CUPRA YENİLİK

Cupra Formentor’un Türkiye fiyatı kaç para?

Seat, otomobillerinin sportif ve performans özelliklerini yepyeni bir şekilde ifade ettiği Cupra markasını Türkiye’ye getirmeye başladı. İspanyol markanın kendi bünyesinde bağımsız bir marka olarak yarattığı Cupra, sportif sürüşü ileri teknoloji ile birleştirerek hayranlarına benzersiz bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Türkiye yollarına çıkmaya hazırlanan Cupra; kendine has logosu, Seat modellerinden daha yüksek malzeme kalitesi ve farklı renk seçenekleri ile stil ve güç kavramlarına odaklanıyor. Markanın ortaya çıkış felsefesinin altında kalite, sürüş keyfi ve performans yatıyor. Bu felsefe modellerin en ince detaylarında bile kendisini hissettiriyor.

Cupra logosunun ilham kaynağı, kabile toplumlarının cesareti, korkusuzluğu ve kararlılığından geliyor. Bu tasarım, iç içe geçmiş, simetrik iki C harfinden oluşuyor ve marka için bir logo olmanın çok ötesinde, aslında daha çok bir sembol olarak kabul ediliyor. Logoda yer verilen bakır rengi markanın rafine karakterini kusursuz bir biçimde yansıtıyor. Cupra’yı betimleyen diğer bir ton da petrol mavisi… Camgöbeği rengine siyahın küçük bir dokunuşuyla elde edilen bu karışım, markanın karakterini vurguluyor.

Jantlar, yan aynalar ve bazı iç trim parçalarında Cupra’nın sportifliğini yansıtmak için bakır ve granit gibi farklı dokulardaki doğal malzemelerden esinlenilmiş. Seat Sport’un sorumluluğunda faaliyet gösteren motorsporları ve yarış birimlerini de tümüyle bünyesinde toplayan Cupra’nın yarattığı tüm otomobiller yarış pistlerinde doğup günlük kullanım için uyarlanıyor…

Cupra markası Türkiye’ye Formentor ile giriş yaptı

Türkiye’de satışa sunulan ilk Cupra modeli Formentor oldu. İsmini İspanya’nın Mayorka adasındaki sarp kayalıklardan oluşan Formentor burnundan alan model, sadece Cupra markasına özel olarak geliştirilen ilk model. Cupra Formentor, markanın DNA’sını kusursuz bir şekilde yansıtıyor. Bir performans otomobiliyle SUV’ların avantajlarını bir araya getiren Formentor güçlü ve keskin hatlara sahip ön kısmıyla dikkat çekiyor. Bakır renkli Cupra ambleminin bulunduğu ön ızgara oldukça geniş bir yapıya sahip. Full LED mercekli ön farlarla aracın çarpıcı görünüşü tamamlanıyor. Formentor’un başlangıç fiyatı 490 bin TL olarak belirlenmiş. En güçlü versiyon olan 2.0 TSI ise 860 bin TL’ye müşteri bekleyecek.

Yuvarlak şekilli sis farları da farklı bir duruş sergiliyor. Hem şık hem güçlü tasarım, dinamik LED sinyal lambalarıyla sürdürülüyor. Araca görsel bir genişlik kazandıran ve uçtan uca uzanan LED stop lambaları da güçlü tasarım tamamlanıyor. Cupra markası Formentor dışında ilk şarj edilebilir Cupra modeli olan Cupra Leon ve markanın ikonik modeli Cupra Ateca’nın da satışını gerçekleştirecek. Bunların dışında markanın tamamen elektrikli Cupra Born modelinin de Türkiye’de satışı planlanıyor.

Formentor’da dört farklı motor seçeneği

Cupra Formentor, DSG şanzımanlı 150 HP’lik 1.5 TSI versiyonuna ek olarak 310 HP güç üreten 2.0 TSI motor seçeneğiyle de dikkat çekiyor. Dört tekerlekten çekişli olan bu model de DSG şanzımanla satılacak. Formentor’un ayrıca 204 ve 245 HP’lik 1.4 eHybrid versiyonları da Türkiye’ye geldi. Serinin 310 HP güç üreten en güçlü versiyonunda CUPRA markasının DNA’sı en üst düzeyde yansıtılıyor. Aracın cazibesi duyguları harekete geçiren güçlü bir sesle tamamlanıyor.

Cupra Formentor serisi iki kategoriye ayrılıyor: Motor gücü 245 HP ve üstünde olanlar Cupra Formentor VZ olarak adlandırılıyor. İspanyolca “Veloz” ifadesinin kısaltması olan VZ, hızlı veya çabuk anlamına geliyor ve Cupra Formentor’un en güçlü versiyonlarını kusursuz şekilde tanımlıyor.

1.5 TSI versiyon 150 HP güç ve 250 Nm torka sahip. 0-100 km/s hızlanmasını 8. 9 saniyede tamamlayan bu model, WLTP normuna göre ortalama olarak 100 km’de 6.6 lt yakıt tüketiyor. 2.0 TSI ise 310 HĞ gücü ve 400 Nm torkunu dört tekerleğe birden aktarıyor. Yedi ileri çift kavramalı DSG şanzımanlı bu aracın maksimum hızı 250 km/s’ye kadar ulaşıyor. 4Drive sisteminin de yardımıyla 0-100 km/s hızlanmasını 4.9 saniyede tamamlayan VZ 2.0 TSI’ın WLTP normuna göre 100 km’deki ortalama tüketimi 8.2 litre.

Ekonomi isteyenler ise hibrit versiyona yönelebilir. Bu otomobilin iki versiyonu bulunuyor. 1.4 TSI motor 150 HP güç ve 250 Nm tork üretiyor. Bu otomobillerin elektrik motorlarının gücü ise 116 HP. Toplam sistem gücü 204 HP olan seçenek ortalama olarak 100 km’de sadece 1.2 lt yakıt tüketiyor. 245 HP toplam sistem gücüne sahip olan VZ e-Hybrid ise ortalama olarak 100 km’de 1.4 lt yakıt tüketiyor. 204 HP’lik versiyon sadece elektrikle 59 km’ye kadar menzil sunabiliyor.

Volkswagen’in MQB Evo mimarisi üzerine geliştirilen Formentor’un VZ versiyonlarında adaptif şasi kontrolü standart olarak sunuluyor. DCC sistemi, sürüş koşullarına ve sürücünün seçtiği sürüş moduna bağlı olarak her amortisörün sertliğini ayarlıyor. 4Drive çekiş sistemi ise yol koşullarını gerçek zamanlı olarak analiz ederek ideal çekişi sağlamak için gereken gücün iletilmesini sağlıyor. EDS elektronik yardım sistemi sayesinde tork, aracın tekerlekleri arasında dağıtılabiliyor. Bu sayede her türlü koşulda en iyi yol tutuşu sunması hedefleniyor.

CUPRA FORMENTOR

Yüksek kaliteli iç mekân

Cupra Formentor’un etkileyici dış tasarımı, yüksek kaliteli iç tasarımıyla tamamlanıyor. Aracın içi, Cupra markasının tarzına eşsiz bir bakış açısı getirerek modernlik ve sportiflik hissi uyandırıyor. Aracın kilitleri açıldığı anda zemine Cupra logosu yansıtılırken, direksiyon ve spor koltuklar ise hafif bir ışıkla aydınlatılıyor. Formentor, sürücü ve yolcularını yüksek kaliteli iç tasarımın konforuyla çevreliyor. Araç içinde yolcuları sarmalayan kaliteli malzemeler, fırçalanmış alüminyum ve bakır renkli unsurlarla birlikte araç içinin modern bir görünüm kazanmasını sağlıyor.

Petrol mavisi ve siyah renklerde sunulan koltuklar, spor bir sürüş hissi için alçak şekilde konumlandırılmış. Ayrıca daha ergonomik bir oturma pozisyonu sağlayan koltuk tasarımı yola çıkmadan bile aracın dinamik yapısını hissettiriyor. Cupra Formentor, 4446 mm uzunluğu, 1839 mm genişliği ve 1520 mm yüksekliğiyle araç içinde tüm yolcular için yeterli hacim sağlarken, 2679 mm’lik aks aralığı arka koltuktaki yolcular için geniş bir diz mesafesini garanti ediyor. Bagaj hacmi 450 litre olan Formentor’un dört tekerlekten çekişli versiyonlarında hacim 420lt’ye düşüyor. eHybrid modelin bagaj hacmi ise 345 litre.

Formentor’un 10.25 inç dijital gösterge panelinden ihtiyaç olunan tüm bilgilere kolaylıkla erişilebiliyor. Cupra modelleri için özel olarak geliştirilen spor görünüm, sürücünün hız ve motor devrini daha net bir şekilde görmesine olanak tanıyor. Formentor’da standart olarak sunulan geniş 12.0 inç multimedya ekranı da ilk bakışta göze çarpıyor. Ayrıca müşterilerin iletişimde kalmasını ve dijital hayatlarını araca kolaylıkla taşıyabilmesini sağlayan Full Link teknolojisi de standart olarak Formentor’da yer alıyor.

Formentor, standart olarak sunulan BeatsAudio ses sistemiyle kullanıcılarına en iyi müzik tecrübesini yaşatmayı amaçlıyor. Bu ses sistemi, 350W güce sahip amfi, üstün kaliteli 10 hoparlör ve bagajda bulunan bir subwooferdan oluşuyor. Cupra Formentor’da Mat Petrol Mavi ve Mat Magnetic Gri gibi özel renk seçeneklerinin de bulunduğu geniş bir renk yelpazesi bulunuyor. Böylece araç ekstra görsel şıklık ve kişilik kazanıyor.

Güvenlik özellikleri

Cupra Formentor, ön bölge asistanı, acil durum çağrı sistemi (e-call), orta bölümde bulunan merkezi hava yastığı dahil toplam yedi hava yastığının yanı sıra, şerit takip asistanı, adaptif hız sabitleyici, kör nokta tespit sistemi, yarı otonom seyahat asistani gibi özellikleri ile de segmentinin en güvenli otomobillerinden biri. Formentor EuroNCAP’in zorlu güvenlik testlerinden de beş yıldız alarak geçmeyi başardı.

Yüksek performanslı Cupra modelleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da toplam beş satış noktasında satışa sunuluyor. Tamamen Cupra markası için geliştirilmiş ilk model olan Formentor’un yanı sıra Cupra Ateca ve Cupra Leon modelleri de özel sipariş ile satılacak.

FORMENTOR 1.5 TSI DSG 490.000 TL
4 silindir, 1498 cc, 150 HP, 250 Nm, 7 ileri DSG, 203 km/s, 8.9 sn, 6.6 lt/100 km, 1463 kg

FORMENTOR VZ 2.0 TSI DSG 4DRIVE 860.000 TL
4 silindir, 1984 cc, 310 HP, 400 Nm, 7 ileri DSG, 250 km/s, 4.9 sn, 8.2 lt/100 km, 1644 kg

FORMENTOR 1.4 e-HYBRID DSG 700.000 TL
4 silindir, 1395 cc, 204 HP, 350 Nm, 6 ileri DSG, 205 km/s, 7.8 sn, 1.2 lt/100 km, 1681 kg

FORMENTOR VZ 1.4 e-HYBRID DSG 760.000 TL
4 silindir, 1395 cc, 245 HP, 400 Nm, 6 ileri DSG, 210 km/s, 7.0 sn, 1.4 lt/100 km, 1704 kg

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: