BMW’nin yeni elektriklileri Cenevre’de

BMW, plug-in hibrit model yelpazesini genişleterek, elektrikli otomobil atağını sürdürüyor. Alman marka, Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni BMW 3 Serisi ve iX3’ün plug-in hibrit versiyonunu tanıtacak. Tamamen elektrikli BMW iX3’ün üretimi 2020’nin sonundan önce başlayacak, bunu ertesi yıl BMW i4 ve BMW iNext izleyecek.

BMW M340d SEDAN

BMW iX3 ile birlikte, verimli içten yanmalı motorların yanında; plug-in hibrit ve tamamen elektrikli motor seçenekleri de sunacak olan BMW, tüm motor çeşitlerini tek bir modelde sunan ilk marka olacak. BMW, sunulan motor çeşitliliğini yeni 3 Serisi’nde de artırmayı hedefliyor. Cenevre’de ilk kez sahneye çıkacak olan BMW 330e Touring, 100 km’de ortalama 1.7 lt’lik yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor. Yeni BMW 330e Touring, sadece elektrik motoruyla 55-68 kilometrelik menzile de ulaşabiliyor.

BMW 330e Touring’de 2.0 litrelik dört silindirli benzinli motoru ile sekiz ileri Steptronic şanzımana entegre edilmiş bir elektrik motoru bulunuyor. Bu motor 252 HP’lik bir güç sağlıyor. Özellikle ağır yükler altında, standart XtraBoost ile 10 saniyeye kadar sağlanan 40 HP ile güç 292 bg’ye yükseltilebiliyor. Sunulan maksimum tork ise 420 Nm. Mild Hybrid BMW M340d xDrive’ın dünya prömiyeri de Cenevre’de yapılacak.

Yarı hibrit

Yeni BMW 3 Serisi model serisine eklenen BMW M340d xDrive; 3.0 lt’lik sıralı altı silindirli dizel motor ve 48 voltluk marş jeneratörüne sahip. Yeni geliştirilen dizel motor 340 HP güç ve 700 Nm tork sunuyor. Bu etkileyici güç 48 volt marş jeneratörü tarafından destekleniyor. Ortaya çıkan ek 11 HP güç, dinamik sürüş koşullarında güç dağıtımını destekliyor. Buna ek olarak, marş jeneratörü sürüş sırasında yanmalı motoru da destekliyor. Bu motor teknolojisi mümkün olduğunca hafif yapısıyla performansın yanında yakıt tüketimini de azaltıyor.

BMW, Cenevre’de ilk tam elektrikli Gran Coupe modelinin konseptini de sahneye çıkaracak. BMW Concept i4, sıfır emisyon üretirken aynı zamanda BMW’nin dinamik sürüş özelliklerini modern, zarif ve sportif bir tasarımla birleştiriyor. Yalnızca 2019 yılında BMW ve MINI markalarıyla 146 bine yakın elektrikli ve plug-in hybrid otomobil satan BMW Group; 2021 yılı sonuna kadar elektrikle çalışan bir milyondan fazla otomobile sahip olmayı hedefliyor. Bununla birlikte ürün yelpazesi de 2023 yılına kadar 25 yeni elektrikli modeli içerecek şekilde genişletilecek.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş