WLTP)
Bagaj hacmi 391 lt
Ağırlık 1248 kg

YENİ RENAULT CLIO FİYAT LİSTESİ
Renault Clio 1.0 SCe Joy 111.000 TL
Renault Clio 1.0 TCe Touch 118.000 TL
Renault Clio 1.0 TCe Icon 132.000 TL
Renault Clio 1.0 TCe X-Tronic Joy 118.700 TL
Renault Clio 1.0 TCe X-Tronic Touch 131.500 TL
Renault Clio 1.0 TCe X-Tronic Icon 140.500 TL
Renault Clio 1.3 TCe EDC Icon 154.500 TL
Renault Clio 1.5 Blue dCi 85 Joy 140.900 TL
Renault Clio 1.5 Blue dCi 115 Touch 149.900 TL
Renault Clio 1.5 Blue dCi 115 Icon 159.400 TL

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: