MERCEDES YENİLİK

Mercedes C-Serisi tamamen yenilendi

Mercedes-Benz C-Serisi, 2021 yılı itibarıyla yeni nesline kavuşuyor. Model tarihinde pek çok ilki bünyesinde barındıran W206 kasa kodlu C-Serisi, ilk olarak arka tasarımında bagaj kapağına da taşırılan stop lambaları, tüm motor seçeneklerinde otomatik şanzımanın standart olarak sunulması, ikinci nesil MBUX, opsiyonel arka aks yönlendirmesi ve arka koltuklarında ısıtma fonksiyonu gibi yenilikleriyle seleflerinden ayrılıyor.

Yeni C-Serisi’nde ilk aşamada sunulan 170 ila 265 HP aralığındaki tamamı dört silindirli benzinli ve dizel motorlardan oluşan güç üniteleri, ikinci nesil entegre marş jeneratörüne (ISG) sahip. Mercedes-AMG Petronas Formula 1 ekibiyle birlikte geliştirilen yeni turbo beslemesi ile çok daha verimli olan bu motorlar, her zamankinden düşük emisyon oranlarını karşılayabiliyor.

Yeni C-Serisi kısa ön tampon-tekerlek mesafesi, uzun aks aralığı ve geleneksel bagaj çıkıntısıyla son derece dinamik gövde orantıları ortaya koyuyor. Güç kubbelerine sahip motor kaputu, sportif görünümü daha da güçlendiriyor. Geleneksel gövde orantısı yaklaşımı, “Cab-backward” tasarım doğrultusunda ön cam ve yolcu bölmesi arkaya doğru taşınmış.

Konu iç mekân kalitesi olduğunda, öncü C-Serisi zaten önemli bir adım atmıştı. Yeni C-Serisi, modern lüks kavramını bir adım daha ileriye taşımayı hedefliyor. İç mekân tasarımı yeni S-Serisi’nin özelliklerini esas alıyor ve bunları sportif bir şekilde yorumluyor.

Yandan bakıldığında, özenle oyulmuş yüzeyler benzersiz bir ışık oyunu yaratıyor. Tasarımcılar çizgileri minimuma indirirken, omuz çizgisi daha da belirginleşmiş. Station versiyonunda eğimli arka camla birlikte eğimli tavan çizgisi fonksiyonelliği kısıtlamadan sportifliği güçlendiriyor. 17 ila 19 inç arasında jantlar sportif görünümü tamamlıyor.

Ön görünümü dolduran, markaya özgü ön ızgara, tüm versiyonlara merkezi olarak konumlandırılmış bir yıldıza sahip. Bununla birlikte versiyona bağlı olarak ızgaranın detayları değişkenlik gösteriyor. Örneğin baz versiyonda merkezi yıldıza sahip ince çıtalar uygulanırken, Avantgarde tasarım konseptine sahip versiyonda çıtalar süsleniyor ve ızgara krom bir çerçeveye kavuşuyor. AMG tasarım konseptinde ise krom yıldız ile elmas desenli ızgara kullanılıyor.

Arkadan bakıldığında bir Mercedes-Benz sedan otomobile özgü çizgiler göze çarparken stop lambaları benzersiz gündüz ve gece görünümüyle dikkat çekiyor. C-Serisi’nin sedan gövde tipinde ilk kez iki parçalı arka aydınlatma grubu tasarımı kullanılırken aydınlatma fonksiyonları yan paneller ve bagaj kapağındaki stop lambası parçalarına bölünüyor.

İsteğe veya donanım paketine bağlı zarif detaylar dış görünümü tamamlıyor. Metalik Spektral Mavi, Metalik Yüksek Teknoloji Gümüşü ve Opalit Beyaz olmak üzere üç yeni renk ile ürün gamı zenginleştirilmiş.

Sürücü odaklı yaklaşım

Konsol, üst ve alt olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kanat profilini andıran mimaride uçak motoru benzeri düzleştirilmiş yuvarlak havalandırma ızgaraları ve gösterişli dekoratif yüzeyler kalite algısını ve sportifliği güçlendiriyor. Göstergenin ve orta ekranın altı derece kadar eğimli yapısı sürücü odaklı ve sportif bir görünüm sağlıyor.

Sürücü kokpitini yüksek çözünürlüklü bir LCD ekran domine ediyor. Havada süzülüyor gibi duran ekran, kokpitin geleneksel yuvarlak göstergeli ekranlarından farklı görünmesini sağlıyor. Otomobilde 10.25 ve 12.3 inç olmak üzere iki ekran boyutu seçeneği bulunuyor.

Kabin içerisindeki dijitalleşme orta konsolda da devam ediyor. Araç fonksiyonları yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran üzerinden yönetiliyor. Dokunmatik ekran da havada süzülüyor gibi görünüyor. Gösterge ekranı gibi orta konsoldaki ekran da sürücü odaklı bir tasarım sunuyor. Standart olarak sunulan 9.5 inçlik ekran dışında isteğe bağlı olarak 11.9 inçlik bir ekran da tercih edilebiliyor.

Kaliteli krom bir çıta, yumuşak dolgulu kolçak bölümü ve hemen önünde parlak siyah bir alan olmak üzere orta konsolu ikiye ayırıyor. Havada süzülüyor gibi görünen orta ekran, bu üç boyutlu yüzeyden yükseliyor. Yalın ve modern tasarımlı kapı panelleri konsol tasarımıyla bütünleşiyor. Orta konsol gibi kapı panelinin orta bölümünde de metalik yüzeyler kalite algısını arttırıyor.

Tutma kolu, kapı açma kolu ve cam kumandaları bu bölümde bulunurken daha yukarıda ise merkezi kilit ve koltuk kumandaları bulunuyor. Suni deri kaplı konsol isteğe bağlı olarak sunuluyor. Bu konsol AMG tasarım konseptinde ise standart. Açık gözenekli kahverengi tonlarında veya açık gözenekli siyah ahşap yüzeyler zarif alüminyum süslemelerle zenginleştirilmiş.

En güncel MBUX nesli

Yeni S-Serisi gibi yeni C-Serisi de ikinci nesil MBUX bilgi-eğlence sistemi ile donatılıyor. Gerek donanım, gerekse de yazılımı önemli oranda gelişen ikinci nesil MBUX ile iç mekân daha da dijital ve daha da akıllı bir yapı kazanıyor. LCD ekranlardaki parlak görüntüler, aracı ve konfor donanımlarını kontrol etmeyi kolaylaştırıyor.

Ekranların görünümü, zarif, sportif ve klasik olmak üzere üç ekran teması ve üç mod ile kişiselleştirilebiliyor. Klasik temada, ortasında sürüş bilgilerinin gösterildiği alışagelmiş iki adet yuvarlak göstergeli bir ekran sunuluyor. Sportif temada, kırmızı vurgusu ile daha sportif bir merkezi devir göstergesi sayesinde daha dinamik bir ortam oluşuyor. Zarif temada, gösterge ekranındaki içerik en aza indirgeniyor. Ekranlar ayrıca yedi farklı ortam aydınlatmasıyla renklendirilebiliyor.

Hey Mercedes sesli asistan, Mercedes me uygulaması üzerinden çevrimiçi hizmetlerin etkinleştirilmesiyle daha fazla diyalog kurabiliyor ve öğrenebilir hale getiriliyor. Örneğin; gelen çağrıyı kabul etme gibi bazı eylemler “Hey Mercedes” aktivasyon sözcüğü olmadan da kullanılabiliyor. Ayrıca yardım komutu ile Hey Mercedes araç fonksiyonuna ait destek ve açıklamalar da sunuyor. Sistem, yolcuların Hey Mercedes sesini bile tanıyabiliyor.

Mercedes-Benz, online müzik hizmeti ile en büyük müzik akış sağlayıcılarını MBUX bilgi-eğlence sistemine entegre ediyor. MBUX, bağlantılı müzik sağlayıcısındaki kişisel kullanıcı profiline erişim sağlıyor. Bu sayede müşteri, sadece en sevdiği şarkılara ve kendi çalma listelerine kolayca ulaşmakla kalmıyor, aynı zamanda milyonlarca şarkıyı ve seçilmiş çalma listesini de keşfetme fırsatı buluyor.

Otomobilde isteğe bağlı donanım olarak artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon sunuluyor. Bir kamera, araç önündeki görüntüyü yakalıyor ve bunu orta ekranda gösteriyor. Ayrıca video görüntüsüne; trafik işareti, dönüş yönlendirmesi veya şerit değiştirme önerisi gibi sanal nesneler, bilgiler ve işaretler entegre ediliyor. Bu özellik, şehir içindeki navigasyon yönlendirmesini kolaylaştırıyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak ön camda renkli bir sanal gösterge paneli sunuluyor. Bu ekran sürücüye, motor kaputunun yaklaşık 4.5 m uzağında havada asılı gibi duran 23×8 cm boyutunda sanal bir görüntü gösteriyor.

MERCEDES C-SERİSİ

Dört silindirli motorlar

Yeni C-Serisi’nde 20 HP ek güç ve 200 Nm fazladan tork kullanıma sunan ikinci nesil entegre marş jeneratörüne (ISG) sahip dört silindirli ve M 254 kodlu benzinli motor ilk kez kullanıma sunuluyor. Enerji geri kazanımı ve süzülme gibi fonksiyonların da katkısıyla benzinli motor çok daha verimli bir yapı ortaya koyuyor. Mercedes-Benz, M 254 ile ilk kez dört ve altı silindirli benzinli ve dizel motorlardan oluşan modüler motor ailesinin tüm yeniliklerini bir araya getiriyor. Nanoslide silindir kaplaması, Conicshape silindir honlaması ve doğrudan motor üzerinde egzoz gazı arındırma işlemi bunlardan bazıları.

Yeni turbo beslemesi, Mercedes-AMG Petronas Formula 1 ekibiyle birlikte geliştirilmiş. Teknolojinin seri üretime aktarılması, performans ve verimlilik konularında tamamen yeni standartlar belirliyor. Örneğin C 300’de, overboost’la 27 HP anlık ek güç sağlanabiliyor.

9G-TronicR şanzıman, ISG’nin uyarlanması çerçevesinde daha da geliştirimiş ve tüm C-Serisi modellerinde sunuluyor. Elektrik motoru, güç elektroniği ve şanzıman soğutucusu, şanzımana entegre edildiğinden, ilave hat ve bağlantılara gerek kalmıyor, alan ve ağırlık avantajı elde ediliyor. Ayrıca şanzımanın verimliliği de arttırılmış. Diğer katkıların yanı sıra elektrikli yardımcı yağ pompasıyla mekanik pompanın iletim hacmi, önceki modele kıyasla yüzde 30 oranında azaltılmış ve bu da verimliliği arttırıyor.

Ayrıca çok çekirdekli işlemciye sahip yeni nesil tam entegre iletim kontrolü, yeni montaj ve bağlantı teknolojisi kullanılıyor. Artan işlem gücüne ek olarak, elektrik arabirimlerinin sayısı azaltılırken şanzıman kontrol ünitelerinin ağırlığı öncekine kıyasla yüzde 30 azaltılmış durumda.

4Matic yani dört tekerlekten çekişli versiyonlar da geliştirilmiş. Yeni ön aks daha yüksek tork aktarımına olanak sağlıyor ve ideal aks yükü dağılımı ile üstün sürüş dinamikleri elde ediliyor. Ayrıca önceki sisteme kıyasla önemli oranda ağırlık avantajı sağlanıyor ve bu da karbondioksit emisyonlarını düşürmeye yardımcı oluyor. Mühendisler, yeni transfer kutusu ile sürtünme kayıplarını daha da azaltmışlar. Ayrıca kapalı bir yağ devresine sahip olduğundan herhangi bir ek soğutma önlemi gerektirmiyor.

C 180’de 1496 cc’lik bir motor yer alıyor. 170 HP güç üreten bu motor 250 Nm tork üretiyor. 231 km/s maksimum hıza sahip olan C 180’in 0-100 km/s hızlanması 8.6 saniye. Bu otomobilin ortalama yakıt tüketimi ise 100 km’de 6.2 lt olarak açıklanıyor. C 200’de de aynı motor kullanılıyor ama gücü 204 HP’ye torku ise 300 Nm’ye ulaşıyor. Böylece 246 km/s maksimum hıza ulaşılıyor. 0-100 km/s hızlanma 7.3 saniyeye düşerken, 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi 6.3 litre.

C 200’ü dört tekerlekten çekişli yani 4Matic aktarma organlarıyla da satın almak mümkün. C 180 ve C 200’ün vergi avantajı nedeniyle Türkiye’de başarılı satış rakamlarına ulaşması mümkün. C 300 ise 1999 cc hacminde ve 258 HP güç üretiyor. 400 Nm torka sahip olan 2.0 lt motorun 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ortalama olarak 6.6 litre. Maksimum hız 250 km/s olarak veriliyor. 0-100 km/s hızlanma ise 6.0 saniye. C 300’ün de 4Matic versiyonu mevcut.

Dizel motor seçenekleri arasında ise C 220 d ve C 300 d bulunuyor. 1992 cc’lik bu motor C 220 d’de 200 HP güç ve 440 Nm tork üretiyor. C 300 d’de güç 265 HP’ye tork 550 Nm’ye çıkıyor. C 220 d’nin maksimum hızı 245 km/s ve 0-100 km/s hızlanması 7.3 saniye. Bu otomobilin 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi 4.9 lt olarak veriliyor.

C 300 d ise 250 km/s maksimum hıza ulaşıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 5.7 saniyede tamamlayan bu otomobilin 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise 5.0 litre.

Konfor ve çeviklik

Yeni dinamik yürüyen aksamda yeni bir dört kollu ön aks ve çok kollu arka aks kullanıyor. Yeni yürüyen aksam, gelişmiş darbe emiş, yuvarlanma ve gürültü konforunun yanı sıra çevik sürüş özellikleri ve üstün sürüş dinamiklerini beraberinde getiriyor. Yeni C-Serisi, isteğe bağlı olarak sertliği seçilebilen süspansiyon ve spor süspansiyon ile de donatılabiliyor.

Yeni C-Serisi, isteğe bağlı olarak sunulan arka aks yönlendirme ve bununla birlikte ön aksta daha direkt çalışan direksiyon sistemiyle çok daha çevik ve stabil bir sürüş sunuyor. Arka akstaki 2.5 derecelik yönlendirme açısı, dönüş çapını 43 cm azaltarak 10.64 metreye düşürüyor. Arka aks yönlendirme ile sürüş konseptinden bağımsız olarak 2.35 yerine 2.1 olmak üzere daha düşük direksiyon turu manevra kolaylığı sağlıyor.

60 km/s’nin altındaki hızlardaki manevralarda, arka tekerlekler ön tekerleklerin açısına göre 2.5 dereceye kadar aksi yönde yönlendiriliyor. Aks aralığı sanal olarak kısalıyor ve aracın daha çevik olmasını sağlıyor. 60 km/s’nin üzerindeki hızlarda arka tekerlekler ön tekerleklerle aynı yönde 2.5 dereceye kadar yönlendiriliyor. Aks aralığı mesafesi sanal olarak uzarken, özellikle yüksek hızlarda daha dinamik ve daha stabil bir sürüş karakteri oluşuyor. Araç daha az direksiyon açısı ile dinamik ve çevik bir sürüş sunuyor, direksiyon emirlerine daha sportif tepki veriyor.

Sürücü destek sistemlerinin en güncel nesli, önceki C-Serisi’ne kıyasla ek ve daha gelişmiş işlevler içeriyor. Aktif mesafe yardımcısı Distronic, otoyol, kara yolu ve şehir içi olmak üzere farklı yol koşullarında öndeki araçla önceden ayarlanan mesafeyi otomatik olarak koruyor. Daha önce 60 km/s’e kadar hızlarda duran araçlara tepki veren sistem geliştirilmiş ve artık 100 km/s hızda da duran araçlara tepki veriyor.

Aktif direksiyon yardımcısı ise sürücüyü 210 km/s’ye kadar hızlarda şeridi takip etme noktasında destekliyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER
C 180
4 silindir, 1496 cc, 170 HP, 250 Nm, 9 ileri otomatik, 231 km/s, 8.6 sn, 6.2 lt/100 km

C 200
4 silindir, 1496 cc, 204 HP, 300 Nm, 9 ileri otomatik, 246 km/s, 7.3 sn, 6.3 lt/100 km

C 200 4MATIC
4 silindir, 1496 cc, 204 HP, 300 Nm, 9 ileri otomatik, 241 km/s, 7.1 sn, 6.6 lt/100 km

C 300
4 silindir, 1998 cc, 258 HP, 400 Nm, 9 ileri otomatik, 250 km/s, 6.0 sn, 6.6 lt/100 km

C 300 4MATIC
4 silindir, 1998 cc, 258 HP, 400 Nm, 9 ileri otomatik, 250 km/s, 6.0 sn, 7.0 lt/100 km

C 220 d
4 silindir, 1992 cc, 200 HP, 440 Nm, 9 ileri otomatik, 245 km/s, 7.3 sn, 4.9 lt/100 km

C 300 d
4 silindir, 1992 cc, 265 HP, 550 Nm, 9 ileri otomatik, 250 km/s, 5.7 sn, 5.0 lt/100 km

Similar Posts