MERT YILMAZ MINI SÜRÜŞ

Yeni MINI Cooper sürüş izlenimi

MINI, çok seveni olduğu kadar bir o kadar da eleştirilen bir otomobil. Eleştirenler, küçücük bir modelin neden bu kadar pahalıya satıldığını hazmedemeyenler olabilir. Hakikaten de yeni MINI’ye ulaşmak için 81 bin TL’yi gözden çıkarmak gerekli. Bunun karşılığında ise ne bagaj hacmi ne de ferah bir arka koltuk alabiliyorsunuz. Peki, MINI’yi özel kılan ne? Bu sorunun cevabı, içine oturup 100 metre gittikten sonra hemen ortaya çıkıyor. O bir sürücü otomobili.

MINI COOPER
MINI COOPER

Detaylarını ve teknolojisini incelediğinizde de neden rakiplerinden pahalı olduğunu anlıyorsunuz. Son dönemde MINI’nin yolundan gitmeye çalışan çok marka oldu ama onun hissettirdiklerine yaklaşamadılar. Her yeni neslinde olumlu özelliklerini koruyup, üstüne bir şeyler katan otomobil, bu anlamda ölümsüzlüğe doğru ilerliyor. Klasik MINI’nin ilk örneği 1959 yılında pazara sunulduğunda bir devrim yaratmıştı. 2001’de tanıtılan yeni MINI de üç nesliyle birlikte 2000’li yıllın devrimi oldu. Tabii bunda BMW kontroünde olmasının da payı büyük. Geçtiğimiz yılın son aylarında pazara sunulan üçüncü nesil MINI, çağdaş bir formda da olsa öncüsünün genlerini taşıyor. Yeni model, bulunduğu segmentte LED far seçeneği ile birlikte sunulan ilk otomobil. Yeni MINI, önceki nesilden yaklaşık 10 cm uzun olsa da kompakt yapısını koruyor. Otomobilin kabinine adım attığınızda da olumlu duygularınız sürüyor. Öncelikle bütün malzemeler oldukça kaliteli görünüyor. Sürüşle ilgili hız ve yakıt gibi göstergeler, ilk kez direksiyon kolonu üzerinde, doğrudan sürücünün görüş alanı içerisindeki yeni bir gösterge panelinde toplanmış. Fakat kaliteyi bozan tek unsur, yakıt göstergesinin pek de şık görünmemesi. Basit görünümlü ve fazla büyük olan bu göstrege, MINI’nin doğasındaki yaratıcılığa pek de yakışmıyor. Otomobilde klasik anlamda merkezi bir hız göstergesi bulunmuyor. Hız göstergesi de direksiyonun arkasına taşınmış. Dairesel merkezi gösterge yerinde hâlâ yerinde fakat artık artık bir analog hız göstergesi içermiyor. Bunun yerine, otomobilin eğlence ve navigasyon sistemleri gibi çeşitli fonksiyonları gösteren grafik tabanlı bir öğeye dönüşmüş durumda. Eski modelde eleştirilen elektrikli cam düğmeleri, kol dayamalarına entegre edilerek, kullanımının daha rahat hale getirilmesi amaçlanmış. El freni ise yeniden tasarlanan orta konsolun sol tarafında sürücü odaklı bir konumda yer alıyor. Arka koltuklar yeni model nesline uygun olarak tamamen yeniden tasarlanmış. Yeni otomobil dört koltuklu bir konfigürasyona sahip ve arka bölümün bağımsız koltuk karakteri hemen göze çarpıyor. Buna karşılık yeni MINI’de de arka koltuklarda seyahat etmek yetişkinler için çok da eğlenceli bir durum değil. Ön taraf ise uzun boylu sürücülere bile yeterli alanı sunuyor. 211 lt’lik bagaj hacmi de yine kısıtlı ama kimse bu otomobili bagajı için almıyor. Daha önce belirttiğimiz gibi bu bir sürücü otomobili. Sıkıntınız varsa Countryman’e yönelebilirsiniz. Yeni MINI’nin ilginç bir özelliği de vites kolunun çevresindeki dairesel kumandayla otomobilin karakterine yön verebiliyor oluşunuz. Green, Mid ve Sport modları arasından seçiminizi yaparak MINI’nizi istediğiniz gibi kullanıyorsunuz. Direksiyon, şanzıman ve gaz tepkisi her modda değişiyor. İstreseniz optimum yakıt verimliliği elde ediyorsunuz, istreseniz de MINI’lerin ünlü go-kart hissini yaşıyorsunuz.

MINI COOPER
MINI COOPER

ÜÇ SİLİNDİR
Açıkçası yeni MINI’nin özellikleri ilk açıklandığında, üç silindirli MINI mi olur diye ben de düşünmüştüm. Ama otomobili kullanınca bütün negatif önyargılarınızdan kurtuluyorsunuz. Özellikle motor sesi çok cezbedici ve genel performans, 1.6 lt’lik atmosferik motorlu eski Cooper’dan çok daha başarılı. 1499 cc’lik bu turbo motor, 136 HP gücü ve 220 Nm torkuyla dört silindirlileri aratmıyor. Gücünü oldukça düşük bir devir olan 4500 d/d’de veren üç silindirli, 6000 d/d’ye kadar mevcut gücü sabit olarak koruyabiliyor. Anlık olarak 230 Nm’ye de ulaşabilen tork da 1250 d/d’de ayağınızın altında oluyor ve 4000 d/d’ye kadar sabit kalıyor. Bu da oldukça esnek sürüşlere olanak tanıyor. Bu tork değeri, atmosferik motorlu eski MINI’nin asla ulaşamayacağı bir değerdi. Bu nedenle yeni üç silindirli hakkındaki bütün olumsuz düşünceleriniz kayboluyor. Altı ileri otomatik şanzımanlı versiyonda 210 km/s maksimum hıza ulaşabilen ve 0-100 km/s hızlanmasını 7.8 sn’de tamamlayan yeni Cooper, ilk nesil Cooper S’leri bile kıskandırıyor. Her viteste istekle hızlanan, güzel sesler çıkaran bu otomobil, MINI kullanma zevkinden hiç ödün vermiyor. Ödün verdiği tek şey ise tüketim. Fabrika verisi ortalama tüketim değeri 4.7 lt/100 km olan MINI Cooper, kağıt üstündeki bu verisiyle otomobili dizel sanmanıza bile neden olabilir. Fakat pratikte işler bu kadar olumlu değil. Biz testimiz esnasında 6.4 lt/100 km’lik bir değer belirledik. Bu değerin de alınan performansa oranla yeterince başarılı olduğu söylenebilir.  Kısaca, BMW teknolojisi kendini gösteriyor. MINI hem gidiyor hem de az yakıyor.

GO-KART HİSSİ
MINI’lerin en büyük özelliği yol tutuşları ve yüksek sürüş keyifleridir. Bu özellik aynen korunuyor. Süspansiyon hâlâ bir miktar sert ama eskisinden daha konforlu olduğu açık. Virajlı yollarda kullanması çok keyifli olan MINI’nin manuel modda şanzımanı kolunu geriye çektiğinizde vitesleri büyüdüğü için kendinizi bir ralli otomobilinde hissediyorsunuz. Fakat tüm bu olumlu özellikler içinde tek moral bozucu taraf, otomobilin üstündeki Kore malı lastikler oldu. 80 bin TL’nin üstünde para verip, premium bir model aldığınızda daha fazlasını beklersiniz. Otomobilin bütün detayları özel olduğunu hissettirirken, üstelik bu bir yol tutuş otomobiliyken böyle bir tercih yapılması şaşırtıcı. Ama bu bile MINI karakterine gölge düşüremiyor…
Mert YILMAZ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model MINI Cooper
Fiyat 81.409 TL
Motor 1499 cc, 3 silindirli, DOHC, 12V, turbo
Güç 136 HP 4500 d/d
Tork 220 Nm 1250 d/d
0-100 km/s 7.8 sn
Maksimum hız 210 km/s
Şanzıman 6 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 4.7 lt/100 km
Emisyon 109 g/km
Ağırlık 1190 kg
Bagaj hacmi 211 lt
Lastikler 195/55 R16

Similar Posts