FORD HABERLER YENİLİK

Yeni Ford Puma Türkiye’de kaç paraya satılacak?

Ford SUV dünyasının en yeni üyesi Puma; dikkat çekici tasarımı, segmentine yeni soluk getiren teknoloji ve hayatı kolaylaştıran özellikleriyle Türkiye’de satışa sunuldu. Şık ve sportif bir dış tasarıma sahip Puma’nın iç mekânında ergonomi, inovatif yaklaşım ve konfor dikkat çekiyor.

FORD PUMA

Yeni Puma, yenilikçi MegaBox çözümü ve yıkanabilir 456 litrelik bagaj hacmi ile; sınıfının lideri olarak ödün vermeyen bir yükleme alanı sağlıyor. Kuga ile birlikte Ford modellerinde ilk defa sunulan 12.3 inç dijital gösterge paneli, şık açılış ekranı ve sürüş modlarına göre değişen konfigürasyonları ile çeşitli kişiselleştirme seçenekleri sunuyor.

Ford’un Türkiye’de ilk defa bir otomobilde sunduğu 1.0 lt 155 HP EcoBoost hibrit teknolojisi; yüksek performansın yanında üstün yakıt verimliliği de sağlıyor. 1.0 lt 125 HP Ecoboost benzinli motor ise yedi ileri otomatik şanzıman ile konfor ve performansı birleştiriyor.

Ford, otomobil severlerin artan ilgisine paralel olarak SUV ve SUV karakterini yansıtan crossover modelleriyle ürün portföyünü zenginleştirmeye devam ediyor.

Türkiye’de Style ve ST-Line donanımları ile satışa sunulan yeni Ford Puma; Style donanımda 1.0 lt EcoBoost 95 HP benzinli motor sunuyor. Bu motor altı ileri manuel şanzımanla donatılmış durumda. Yine aynı donanım paketinde 1.0 lt Ecoboost 125 HP motor ve yedi ileri otomatik şanzıman da seçilebiliyor. ST-Line donanımda ise 1.0 lt EcoBoost hibrit 155 HP motor bulunuyor. Bu motor seçeneği altı ileri manuel şanzımanla eşleşiyor.

Ford Puma’nın baz modeli 95 HP güç ve 170 Nm tork sunuyor. 175 km/s maksimum hıza sahip olan bu model sadece altı ileri manuel şanzımanla satılıyor. Ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 4.5 litre olan 95 HP’lik modelin 0-100 km/s hızlanması 11. Saniye.

125 HP’lik motor ve yedi ileri otomatik şanzımanla eşleştirilmiş olan Ford Puma; 190 km/s maksimum hızı ve 10.2 saniyelik 0-100 km/s hızlanmasıyla yeterince hızlı. 1750 d/d’da 200 Nm tork üreten bu motorun ortalama yakıt tüketimi 4.9 lt/100 km olarak açıklanıyor.

En güçlü Puma, 155 HP gücü ve 240 Nm torku ile hayli iddialı. 240 Nm tork sunan bu motor sadece altı ileri manuel şanzımanla satın alınabiliyor. 9.0 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan otomobilin maksimum hızı 205 km/s. 4.4 lt/100 km’lik ortalama yakıt tüketimi ise dizelleri bile kıskandırıyor.

Puma’nın dikkat çekici tasarımı sportif ST-Line tasarım detayları ile birleşiyor. Parçalı deri döşeme, LED farlar, dijital yol bilgisayarı, kablosuz şarj ünitesi, B&O ses sitemi gibi donanımlar, stil sahibi ve dikkat çekmeyi seven, en iyiye sahip olmak isteyen müşterilere hitap ediyor.

Yeni Ford Puma’da alçak ve eğimli tavan çizgisi, önden arkaya doğru yükselen ve arkaya doğru iyice genişleyen omuz çizgisi; dinamik ve güçlü bir görünümü beraberinde getiriyor. Yatay formlu iki parça stop lambası tasarımı; sadece daha geniş bir arka görünüm sunmakla kalmıyor; aynı zamanda bagaj erişimi ve kullanımını kolaylaştırıyor.

Yeni Puma, iç tasarımında ise ergonomi, inovatif yaklaşım ve konfor ile dikkat çekiyor. Donanıma bağlı olarak sunulan sökülebilir ve yıkanabilir ön ve arka koltuk kılıfları; kabin içini ilk günkü gibi temiz tutmaya yardımcı oluyor. Ön koltuklarda daha fazla konfor için bel desteği sunulurken, artan aks aralığı; araç yüksekliği ve ince sırtlıklı ön koltuk tasarımı yeni Puma içindeki yaşam alanının da artmasına olanak tanıyor. Bu boyutsal büyümeye ek olarak açılabilir panoramik cam tavan ile ferah bir iç ortam elde edilmesi sağlanmış.

Yan gövde boyunca uzanan pürüzsüz ve akıcı hatlar; ön ve arka lastikler arasındaki iç bükey oluşumla daha dinamik ve canlı bir görünüm kazanıyor. Dinamik ve sportif duruş, ön ızgara tasarımı, ST-Line body kiti; 18 inç alaşım jantlar ve LED sis farları gibi şık detaylar ile tamamlanırken; yukarıda konumlandırılan sıra dışı LED farlarla birlikte özgün bir görünüm ortaya çıkıyor.

Sınıfının en geniş bagaj hacmi

Sınıfının en iyi bagaj hacmine sahip olan yeni Puma’da 456 litrelik yüksek kullanışlılığa sahip bir bagaj hacmi bulunuyor. Müşteri gereksinimlerini karşılamak için geliştirilen Ford MegaBox ile derin ve çok yönlü bir depolama alanı ortaya çıkıyor. Bu ek depolama alanı, 763 mm genişliğinde, 752 mm uzunluğunda ve 305 mm yüksekliğinde olmak üzere; 80 litrelik bir ek bagaj alanını da kullanıma sunuyor.

Bu alanla birlikte bagaja 115 cm uzunluğunda bir yükü koymak mümkün oluyor. Ayrıca arka koltukları yatırarak sahip olunan düz zemin ile yükleme alanının artırılması kolaylıkla sağlanabiliyor. Bagaj fonksiyonelliği üç farklı konumda ayarlanabilen bagaj zemini; bu sınıfta bir ilk olan Ford akıllı bagaj kapağı teknolojisi ile destekleniyor.

Kuga ile birlikte Ford modellerinde ilk kez sunulan akıllı 12.3 inç renkli dijital ekran; iç mekân ile kusursuz bir devamlılık yaratmak için araç ön konsoluyla bütünleşik tasarıma sahip. Bilgiler, kolayca okunabilen sezgisel simgeler kullanılarak yüksek çözünürlükte görüntüleniyor ve seçilen sürüş moduna göre rengi ve düzeni değişiyor. Ayrıca görüntülenecek bilgilerin önceliğini belirlenebiliyor.

Orta konsolda bir diğer yenilik ise giriş donanımı itibarıyla standart olarak sunulan; 8.0 inç renkli dokunmatik ekran ve SYNC sistemi olurken; bu özellik ST-Line’da standart sunulan kablosuz şarj ünitesi ile birlikte kullanıcıların telefonları ile bağlı olma ve güvenli sürüş ihtiyaçlarını karşılıyor.

Daha çevreci ve hibrit elektrikli araçların tercih edildiği yeni bir çağa girerken, Ford Puma bu doğrultuda geleceği yansıtıyor. Yeni EcoBoost hibrit benzinli motor seçenekleriyle sunulan Puma; başarılı bir performansın yanı sıra ; etkileyici bir yakıt ekonomisi ve içten yanmalı klasik motorlara göre fark edilir ölçüde düşük karbondioksit emisyonu sağlıyor.

EcoBoost hibrit teknolojisinde küçük hacimli benzinli motoru elektromotor destekliyor. Puma’nın 1.0 litre EcoBoost benzinli motoruna 11.5 kW gücünde entegre bir marş jeneratörü kayışla bağlanmış. Geleneksel alternatörün yerini alan bu sistem; fren anında oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor ve bu enerjiyi hava soğutmalı lityum-iyon bataryayı şarj etmek için kullanıyor.

Marş jeneratörü aynı zamanda depolanan enerjiyi kullanarak; üç silindirli benzinli motoru normal sürüş ve hızlanma anında ilave tork ile desteklemek üzere devreye giriyor. İlave torkun katkısıyla 155 HP’lik versiyon ortalama olarak 5.6 lt/100 km yakıt tüketimine imza atıyor.

Bu sistemin sağlamış olduğu ilave güç sayesinde alt devirlerde yüzde 50’ye kadar daha fazla tork kullanıma sunuluyor. Böylece daha akıcı ve performanslı bir sürüş elde ediliyor. Sadece 300 milisaniyede motoru yeniden çalıştıran auto stop-start teknolojisi de yakıt ekonomisine katkı sağlıyor.

Düşük yakıt tüketimi

125 HP gücündeki 1.0 litre EcoBoost benzinli motor yeni WLTP normuna göre 6.1 lt/100 km yakıt tüketimi değerine imza atıyor. Bu değer eski normla hesaplansaydı 4.9 lt/100 km’ye kadar inecekti. 125 HP’lik motor yedi ileri çift kavramalı otomatik şanzımanla da kombine edilebiliyor. Hem 1.0 litre EcoBoost hem de EcoBoost Hibrit motorlarda, üç silindirliler için endüstride bir ilk olan silindir kapatma özelliği bulunuyor. Bu özellik güç gereksiniminin olmadığı durumlarda üç silindirden birini sadece 14 milisaniyede kapatıyor veya tekrar devreye sokabiliyor.

EuroNCAP’ten beş yıldız alan Ford Puma’nın dört bir yanı 12 ultrasonik sensör, üç radar ve iki kamera ile denetleniyor. Tüm bu sistemlerden elde edilen veriler gerek sürüş gerekse de park ve manevra esnasında; sürücünün hayatını kolaylaştırmak ve daha güvenli bir sürüş tesis etmek üzere kullanılıyor.

Yeni Puma’nın gelişmiş sürüş destek sistemleri, daha kolay, daha az stresli ve daha güvenli bir sürüş deneyimini de beraberinde getiriyor. Dur-kalk özelliğine sahip uyarlanabilir hız sabitleme sistemi; trafik işareti tanımlama sistemi, E-Call ve şerit takip sistemi gibi donanımlar; hem otoyol ve dur-kalk trafikte daha az stresli ve güvenli bir sürüş sağlıyor.

B segmenti bir Ford’da ilk olan, 180 derece açılı geri görüş kamerası; aracın arkasından geçen yayaları, bisikletlileri veya diğer araçları daha erken görme olanağı sunuyor. Çapraz trafik uyarısı özelliğine sahip kör nokta uyarı sistemi; sadece kör noktadaki araçlar konusunda sürücüyü uyarmakla kalmıyor; aynı zamanda geri manevra esnasında arkadan geçmek üzere olan araçlar konusunda da sürücüyü uyarıyor. Sürücünün tepki vermemesi halinde sistem otomatik olarak fren yapabiliyor.

Aktif fren özelliğine sahip çarpışma önleme sistemi yola yakın; yol üzerinde veya yoldan karşıya geçmek üzere olan insanları algılıyor;  olası çarpışmayı önlemek veya etkisini azaltmak üzere sürücüye yardımcı oluyor. Olası çarpışma sonrası devreye giren ikincil çarpışma freni, ilk çarpışma sonrasında frenleri etkinleştirerek olası bir ikinci çarpışmayı önlüyor. Acil durum manevra destek sistemi radar ve kameraları kullanarak; şehir içi ve otoyol hızlarında daha yavaş giden veya durmak üzere olan araçları algılıyor; sürücünün engel aşma manevrasını desteklemek üzere direksiyon desteğini ayarlıyor.

YENİ FORD PUMA FİYAT LİSTESİ
Puma 1.0 95 Style 192.500 TL
Puma 1.0 125 AT Style 208.000 TL
Puma 1.0 125 AT ST-Line 261.500 TL
Puma 1.0 155 ST-Line 263.000 TL

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Ford Puma 1.0 90 Style
Fiyat 192.500 TL
Motor 998 cc, 3 silindirli, DOHC, 12V, turbo
Güç 95 HP 6000 d/d
Tork 170 Nm 1750 d/d
0-100 km/s 11.9 sn
Maksimum hız 175 km/s
Şanzıman 6 ileri manuel
Yakıt tüketimi 4.5 lt/100 km
Bagaj hacmi 456/1256 lt
Ağırlık 1269 kg

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Ford Puma 1.0 125 AT Style
Fiyat 208.000 TL
Motor 998 cc, 3 silindirli, DOHC, 12V, turbo
Güç 125 HP 6000 d/d
Tork 200 Nm 1750 d/d
0-100 km/s 10.2 sn
Maksimum hız 190 km/s
Şanzıman 7 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 4.9 lt/100 km
Bagaj hacmi 456/1256 lt
Ağırlık 1326 kg

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Ford Puma 1.0 155 ST-Line
Fiyat 263.000 TL
Motor 998 cc, 3 silindirli, DOHC, 12V, turbo
Güç 155 HP 6000 d/d
Tork 240 Nm 2500 d/d
0-100 km/s 9.0 sn
Maksimum hız 205 km/s
Şanzıman 6 ileri manuel
Yakıt tüketimi 4.4 lt/100 km
Bagaj hacmi 456/1256 lt
Ağırlık 1280 kg

Similar Posts