HABERLER TOYOTA YENİLİK

Yeni Toyota Yaris ne zaman Türkiye’ye geliyor?

Toyota, B segmentinde hibrit versiyon başta olmak üzere birçok ilki gerçekleştiren Yaris’in tamamen yeni dördüncü neslini Türkiye pazarında sunmaya hazırlanıyor. Tasarım dili, konforu, yenilikçi tarzı ve sürüş dinamikleri ile sınıfının ötesine geçen yeni Yaris, kasım ayında Türkiye’de satışa sunulacak.

TOYOTA YARIS

Kalabalık ve yoğun şehir içi yollarda çevik bir sürüş sağlayacak şekilde tasarlanan Yaris; aynı zamanda kompakt boyutları içerisinde geniş, konforlu ve yüksek kaliteye sahip bir kabin sunuyor. Bağlantı teknolojileriyle ve yüksek donanım seviyeleriyle birlikte kullanıcıların beklentilerini aşmayı başarıyor.

Toyota Yaris, yenilikçi olarak etkileyici bir mirasa sahip. 1999 yılında piyasaya sürülen ilk nesil model, Toyota’nın Avrupa’da yılın otomobili unvanını kazanan ilk modeliydi ve oldukça geniş iç mekânı ile dikkat çekmişti. İkinci nesil Yaris, EuroNCAP’ın güvenlik test programında ilk beş yıldızlı derecelendirmeyi kazanan B segmenti model olmuştu. Üçüncü nesil ise hibrit modeliyle küçük otomobil pazarına ilk kez elektrik gücü getirdi.

Toyota’nın TNGA mimarisi üzerine inşa edilen yeni Yaris, bu sayede daha iyi dinamiklere; daha alçak ağırlık merkezine ve daha iyi gövde dayanımına sahip olmuş. Bununla birlikte yeni mimarinin getirdiği avantajlarla beraber daha dikkat çekici bir tasarım; daha özgün bir kimlik ve daha güçlü bir duruş ortaya koyulmuş.

Yeni Yaris’te Toyota’nın dördüncü nesil hibrit güç ünitesine de yer verilmiş durumda. Yeni nesil hibrit motor, daha düşük yakıt tüketimi ve daha düşük emisyon sağlıyor. Özellikle şehir içi sürüşlerde, yüzde 100 elektrikli bir otomobil gibi sıfır emisyonla daha fazla sürüş gerçekleştiren; kendi kendini şarj edebilen Yaris ile şarj kaygısı yaşanmadan yolculuk yapılabiliyor.

Geniş iç mekân

Dördüncü nesil Toyota Yaris, günlük şehir içi kullanımda artan beklentileri karşılamak üzere üretilmiş. Akıllıca bir tasarım ortaya koyan Toyota, segmentte her jenerasyon büyüyen araç boyutlarının aksine Yaris’in uzunluğunu 5.0 mm azaltıp; aks aralığını 50 mm uzatmış. Böylece aracın şehir içi kullanımı ve park manevraları daha da iyileştirilirken; aynı zamanda kabin alanı da geniş ve ferah bir atmosfere sahip olmuş.

Yaris, GA-B platformuyla birlikte yüksekliği 40 mm azaltılarak daha sportif bir profile ulaşmış. Yeni Yaris, sürücü ile yolcuların daha alçağa konumlandırılmasıyla herkes için yeterli baş mesafesi sunarken; aynı zamanda bu oturma düzeniyle birlikte daha iyi görüş açısı elde edilmesinin de önü açılıyor. Bununla birlikte aracın 50 mm artan genişliği; hem daha geniş bir alan sağlıyor hem de Yaris’in yolda daha şık görünmesine katkı yapıyor.

Yeni Yaris’in dış tasarımındaki çekici çizgileri, kabinde de devam ediyor. Yüksek kaliteye sahip materyaller, dokunsal kalite ve geniş yaşam alanı, üst segment otomobillerin hissini yansıtıyor.

Toyota Touch ekranı; TFT çok fonksiyonlu gösterge ekranı ve ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı ile sürücüye yol ve sürüşle ilgili bilgiler sürücünün odağı yoldan kopmadan iletiliyor. Kablosuz akıllı telefon şarj özelliği ve özel ambiyans kabin aydınlatması gibi özellikler de Yeni Yaris’i farklılaştırıyor.

Yeni Toyota Yaris, her nesilde olduğu gibi dördüncü jenerasyonda da yenilikçi motor seçenekleri sunmaya hazırlanıyor. Dördüncü nesil Toyota Hybrid teknolojisi hafif ve daha verimli olmasıyla Yaris’in her açıdan daha yüksek performans vermesini sağlıyor. Toyota Yaris’in sahip olduğu 1.5 Hybrid Dynamic Force sistemi; daha büyük motorlara sahip Corolla, RAV4 ve Camry modellerinden alınan teknolojiyle geliştirilmiş.

Yeni Yaris’te kullanılan hibrit sistemde; üç silindirli, değişken supap zamanlamasına sahip 1.5 litre Atkinson çevrimi benzinli motor yer alıyor. Avrupa yollarına uyacak şekilde geliştirilen Yaris’in genel verimliliği yüzde 20 oranında artırılmış. Sistem gücü ise yüzde 16 artırılarak 116 HP’ye ulaşmış. 0-100 km/s hızlanmada da yüzde 15 artış elde edilmiş. Yeni Yaris Hybrid, 9.7 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor. 

Sadece elektrik motoruyla yapılan sürüşlerde 130 km/s hıza çıkabilen Yaris, elektrikli motorunu şehir içi yollarda daha fazla kullanabiliyor. Araçta karbondioksit emisyonu 85 g/km’ye düşürülürken, WLTP çevriminde yakıt tüketimi yüzde 20 iyileştirilerek 3.7 lt/100 km olarak açıklanıyor.

Toyota, güvenliği her zaman ileriye taşıma felsefesine bağlı olarak; bugüne kadarki en gelişmiş Toyota Safety Sense aktif güvenlik sistemlerine yeni Yaris’te yer vermiş. Yeni Yaris’te sürücü yardımcılarının yanı sıra, yandan çarpmalarda daha yüksek yolcu koruması için segmentinde ilk olacak merkez hava yastığı bulunacak. GA-B platformunun getirdiği artan gövde dayanımıyla ve güvenlik sistemleriyle birlikte Toyota; yeni Yaris ile dünyanın en güvenli B segmenti otomobilini üretmeyi hedeflemiş.

Similar Posts