FIAT HABERLER YENİLİK

2021 Model Fiat Egea nasıl görünecek?

İlk olarak 2015 Mayıs ayında İstanbul Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Fiat Egea, bilindiği gibi yurtdışında Tipo adıyla biliniyor. Sedan, hatchback ve station wagon gövde seçenekleriyle üretilen Egea, ilk günden beri hem ülkemizde hem de özellikle İtalya’da çok sevildi ve yüksek satış rakamlarına ulaştı.

Hemen hemen her dönemde Türkiye’nin en çok satılan modeli olan Fiat Egea, dönem içinde geliştirildi. Yeni donanım paketlerinin yanında ilk dönemde sedanın biraz farklı olan ön konsolu, zaman içinde HB versiyonla aynı hale geldi. Mirror, Street, S-Design ve Sport adlı donanım paketlerinin eklenmesiyle sürekli zamana uymayı başaran Egea’nın ne zaman makyajlanacağı ise hep merak konusu oldu.

Günümüzde her yeni model 3-4 yıl içinde makyajlanıyor ve toplam yedi yıl gibi bir sürede de tamamen yenileniyor. Egea’nın beş yılı doldurmuş olması makyaj zamanının çoktan geldiğini gösteriyor. Pandemi süreci olmasaydı içinde bulunduğumuz 2020’nin son aylarında makyajlı versiyon ile karşılaşabilirdik.

Fakat son aldığımız bilgiler yeni modelin 2021 yılına kaldığı yönünde. Makyajlı modelin en önemli yeniliği ise bir crossover modele de sahip olacak olması. Son dönemde SUV modellere ilginin artmasıyla, Egea’nın da yüksek yapılı ve daha kaslı görünümlü bir versiyonunun üretilmesi kararı alındı. Bu modelin isminin büyük ihtimalle Egea Cross olacağı bekleniyor.  Şimdilik tam net bir bilgi olmasa da Egea Cross’un hatchback model üstüne yükseleceğini söyleyebiliriz.

Casus fotoğraflar

Yenilenecek Egea ile ilgili olarak elimizde sadece casus fotoğraflar var. Bu nedenle yorum yapmak zor ama ön tamponun ve panjurun tamamen yenileneceğini söyleyebiliriz. Farların da iç yapısı değişecek ve üst modeller için LED eklenecek. Şimdiye kadar kırmızı bir yuvarlak içinde gördüğümüz Fiat logosu da değişime uğrayan detaylar arasında. Yeni Egea’nın ön yüzünü daha büyük ve sadece harflerden oluşan bir Fiat logosu süsleyecek.

Cross versiyonda plastik çamurluk kaplamaları ve marşpiyelerin araca daha kaslı bir görüntü vereceğini söyleyebiliriz. Ayrıca bu modelin tampon altı da daha farklı olacak.

Arka tarafta da stop lambalarının formu değişmese de dokusu yenilenecek. Yeni Fiat logosu da otomobilin daha seçkin görünmesini sağlayacak. Ön tarafta olduğu gibi arka tamponun da yeni bir tasarıma sahip olacağını söylemek mümkün.

Fotoğraflarda göreceğiniz otomobiller testler sırasında yakalanmış durumda. Beyaz olan modelde görsel yenilikler mevcut değil. Belli ki eski Egea gövdesinin altında mekanik yenilikler test ediliyor.

FIAT EGEA

İç mekana geçildiğinde en büyük yeniliklerin multimedya sisteminde yapılacağı görülüyor. Orta konsolun üstündeki ekran büyütülmüş. Gösterge tablosunun da dijital hale getirildiği görülüyor. Tabii bu yenilikler bütün Egea modellerini kapsamayacaktır. Dijital gösterge gibi yenilikler daha üst donanım paketleri için geçerli olacaktır.

Egea’nın şu andaki en büyük avantajı fiyatı. Küçük sınıf bir otomobil alamayacağınız paraya baz model, kompakt sınıf bir Egea satın alabiliyorsunuz. Bu nedenle bu stratejinin değiştirileceğini düşünmüyoruz. Satın alınması daha kolay modeller mutlaka olacaktır ama üst modellerde bahsettiğimiz gibi geniş multimedya ekranı, dijital gösterge gibi yenilikler satın alınabilecek.

Makyajla birlikte ön konsol ve kapı içlerindeki malzeme kalitesinin de geliştirilebileceğini düşünebiliriz. Direksiyon simidi de değiştirilecek bölgeler arasında.

Fiat Egea’nın özellikle dizel motorları ülkemizde çok seviliyor. Bu nedenle değiştirileceklerini sanmıyoruz ama daha verimli olmaları adına bir takım yenilikler yapılabilir.

Asıl yeniliğin ise benzinli modellerde olacağını söyleyebiliriz. Fiat’ın yeni 1.3 lt’lik turbo motorunun Egea’ya uygulanması çok büyük ihtimal. 1.4 lt’lik 95 HP benzinli motor devam edecektir ama 1.3 lt turbo motorun da artık Egea’da yer alacağını söyleyebiliriz. En azından yurtdışına yollanan Tipo’larda bu motorun olacağı kesin.

Sonuç olarak, Egea makyajlanmakta gecikti ama Tofaş’ın bu açığı kapatmak için ciddi bir çalışma içinde olduğunu biliyoruz. Bahsettiğimiz yenilikler, daha şık ve donanım olarak daha zengin Egea’lar ile karşılaşacağımız anlamına geliyor.

Güvenlik donanımında da özellikle sürüş destek sistemlerinde birtakım yenilikler yapılacaktır. En büyük yenilik olan Egea Cross ise merakla bekleniyor. Bu model belki sedan model kadar çok satılmaz ama büyük ilgi göreceği kesin. Kısaca Egea’nın 2021 ve ötesinde de Türkiye’nin en çok satılan modeli olacağını söyleyebiliriz. Kulağımıza gelen yenilik bilgileri bize bunu anlatıyor.

 

 

 

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: