TOYOTA YENİLİK

Yeni Toyota Yaris kaç para?

Toyota, tamamen yenilenen dördüncü nesil Yaris’i Türkiye’de satışa sundu. Eğlenceli sürüşü, pratik kullanımı ve sportif tarzıyla segmentine dinamizm getirmeyi hedefleyen yeni Yaris 209 bin 100 TL’den satışa sunuldu. Yaris Hybrid ise 299.200 TL’den başlayan fiyatlara sahip.

1999 yılında ilk nesli tanıtıldığından bu yana yenilikçi yaklaşımını sürdüren Yaris, dördüncü nesliyle de birçok ilke imza attığını iddia ediyor. Toyota’nın TNGA platformu üzerine inşa edilen yeni Yaris; tasarım dili, sürüş dinamikleri, teknolojisi ve güvenlik özellikleriyle ses getirmeye hazırlanıyor.

İlk nesil Yaris ile ‘Avrupa’da Yılın Otomobili’ ödülü alan Toyota, ikinci nesil Yaris ile segmentinde EuroNCAP çarpışma testlerinden beş yıldız alan ilk model unvanını kazanmıştı. Üçüncü nesil Yaris ise küçük sınıfta kullanılan ilk hibrit motoru ile öne çıktı.

Dördüncü nesil Yaris de bu geleneği sürdürmek istiyor. B segmentinde ilk olan ön orta hava yastıkları ve kavşakta çarpışma önleyici sistem ile sınıfının en iyi güvenliğini sunma hedefindeki yeni Yaris, AUTOBEST ödüllerinde SAFETYBEST 2020 unvanını kazanmayı başardı.

Yoğun şehir içi yollarda çevik bir sürüş sağlayacak şekilde tasarlanan yeni Yaris; aynı zamanda içeride geniş, konforlu ve yüksek kaliteye sahip bir kabin sunuyor. Artırılan bağlantı teknolojileri ve yüksek donanım seviyeleriyle birlikte kullanıcıların beklentilerinin aşıldığı iddia ediliyor.

TNGA platformu sayesinde eski modele oranla daha dinamik olan Yaris’in ağırlık merkezi de 12 mm alçaltılmış. Ayrıca gövde rijitliği de üçüncü nesilden yüksek. Yeni Yaris’in şasisinin yüzde 37 daha sert olduğu açıklanıyor.

Toyota, Yaris modelini dördüncü nesil hibrit güç ünitesiyle buluşturmuş. Bu sayede daha düşük yakıt tüketimi ve daha düşük emisyon elde edilmiş. Toyota Yaris Hybrid, artık elektrikli motoruyla daha uzun menzil ve daha yüksek maksimum hız sunuyor.

Dinamik tasarım

Yeni nesil Yaris, ilk modelden beri sahip olunan pratikliği, çeviklik ve duyulara hitap eden bir tasarımda buluşturuyor. Enerjik bir tasarıma sahip olan yeni Yaris, her zaman hareket etmeye hazır bir görünüme sahip.

Sıra dışı tasarımın yanında kabinde de daha geniş bir yaşam alanı sunuluyor. Otomobilin uzunluğu 4.0 metreden daha kısa olmasına karşın, aks aralığının 50 mm artmasıyla iç mkekânda daha fazla yaşam alanı elde edilmiş.

Yeni platformla birlikte yükseklik 40 mm azaltılmış durumda. Buna karşılık genişlik 50 mm, iz açıklığı ise 57 mm artırılmış. Bu boyutlar otom0bile daha sportif bir hava katıyor. Genel uzunluğu 5.0 mm azaltılan yeni Yaris’in sınıf lideri bir dönüş çapına sahip olduğu belirtiliyor.

Yeni platformun tasarımcılara sunduğu daha fazla özgürlük sayesinde göz alıcı bir tarza sahip olan Yaris, büyük ve alçak ön ızgarası, LED ön farları, LED sinyalleri, dinamik jant tasarımları, alçak tavan çizgisi ve araç boyunca uzanan bumerang formuyla her açıdan harekete hazır olduğunun altını çiziyor.

TOYOTA YARIS

Sportif ve teknoloji odaklı

Yeni Toyota Yaris’in kabini, dış tasarımdaki dinamik tarzı içeride de sportif bir yaşam alanıyla buluşturacak şekilde tasarlanmış. Daha geniş ve daha rahat koltuklar, yumuşak dokuya sahip malzemeler, mavi ambiyans aydınlatması, birbirine uyumlu çizgiler ve teknolojiler yeni modelin çekiciliğini artırıyor.

Kokpit, her detayın tamamen sürücünün kontrolü altında olacak şekilde tasarlanmış. Toyota, Yaris’in görüş açısını daha da iyileştirmek adına A sütununu daha geriye almış ve ön konsolu daha alçak şekilde konumlandırmış. Sürücü ve ön yolcu arasındaki mesafe 20 mm artırılarak kabin konforu ileriye taşınması hedeflenmiş. Yeni Yaris 286 litrelik bir bagaj hacmine sahip. Bu hacimin çok geniş olduğunu söylemek zor. Örneğin yeni Renault Clio’nun bagajı 391 litre.

Yeni Yaris’in tüm modellerinde Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon bağlantı sistemlerine sahip 8.0 inç Toyota Touch multimedya ekranı standart olarak sunuluyor. Bununla birlikte TFT çok fonksiyonlu gösterge ekranı ve ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı sürücüye yol ve sürüşle ilgili bilgilerin kolayca iletilmesini sağlıyor.

Daha fazla güç, daha az tüketim

Yeni Toyota Yaris, 1.5 litre benzinli ve hibrit motor seçenekleriyle satışa sunuldu. Dördüncü nesil Toyota hibrit teknolojisi, hafif ve daha verimli olmasıyla Yaris’in her açıdan daha yüksek performans sunmasını sağlıyor. Otomobilin sahip olduğu Hybrid Dynamic Force sistemi; artırılan gücün yanında şehir içinde daha fazla elektrikli sürüş ve bir önceki modele göre yüzde 20 daha az yakıt tüketimi sağlıyor.

Yeni Yaris’te kullanılan hibrit sistemde; üç silindirli, değişken supap zamanlamasına sahip 1.5 litre benzinli motor yer alıyor. Yaris’in hibrit sistem gücü yüzde 16 artırılarak 116 HP’ye ulaşmış. Sadece elektrik motoruyla yapılan sürüşlerde 130 km/s hıza çıkabilen Yaris, elektrikli motorunu şehir içi yollarda daha fazla kullanabiliyor. Araçta karbondioksit emisyonu kilometre başına 97 grama düşürülürken, WLTP normuna göre yakıt tüketimi bir önceki modele göre yüzde 20 iyileştirilmiş. Bu da 100 km’de 4.3 lt’lik bir ortalama tüketim anlamına geliyor.

Yaris Hybrid’in benzinli motoru 92 HP gücünde ve 120 Nm tork üretiyor. Elektirikli motor ise 80 HP güç ve 141 Nm torka sahip. Tabii ki toplam güç iki motorun birleşimiyle hesaplanmıyor ve 116 HP olarak açıklanıyor.

Yeni Yaris Hybrid’in 0-100 km/s hızlanması önceki nesle göre 2.3 saniye geliştirilerek 9.7 saniyeye inmiş. Daha esnek bir sürüş sağlayan aracın, 80-120 km/s arasındaki hızlanması da 2.0 saniye iyileştirilerek 8.1 saniyeye düşürülmüş.

Yaris, hibrit motorun yanı sıra 1.5 litrelik benzinli motor da tercih edilebiliyor. 125 HP güç ve 153 Nm tork üreten üç silindirli motor, altı ileri manuel şanzıman veya CVT şanzıman ile satın alınabiliyor.

Manuel şanzımanlı model 180 km/s maksimum hıza ulaşıyor ve 0-100 km/s hızlanması 9.0 saniye. Ortalama tüketim 100 km’de 5.5 lt olarak açıklanıyor. Multidrive S adı verilen CVT otomatik şanzımanlı modelin maksimum hızı da aynı. 0-100 km/s hızlanma daha yavaş ve 10.2 san olarak gerçekleşiyor. Bu modelin 100 km’deki ortalama tüketimi WLTP normuna göre 5.6 lt olarak veriliyor. Şu anda Türkiye’deki fiyat listesinde manuel şanzımanlı modelin yer almadığını da belirtelim.

Her versiyonda zengin donanım

Toyota’nın yeni Yaris modeli Türkiye’de zengin standart donanımlarıyla birlikte tüm beklentileri karşılayacak şekilde satışa sunuldu. Yaris Hybrid; Dream, Flame ve Passion donanım seviyeleriyle tercih edilebilecek.

Otomobilin tüm donanım seçeneklerinde kablosuz akıllı telefon şarj özelliği, geri görüş kamerası ve 8.0 inç multimedya ekranı standart olarak yer alıyor. Bununla birlikte daha üst donanım seçeneklerinde akıllı giriş sistemi, parçalı deri koltuklar, ön cama yansıtmalı göstergeler, çift bölgeli otomatik klima, bi-tone iki renkli gövde ve siyah tavan seçenekleri yer alıyor. Yaris’in hibrit versiyonunda Toyota Safety Sense güvenlik teknolojileri standart olarak bulunuyor.

Yaris’in benzinli versiyonunda ise Dream ve Flame versiyonları tercih edilebilecek. Bu versiyonlarda X-Pack paketiyle Toyota Safety Sense güvenlik teknolojilerini de satın almak mümkün.

Toyota, Yaris ile birlikte segmentinin en güvenli otomobilini kullanıcılarla buluşturmayı hedefliyor. Japon marka, güvenliği her zaman ileriye taşıma felsefesine bağlı olarak Yaris’e Toyota Safety Sense 2.5’i adapte etmiş. Kamera ve radar sistemiyle çalışan sistem, yeni özellikleriyle ön plana çıkıyor. Yaya ve bisiklet algılama özelliğine sahip ön çarpışma önleyici sistem, kavşaklarda çarpışma önleyici sistem ve acil durum yönlendirme desteği yer alıyor.

Kavşak dönüş asistanı, karşı şeritten bir araç geliyorsa veya bir yaya yolun karşısına geçiyorsa, sağa veya sola dönen sürücüyü uyarıyor ve gerektiğinde otomatik frenleme yapıyor.

Buna ek olarak Yeni Yaris’te, 0-205 km/s arasındaki hızlarda çalışan akıllı şerit takip sistemi yer alıyor ve yönlendirmeyi kontrol ederek aracı şeritte tutuyor.

Yeni Yaris’te sürücü yardımcılarının yanı sıra, segmentinde bir ilk olarak ön orta hava yastıkları da yer alıyor. İçeridekileri yan çarpışmalarda yaşanacak darbelerden koruyacak şekilde tasarlanan ön orta hava yastığı ve son jenerasyon Toyota Safety Sense ile birlikte Yaris, dünyanın en güvenli B segmenti aracı olma iddiasını sürdürüyor.

Yeni Yaris’i kullanmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bakalım hibrit modeli beklenildiği kadar düşük tüketime sahip mi?

YENİ TOYOTA YARIS FİYAT LİSTESİ
1.5 Multidrive S Dream 209.100 TL
1.5 Multidrive S Dream X-Pack 218.100 TL
1.5 Multidrive S Flame 221.600 TL
1.5 Multidrive S Flame X-Pack 230.600 TL
1.5 Hybrid e-CVT Dream 299.200 TL
1.5 Hybrid e-CVT Flame 312.700 TL
1.5 Hybrid e-CVT Passion 336.300 TL

Yaris Hybrid
3 silindir, 1490 cc, 116 HP, 120 + 141 Nm, CVT otomatik, 175 km/s, 9.7 sn, 4.3 lt/100 km

Yaris 1.5
3 silindir, 1490 cc, 125 HP, 153 Nm, 6 ileri manuel, 180 km/s, 9.0 sn, 5.5 lt/100 km

Yaris 1.5 Multidrive S
3 silindir, 1490 cc, 125 HP, 153 Nm, CVT otomatik, 180 km/s, 10.2 sn, 5.6 lt/100 km

Similar Posts