HYUNDAI SÜRÜŞ

Yeni Hyundai i10 sürüş izlenimi

Hyundai gelişime doymuyor. Tüm ürün gamında ciddi bir güncellemeye giden Güney Koreli marka, yeni tasarım dilini ürün gamının tamamına yaydı. Minik sınıftaki i10’u da yenileyen Hyundai, gerek boyutları gerekse de donanımıyla bazı küçük sınıf otomobilleri bile kıskandıracak bir modele imza atmış. (14 ARALIK 2013)

HYUNDAI i10
HYUNDAI i10

i10’un bizim için önemli bir özelliği de Hyundai Assan’ın Türkiye’deki fabrikalarında üretilmesi. İlk kez geçtiğimiz Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Hyundai i10’un 2014 yılında Avrupa, Türkiye ve bölge ülkelerde 88 bin adet satılacağı öngörülüyor. 86 bin adedinin Avrupa’da satılması düşünülen otomobilin, bu ülkeler Türkiye’den gönderilecek olması da ayrı bir guru kaynağı. Yine Türkiye’de üretilen i20 ile birlikte toplam üretimin yüzde 90’ı yurtdışına gönderilecek.

SEVİMLİ TASARIM
Hyundai i10, minik sınıf otomobillerin vazgeçilmezi olan sevimli bir tasarıma sahip. Üstelik 11 farklı gövde rengiyle bu sevimlilik destekleniyor. Kabinde de bej, mavi ve tarçın renklerinden oluşan seçenekler mevcut. Baz modeli olan Style’da dahi ESP ve lastik basınç sensörü gibi zengin bir donanım sunan i10, eski nesile göre boyutlaıyla da oldukça farklı. Genişleyen ve uzayan otomobil, bu haliyle bir üst sınıftan da müşteri çalmak niyetinde. Önceki i10’dan 80 mm daha uzun olan yeni model, 65 mm daha geniş ve 40 mm daha alçak. Aks aralığının da 2385 mm’ye uzaması, kabinde önemli ölçüde bir ferahlık sağlıyor. Arka koltuklarda artırılan diz mesafesinin yanında bagaj hacminin de yüzde 12 büyüyerek 252 lt’ye ulaşması önemli bir detay. Segmentinin en genişi olan bu hacim, küçük sınıf otomobillere yaklaşıyor. Ayrıca, 60/40 oranında katlanabilen koltuklar sayesinde bagaj hacmi 1046 lt’ye kadar genişletilebiliyor. i10, uzun boylu sürücüleri bile sıkmayacak bir kabine sahip. Sert plastik yoğun olsada malzeme kalitesinin artırıldığı ilk bakışta dikkat çekiyor. Hatta Hyundai’nin bir üst sınıfta yer alan i20’sinden bile çok daha kaliteli görünüyor. Çift renkli kabin tasarımı bu sınıf otomobillerin hedef kitlesi için önemli bir özellik. Hyundai i20’nin konfor özellikleri de bir üst sınıf standartlarında. Baz modelde bile fiyatına oranla zengin bir donanım sunulurken, sert yapısına rağmen darbe emişte de yeterince başarılı olan süspansiyon sistemi konforu artırıyor. Sonuç olarak, i20’yi kullanırken minik bir otomobilde olduğunuzu unutuyorsunuz.

HYUNDAI i10
HYUNDAI i10

YENİ PLATFORM
Tamamen yeni bir platform kullanan Hyundai i10, sürüş özellikleri bakımından da segmentinin sınırlarını aşmış durumda. Eskisine göre daha uzun olan aks aralığının yanında, yenilenen süspansiyon da otomobile tok bir karakter kazandırmış. Önden çekişli otomobil, virajlarda oldukça güvenli. Direksiyon sistemi yeterince geribildirim sağlıyor ve eski Uzakdoğu otomobilleri gibi hissiz değil. ESP ve patinaj kontrol sisteminin de standart olarak sunuluyor oluşu güvenliği artırıyor. Buna karşılık mekanik tutunmanın da başarılı oluşu sayesinde, elektronik destek sistemlerine pek gerek kalmıyor. i10’un sınıf standartlarını aşan bir diğer özelliği ise 1.0 lt motorlu versiyonda bile arka frenlerde disk kullanılmış olması. Sistem yeterince güvenilir şekilde çalışıyor. Kısaca Hyundai, yeni i10’un sürüş özellikleri açısından standartların üstünde olması için çok çalışmış. Birçok üst sınıf otomobilde bile olmayan ESP, arka disk fren gibi özelliklerin bu minik Hyundai’de karşımıza çıkması otomobile olan saygımızı artırıyor.

HYUNDAI i10
HYUNDAI i10

1.0 LT ATMOSFERİK MOTOR
Hyundai i10, ilk etapta 1.0 lt üç silindirli benzinli ve beş ileri manuel şanzımana sahip versiyon ile satışa sunuldu. Geçtiğimiz ay dört ileri otomatik şanzımanlı versiyonla birlikte 1.2 lt dört silindirli model de yetkili satıcılardaki yerini aldı. Kullanma fırsatı bulduğumuz 1.0 lt versiyon için olumsuz bir yorum yapmak zor. 998 cc hacme sahip 1.0 lt’lik versiyon 3500 d/d’den itibaren maksimum 94 Nm tork üretiyor. İkili sürekli değişken supap zamanlaması; egzoz-emme supaplarının açma ve kapanma zamanlamasını, motor devri ve araç yüküne en uygun şekilde uyarlıyor. Küçük hacimli ve atmosferik bir üç silindirliden ilk etapta çok şey beklemiyorsunuz ama i10 sizi utandırıyor. Alt devirleri biraz cansız olsa da şehir için de tatmin edici bir ataklığa sahip olan otomobil, otobanda da 130-140 km/s gibi hızlara çok rahat çıkabiliyor. Daha sonra ise maksimum hızına ulaşması biraz zaman alıyor ama bu otomobilin zaten hızlı olmak gibi bir iddiası yok. i10 1.0’ın asıl iddiası tüketim. Fabrika verisi ortalama değer olan 4.7 lt/100 km’ye ulaşmak çok kolay değil ama biz ortalama olarak 5.8 lt/100 km’lik bir değer elde ettik ki, bu da dizele ne gerek var sorusunu akla getiriyor. Depo hacminin de 40 lt olması menzilin yeterince uzun olmasına olanak tanıyor. Tüm olumlu özellikleriyle, Hyundai i10’un minik sınıfa bomba gibi düştüğünü söyleyebiliriz. Segmentini aşan özelliklere sahip olan otomobil, küçük sınıf müşterilerini dahi kendisine çekecektir. Sevimli tasarımı, fiyatına göre zengin donanımı, yeterli performansı ve en önemlisi tüketimiyle i10 1.0’ın ideal bir şehir içi otomobili olduğunu söyleyebiliriz. Kabin ve bagaj genişliği ile de neredeyse küçük sınıf otomobillere yaklaşan i10, son dönemde oldukça kaliteli otomobiller üreten Hyundai’nin yeni kozu olmaya aday.
Mert YILMAZ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model:
 Hyundai i10 1.0 Style
Fiyat: 28.490 TL
Motor: 998 cc, üç silindir, DOHC , 12V
Güç: 68 HP 5500 d/d
Tork: 95 Nm 3500 d/d
0-100 km/s: 14.9 sn
Maksimum hız: 155 km/s
Şanzıman: 5 ileri manuel
Yakıt tüketimi: 4.7 lt/100 km
Emisyon: 108 g/km
Ağırlık: 1008 kg
Bagaj hacmi: 252/1046 lt

Similar Posts