HABERLER RENAULT

Renault tarihçesi ve gelişimi

1898 yılında kardeşleri Marcel ve Fernand ile birlikte otomobil üretmeye başlayan Louis Renault, Birinci Dünya Savaşı’na kadar onlarca yeni model tasarlamayı başardı. Renault, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bazı zorluklar yaşasa da daha sonra kendini toparladı. 1940 ve 1980 yılları arasında Dauphine, Renault 8, Renault 4, Renault 5 ve Renault 12 gibi efsane haline gelen modeller üretilirken, bir dünya devi haline gelindi.

RENAULT EVOLUTION

1980 yılından sonra da büyümesini sürdüren Renault, özellikle Renault 5 Turbo gibi sportif modellerle ününü artırdı. 1990’lara gelindiğinde Twingo ve Clio gibi küçük otomobillerin yanında üst sınıfta da birçok Renault modeli pazara sunuldu. Avantime ve Sport Spider gibi az sayıda üretilen modeller koleksiyon değeri taşımayı başardı.

2000’li yıllarda birbiri ardına yeni modeller üretildi. Günümüzde Renault’nun hemen her sınıfta iddialı bir modeli bulunuyor. Renault Sport modelleri ise rakipleri arasında en iyiler olarak kabul ediliyor. Renault, ticari araçlar konusunda da uzaman bir marka olarak tanınıyor.

Bu videomuzda Renault’nun bütün modellerine ve teknik özelliklerine yer vermeye çalıştık.

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: