Yeni Mercedes E-Serisi sürüş izlenimi

Klasik bir otomotiv klişesi vardır: Mercedes daha konforludur, BMW ise daha sportiftir. Aslında bu klişe büyük ölçüde doğrudur ama günümüzde yani 2016’da üretilen BMW ve Mercedes’ler arasında bu klişedeki kadar keskin çizgiler yok. Artık BMW de çok konforlu otomobiller üretip sürüş dinamiklerini de koruyabiliyor. Aynı durum Mercedes modelleri için de geçerli. Sürüş dinamikleri BMW modelleri ile rekabet ederken konfor açısından da yılların imajından ödün vermeyen Mercedes’ler kullanmaya başladık. Bunların son örneklerinden biri de yeni Mercedes E-Serisi. Evet beşinci nesliyle 2016’da satılmaya başlanan Mercedes E-Serisi’nden bahsediyorum.

MERCEDES E 220 d

MERCEDES E 220 d

Bu ay automagg dergisine gelen en iddialı otomobil olan yeni E 220 d’yi denemek bana düştü. Aslında bu bilinçli bir tercihti diyebilirim. Çok merak ettiğim bu otomobili kullanmak istediğimden dergiye geldiğinde hemen anahtarını kapıverdim. Yeni E-Serisi birçok farklı motor seçeneğine sahip ancak Mercedes yetkilileri Türkiye’de çok ilgi göreceğini düşünürsek E 220 d modelini teste çıkarmışlar. Bu düşüncelerinde de çok haksız sayılmazlar. Türkiye’de vergi sistemindeki sıkıntılardan dolayı genelde küçük hacimli motorlar tercih edildiği için 2.0 litrelik yeni 192 beygir gücündeki dizel motora sahip E 220 d sınıfının iddialı modellerinden biri olacağa benziyor. C-Serisi’nde kullanılan 1.6 lt dizel motor henüz E-Serisi’nde kullanılmadığı için bizim kullandığımız 400 Nm’ye torka sahip yeni makine çok ilgi göreceğe benziyor. Tamamen yeni bir dış tasarıma ve iç mekâna sahip olan yeni E-Serisi, markanın güncel çizgilerine sadık kalıyor. Hatırlayacaksınız güncel C-Serisi ilk çıktığı zaman bebek S-Serisi yakıştırmasını almıştı. Yeni E-Serisi’ne de kolaylıkla ortanca S-Serisi diyebiliriz. Hem tasarım hem de teknolojik özellikleri açısından S-Serisi’nden izler taşıyan yeni E-Serisi, C-Serisi’nden farklı olarak iç mekân tasarımı anlamında da S-Serisi’ne yaklaşıyor. İki büyük dijital ekrandan oluşan ön kısım ilk bakışta S-Serisi’ni hatırlatıyor. Yeni Mercedes Command sistemine ev sahipliği yapam ortadaki büyük ekran, özellikle gece sürüşlerinde göze çok hoş görünüyor. İnsan kendisini konsept bir otomobilin içinde gibi hissediyor.

MERCEDES E 220 d

MERCEDES E 220 d

Sistem eskisine oranla çok daha iyi çalışıyor. Diğer markalarda vites kolunun olduğu yerde yer alan touch pad sayesinde bu ekrandaki bilgileri kontrol edebiliyorsunuz. Tamamen dijital tasarlanmış gösterge tablosu da S-Serisi’ni hatırlatıyor. Şık tasarlanmış bu ekran artık bu sınıfın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Üst sınıf bir Mercedes’in iç mekânında kalite ve işçilikle ilgili bir sıkıntı yaşanmayalı çok uzun zaman geçti. Doğal olarak 2016 yılında satışa sunulmuş bir E-Serisi’nde de bu tarz problemler yok. Problem olmadığı gibi sınıf standartlarını belirleyen bir kalite algısıyla karşı karşıyayız. İç mekân genişliği ve Mercedes’in alışılmış süspansiyon konforu sadece S-Serisi değil yeni E-Serisi’de şoförlü makam aracı olarak kullanılabilir hissi yaratıyor. Test aracımızda 192 beygir güç ve 400 Nm tork üreten yeni bir dizel makine olduğunu söylemiştim. Dizel güç ünitesi, 1680 kg ağırlığındaki E-Serisi’ni 0’dan 100 km/s hıza 7.3 saniyede ulaştırıyor. Şaşırtıcı değil mi? 10 sene önce ateşli GTI’ların bile zor ulaştığı bu hızlanma sürelerine günümüzde sıradan bir 2.0 lt dizel otomobille bile ulaşılabiliyor. Bu hızlanmaya sahip olan otomobilin fabrika verilerine göre ortalama olarak 4.3 lt yakıt harcadığını düşünürseniz, günümüz motor teknolojisinin ne seviyelere geldiğini daha iyi anlarsınız. Yazımın başında sürüş dinamikleri açısından Mercedes’in BMW’yi yakalamaya başladığından bahsetmiştim. Bu otomobil belki kullanıcısında piste gitme isteği uyandırmıyor ama virajları gayet becerili bir şekilde alıyor. Özellikle sport modunda otomobilin oldukça dinamik olduğunu söylemek gerek. Evet sürüş hissi hâlâ biraz sentetik ama yüksek hızlarda viraj dönebildiğine şüphe yok. Bu arada fren performansının da beni etkilediğini belirtmek istiyorum. Çok güçlü bir durma hissiyle beraber spor otomobilleri aratmayan mesafelerde otomobili güvenle yavaşlatabiliyorsunuz.
Yaman YILMAZ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Mercedes-Benz E 220 d
Baz fiyat 285.300 TL
Motor 1950 cc, 4 silindirli, DOHC, 16V, turbo dizel
Güç 192 HP 3800 d/d
Tork 400 Nm 1600 d/d
0-100 km/s 7.3 sn
Maksimum hız 240 km/s
Şanzıman 9 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 4.3 lt/100 km
Emisyon 112 g/km
Ağırlık 1680 kg
Bagaj hacmi 540 lt

(Visited 126 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş