Yüksek bir Fiesta’dan çok daha fazlası

Bu seferki sürüş izlenimi konuğumuz Ford’un sıradışı modellerinden B-Max. Küçük sınıf bir MPV’nin neresi sıradışı olabilir dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle özetleyelim: B-Max, platformunu paylaştığı Fiesta’nın yüksek bir versiyonu gibi görünmekle birlikte aslında bambaşka bir amaca hizmet ediyor.

FORD B-MAX

FORD B-MAX

Fonksiyonellik onun diğer adı. En büyük farklılığının kayar kapıları olduğunu düşünebilirsiniz. Haksız değilsiniz ama inanın B-Max daha fazlasını sunuyor. Şimdi hep birlikte B-Max’in detaylarına inelim…
Test otomobilimiz 125 HP’lik 1.0 lt EcoBoost motora sahip ve Titanium donanımlı. Bu da fiyatının 57 bin 295 TL’den başladığını gösteriyor. Görmüş olduğunuz B-Max, Titanium X paket gibi bütün opsiyonlara sahip olduğu için fiyatı çok daha pahalı ve 65 bin TL civarına ulaşıyor. Bu parayı ödediğinizde eksiksiz bir donanıma sahip oluyorsunuz ama B segmenti bir araç için pahalı olduğu söylenebilir. Bu arada, Opel Meriva gibi rakiplerinin de benzer fiyatlara satıldığını söylemeliyiz.

FORD B-MAX

FORD B-MAX

B SÜTUNU YOK
Fonksiyonelliği ile övünen B-Max, benzersiz bir gövde tasarımına sahip. Klasik bir otomobilde, kapıları açtığınızda sizi ön ve arka bölümler ayıran bir sütun karşılar. Fakat zekice tasarlanmış B-Max’de böyle bir sütün yok. Daha doğrusu bu sütun tamamen kapılara entegre edilmiş. Böylece bütün engeller ortadan kalkıyor. Ön ve kayar arka kapıları açtığınızda karşınızda 1.5 metrelik bir boşluk oluşuyor. Yani araç içerisine giriş çıkış ya da yükleme boşaltma yapmak çok rahat bir hale getirilmiş. Ayrıca ön ve arka yolcu koltuklarının yedi farklı şekilde tam olarak katlanması sayesinde 2.35 metreye varan uzunlukta şaşırtıcı bir yük alanı sağlanıyor. Otomobilin 304 lt’lik bagaj hacmi koltukları yatırarak 1372 litreye kadar ulaşabiliyor.
Peki, sabit bir B sütununun olmayışı güvenliği negatif etkiliyor mu? Hem ön hem de arka kapıların yapısı, yan darbelere karşı gereken yüksek dayanıklılığı sağlamak üzere güçlendirilmiş. Kapıların yandan gelen darbelerde oluşan enerjiyi absorbe etmesi ve sanal bir sütun gibi işlev görebilmesi için yük taşıyıcı alanlarda boron çeliği kullanılmış. EuroNCAP çarpışma testlerinden beş yıldız alması da B-Max’in elini güçlendiriyor. Diğer yandan otomobilde çarpmayı engellemek için de birçok donanım sunuluyor. Dinamik tork kontrolü, ESP ve düşük hızlarda öndeki araç ile çarpışmayı otomatik olarak engelleyen aktif şehiriçi güvenlik sistemi bunlardan bazıları.

FORD B-MAX

FORD B-MAX

BÜYÜK GÜÇLÜ KÜÇÜK MOTOR
Test otomobilimizde yer alan 1.0 lt’lik üç silindirli motoru sakın küçümsemeyin. Turbo desteğiyle 125 HP güç ve 170 Nm tork sunan bu küçük motor, kısaca boyundan büyük işler başarıyor.
11.2 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan otomobilin maksimum hızıysa 189 km/s. Bu veriler ne demek istediğimizi kanıtlıyor sanırım. Elde edilen performansa rağmen tüketim ise oldukça düşük. Fabrika verisi ortalama tüketim verisi 4.9 lt/100 km. Bu değere İstanbul gibi sürekli kalabalık bir şehirde ulaşmak ok zor ama bizim tüketimimiz de 6.5 lt/100 km’yi geçmedi. Kısaca B-Max, sınıfındaki benzinli otomobiller arasında en ekonomiklerden biri.
MPV’ler genel olarak sıkıcı olur. Buna karşılık Ford’un birçok modeli de eğlenceli sürüşleriyle tanınır. B-Max’te de durum değişmemiş. Ford mühendisleri, yüksek yapısına rağmen çok iyi yol tutan bir otomobil yaratmış. Ayrıca direksiyon tepkileri de çok net. Süspansiyon sistemi darbeleri başarıyla emerken, yol tutuşa da büyük katkıda bulunuyor.
Sonuç olarak Ford, aile otomobillerinin de eğlenceli olabileceğini ispatlamış durumda. Fonksiyonelliği ile dikkat çeken B-Max, direksiyona geçtiğinizde de sürüşünden keyif duyabileceğiniz bir model.
Ödüllü 1.0 lt motor ise hem performanslı hem de ekonomik. Güvenlik özelliklerini de hesaba kattığımızda Ford B-Max’in ciddi bir eksisi olmadığı ortaya çıkıyor.
Tek dezavantajı fiyatı gibi görünüyor ama rakiplerinde de aynı durumun geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Artık B-segmentinde bile olsa kaliteli bir otomobile binmenin bedeli 60 bin TL’yi aşıyor…
Elif BEKFELAVİ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model: Ford B-Max 1.0 EcoBoost Titanium
Fiyat: 57.295 TL
Motor: 999 cc, üç silindir, DOHC, 12V, turbo
Güç: 125 HP 6000 d/d
Tork: 170 Nm 1400 d/d
0-100 km/s: 11.2 sn
Maksimum hız: 189 km/s
Şanzıman: 5 ileri manuel
Yakıt tüketimi: 4.9 lt/100 km
Emisyon: 114 g/km
Ağırlık: 1279 kg
Bagaj hacmi: 304/1372 lt

(Visited 169 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş