Hiç bilmediğimiz Renault modelleri

1971 yılından beri Türkiye’de üretim yapan Renault hakkında her şeyi bildiğimizi sanıyoruz. Peki, dünyanın bize uzak bölgelerinde ilginç Renault modelleri satıldığından haberdar mıyız? Aslında bu sadece Renault için geçerli değil, birçok marka farklı pazarların ihtiyaçlarına yönelik ilginç üretimler yapıyor. Global modellerle alakası olmayan bu yerel versiyonlar bazen eski modellerin makyajlanmasından oluşuyor bazen de ortak markaların modellerinin logosu değiştirilmiş üretimlerinden oluşuyor. Dacia modellerinin Renault logosuyla da pazarlandığını biliyoruz.

Renault-Talisman
Hatta Türkiye’de satılan Symbol de aslında Dacia Logan. Ama biz daha farklı modellerden bahsediyoruz. Bakalım dünyada ne gibi Renault modelleri satılıyor. Ülkemizde iyi tanındığı için Renault ile başladık ama ileride zaman buldukça diğer markaların da bu tip üretimlerini inceleyeceğiz. Şimdi çok uzaklara, Hindistan’a gidelim. Karşımıza Scala ve Pulse diye iki Renault modeli çıkıyor. Bu iki model de aslında Nissan. Scala, değişik pazarlarda Almera, Latio ve Versa die satılan N17 kodlu bir Sunny aslında. Sedan karosere sahip olan otomobilde 1.5 lt 100 HP benzinli ve 1.5 dCi 86 HP dizel motorlar bulunuyor. Pulse ise daha iyi tanıdığımız bir model yani Micra. Hindistan’dan Brezilya’ya doğru gidersek karşımıza Clio çıkıyor.

RenaultClio_Brezilya

bu Clio bildiğimiz Clio değil. İkinci nesil Clio’nun dördüncü nesil Clio yüzlü versiyonu. Aynı model Arjantin gibi pazarlarda da satılıyor. Brezilya’da satılan diğer Renault modelleri eski nesil Sandero ve Logan’ın Renault logolu versiyonlarından oluşuyor. Ayrıca Duster da bu ülkede satılan modeller arasında. Latin Amerika pazarlarında satılan bir başka ilginç Renault modeli de Sandero GT Line. 110 HP’lik 1.6 lt 16V motora sahip olan sportif otomobil, keşke Avrupa’da da satılsa diye düşünmeden edemiyoruz. Dubai ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde ise bizi Renault Safrane karşılıyor ama bu otomobil Latitude’den başka bir şey değil. Renault, yıllardır İran’da mevcut.

RenaultScala

Hatta Saipa, Renault 5 zamanından beri üretim yapıyor. Günümüzde eski Dacia Logan’ı Tondar90 imiyle üreten İranlılar, eski nesil Megane satışı da yapıyor. Japonya’da satılan Clio’nun ismi ise Lutecia çünkü bu ülkede Clio isim hakkı Honda’da. Fransız markanın global pazarda satışa sunmadığı en iyi otomobil ise hiç kuşkusuz Talisman. Özellikle Çin pazarı için Kore’de Renault Samsung tesislerinde üretilen Talisman, Samsung SM7 ile aslında aynı ve Nissan platformuna sahip. 2.5 ve 3.5 lt V6 motorlara sahip olan bu lüks otomobil, Renault’nun Uzakdoğu’daki imajını yükseltiyor. Tüm bu modelleri incelediğimizde Renault Mais’e ayrıca teşekkür etmeliyiz. Gelişmeke olan ülkelerin aksine Türkiye’de Renault’nun modern ve global ürün gamı satılıyor. Özellikle Latin Amerika gibi ısıtılıp ısıtılıp önümüze sunulan bayat Renault modellerine binmediğimiz için şanslıyız…

Renault_Sandero-GTLine

(Visited 1.791 times, 2 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş

Yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir