OPEL YENİLİK

Makyajlı Opel Crossland Türkiye’ye geldi

Opel, modellerinde kullandığı yeni tasarım dilini ve yeni kurumsal kimliğini düzenlediği dijital bir lansman ile tanıttı. Yeni Opel modelleri sade, modern tasarım ve fazlalıklardan arındırılmış marka kimliğiyle ayrışacak. Yeni Opel kimliğinin Türkiye yollarındaki ilk temsilcisi olan Crossland ise şık tasarımı, esnek kullanım özellikleri ve ileri teknoloji donanımları ile ön plana çıkmayı hedefliyor.

Opel’in tasarım felsefesindeki değişiklik, yeni modellerinde Vizör ve Pure Panel gibi sade öğeler ile temsil edilirken; marka kimliğinde ise daha keskin logo, yazı tipinde tercih ettiği daha yalın karakterler ve markayı temsil eden çarpıcı sarı renk ile özdeşleştirilmiş durumda. Opel, bu yenilenmeyi bir marka detoksu uygulaması olarak tanımlıyor. Pure Panel kokpit ile kulanıcıları, abartılı teknolojik arayüzler ve karmaşık butonlardan uzak, sürücü odaklı, sadeleştirilmiş bir sürüş deneyimi bekliyor.

Almanya’da, geçtiğimiz aylarda tanıtımı yapılan makyajlı Opel Crossland, Türkiye’de yılbaşında satışa sunuldu. Yeni Opel felsefesinin ülkemizdeki ilk temsilcisi olan model, ocak ayında segmentinin lideri oldu ve iddiasını şimdiden kanıtladı. Yeni Opel Crossland, şık tasarım ve esnek kullanımı bünyesinde birleştiren küçük sınıf bir crossover. Yeni model, vizörlü yeni marka yüzüne, arkada merkezi model ismi uygulamasına, sınıfına göre geniş iç mekâna ve 520 litreye kadar genişleyen bagaj hacmine sahip.

Aracın önünü enlemesine kaplayan Opel Vizör, otomobile daha geniş bir görünüm kazandırıyor. Markanın efsanevi “Şimşek” logosu keskin bir şekilde merkezde yer buluyor. Tasarım anlamında rakiplerinden ayrışmasını sağlayan vizör tasarımı, 2020’ler boyunca diğer Opel modellerinde de kullanılacak ve tasarım imzası olacak.

Arkadan bakıldığında, yeni koyu renkli arka stop lambaları dikkat çekiyor. Bunlar Opel’e özgü kanat aydınlatma tasarımını güçlendiriyor. Stoplar arasında gelen siyah renkli şerit, makyajlı Opel Crossland’in daha geniş ve daha güçlü görünmesini sağlıyor.

Herkese hitap eden çekici donanım seviyeleri

Yeni Opel Crossland’in tüm versiyonlarda standart olarak sunulan LED ön farları, gece sürüşlerini daha güvenli ve daha keyifli hale getiriyor. Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumlu 7.0 inçlik renkli dokunmatik ekrana sahip multimedya bilgi-eğlence sistemi, gelişmiş bağlanabilirlik özelliklerine sahip. Edition donanımından itibaren standart olarak gelen AGR sertifikalı ergonomik sürücü koltuğu, tüm yolculuklarda önemli ölçüde artırılmış konfor sunuyor. Ön ve arka park sensörü ile geri görüş kamerası ise park etme stresini ortadan kaldırıyor.

Anahtarsız giriş ile çalıştırma ve gelişmiş park pilotu gibi özellikleri arayanlar için Elegance donanımı öne çıkıyor.

Üst seviye konfor için Crossland Ultimate devreye giriyor. Ürün gamının en üst noktasını oluşturan versiyon, bir çok marka ve modelde opsiyon listesinde yer alan ileri teknoloji, konfor ve güvenlik özelliklerini standart olarak sunuyor. Alcantara koltuk döşemesi ve 180 derecelik panoramik geri görüş kamerası öne çıkan özelliklerden bazıları.

Ultimate donanımında ayrıca 8.0 inçlik renkli dokunmatik ekrana sahip Multimedya Navi Pro bilgi-eğlence sistemi de standart olarak yer alıyor. Hem sürücü hem de ön yolcu için sunulan AGR onaylı ergonomik koltuklar, ayarlanabilir ısıtma özelliği ile araç içi konforu artırıyor. Isıtmalı koltukların yanı sıra ısıtmalı direksiyon simidi ile de üst segment rakiplerini zorluyor.

Esnek kullanım özellikleri ve verimli motorlar

Yeni Opel Crossland, bağımsız olarak ileri-geri hareket eden ve yatırılabilen arka koltuklarıyla ileri seviyede esnek bir kullanım sunuyor. 60/40 oranında bölünen iki parça koltuklar, 150 milimetreye kadar kızaklar üzerinde ileri-geri kaydırılabiliyor. Böylece bagaj alanı 410 litreden sınıfının en iyi değeri olan 520 litreye kadar çıkıyor. Arka koltukların katlanmasıyla bagaj hacmi 1255 litreye kadar ulaşıyor.

Makyajlı Opel Crossland müşterileri, yüksek verimlilik seviyesine sahip 1.2 litre üç silindirli benzinli ve yine yüksek verimlilik sağlayan 1.5 litre dizel arasında seçim yapabilecek. Benzinli motor 130 HP gücünde. Dizelde ise 120 HP güç seçeneği mevcut. Bu motorlar Euro 6d emisyon normunu karşılıyor.

Benzinli motorda hem altı ileri manuel hem de altı ileri tork konvertörlü şanzıman seçilebiliyor. Dizelde ise sadece altı ileri otomatik şanzıman mevcut. Türkiye pazarında dizeller hâlâ çok tutulduğu için Crossland’in hem dizel motor hem de otomatik şanzıman sunuyor olması önemli bir avantaj. Birçok rakip marka artık dizel seçenekleri ülkemize getirmemeye başladı.

1.2 130 HP’lik manuel versiyon 201 km/s maksimum hızı ve 9.9 sn’lik 0-100 km/s hızlanmasıyla dikkat çekici bir performansa sahip. WLTP normuna göre 100 km’deki ortalama tüketim 5.7 litre olarak açıklanıyor. Aynı motorun otomatik şanzımanlı versiyonu ise 198 km/s maksimum hıza ulaşıyor. 0-100 km/s hızlanması 10.2 saniye olan bu modelin 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi yine WLTP normuna göre 6.1 litre.

120 HP’lik turbo dizel motor ürettiği 300 Nm torkla tatmin edici bir performans sunuyor. 183 km/s maksimum hız ve 11.5 sn’lik 0-100 km/s hızlanma değerlerine sahip olan dizel Crossland, 100 km’de ortalama olarak 5.2 lt yakıt tüketiyor. Opel Türkiye’nin web sitesindeki tüketim verileri daha düşük ama biz her zaman söylediğimiz gibi günlük kulanıma daha uygun olan WLTP normuna göre açıklama yapmayı tercih ediyoruz.

Ekstra güvenli otoyol deneyimi

Sportif karakterli sürücüler, Alman mühendislerin Crossland’ın şasisinde yaptığı iyileştirmelerden keyif alacaklar. Rüsselsheim’daki mühendisler, McPherson tipi ön süspansiyon ve torsiyon kollu arka aks için amortisör ve helezon yay sertiklerini yeniden ayarlamışlar. Daha hassas bir sürüş sağlayan orta sertlikteki direksiyon ile birlikte makyajlı Opel Crossland’ın şasisinin, konfor ile dinamizm arasında ciddi bir denge sunduğu idda ediliyor. Tabii bunun doğru olup olmadığını otomobili kulandığımızda anlayabiliriz.

Makyajlı Opel Crossland, IntelliGrip ile gelişmiş sürüş dinamikleri ve ekstra güvenlik sunuyor. Uyarlanabilir çekiş kontrol sistemi, her türlü yüzeyde optimum çekiş ve denge sağlıyor. Bunların yanında, şerit ihlali uyarı sistemi, trafik işareti tanıma sistemi, aktif acil frenleme sistemi gibi gelişmiş sürüş destek sistemlerine ve zengin donanım seviyesine sahip olan yeni Opel Crossland, tüm koşullarda güvenliği ön planda tutuyor.

MAKYAJLI OPEL CROSSLAND FİYAT LİSTESİ
Crossland 1.2 Essential 216.900 TL
Crossland 1.2 Edition 226.900 TL
Crossland 1.2 AT Edition 292.900 TL
Crossland 1.2 AT Elegance 302.900 TL
Crossland 1.2 AT Ultimate 322.900 TL
Crossland 1.5 D AT Essential 292.900 TL
Crossland 1.5 D AT Edition 304.900 TL
Crossland 1.5 D AT Elegance 314.900 TL

CROSSLAND OPSİYON FİYATLARI
Metalik renk 2500 TL
Panoramik cam tavan 8000 TL
Çift renkli tavan 2500 TL
Teknoloji paketi 5000 TL

CROSSLAND TEKNİK ÖZELLİKLER
CROSSLAND 1.2
3 silindir, 1199 cc, 130 HP, 230 Nm, 6 ileri manuel, 201 km/s, 9.9 sn, 5.7 lt/100 km, 1184 kg

CROSSLAND 1.2 AT
3 silindir, 1199 cc, 130 HP, 230 Nm, 6 ileri otomatik, 198 km/s, 10.2 sn, 6.1 lt/100 km, 1291 kg

CROSSLAND 1.5 D AT
4 silindir, 1499 cc, 120 HP, 300 Nm, 6 ileri otomatik, 183 km/s, 11.5 sn, 5.2 lt/100 km, 1286 kg

Similar Posts