SUZUKI YENİLİK

Yeni Suzuki Swift Hybrid Türkiye’ye geldi

Suzuki, Swift’in hibrit versiyonu ile Türkiye’deki hibrit otomobil modelleri arasında fark yaratmayı hedefliyor. 2017 yılında yollara çıkan ve günümüze değin 119 ülkede 745 bin adedin üzerinde satılan üçüncü nesil Swift’in, 2020 model yılı yenilenmesi kapsamında devreye alınan hibrit model ülkemizde de satışa sunulmaya başlandı.

SUZUKI SWIFT HYBRID

Swift Hybrid, 1.2 litre hacmindeki K12D Dualjet motoru, GL Techno ve GLX Premium donanım seviyeleri ile 216 bin 900 TL’den başlayan avantajlı fiyatlara Türkiye yollarına çıkıyor. Otomobil, plug-in hibrit teknolojisine göre birçok avantajı bulunan ve yarı hibrit olarak tanımlanan Suzuki akıllı hibrit teknolojisi (SHVS) ile donatılmış durumda. Plug-in hibrit otomobillerde yer alan büyük batarya grubu ve elektrik motoru, Suzuki Swift Hybrid’te yerini; içten yanmalı motoru destekleyen bir entegre marş alternatörü (ISG) ile fiş şarjına gerek duymayan 12 voltluk lityum iyon bataryaya bırakıyor.

Enerji geri kazanım verimliliğini artırmak için kapasitesi 3Ah’den 10Ah’ye yükseltilen yeni lityum-iyon batarya ve kendi kendini şarj eden hibrit sistem, yakıt verimliliğini daha da artıyor. Sistem, araç üzerindeki entegre marş alternatörü olarak görev yapan ISG ünitesi aracılığıyla marş anında, kalkış esnasında ve torka ihtiyaç olduğu zaman devreye giriyor. ISG hem bir jeneratör hem de marş motoru görevi görüyor ve kayışla motora bağlanıyor. İlk hareket ve hızlanma esnasında motora destek veren ISG, aynı zamanda fren anında oluşan mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor.

Frenleme sırasında oluşan enerji 12 voltluk bataryada depolanıyor. ISG ünitesi, ürettiği 50 Nm tork değeriyle Dualjet motora destek oluyor, 2.3 kW güç üretiyor ve sistemin bileşenleri, aracın toplam ağırlığına sadece 6.2 kg ekliyor. Otomobilin kaputunun altında ise daha fazla yakıt ekonomisi ve daha düşük CO2 emisyon değerleri sunan dört silindirli 1.2 litrelik K12D Dualjet motor yer alıyor. 83 HP güç üreten ve 2800 d/d’de 107 Nm torku kullanıma sunan motor, CVT şanzımanla kombine edilmiş.

CVT şanzıman, sürüş koşullarına bağlı olarak vites oranını sürekli ve kademesiz olarak düşük hızdan yüksek hız aralığına sarsıntısızca değiştirebiliyor. Motorda yeni bir çift enjeksiyon sistemi, değişken valf zamanlaması (VVT), değişken yağ pompası ve elektrikli piston soğutma jetleri gibi yenilikçi çözümler yer alıyor. Etkili performansı ve yüksek gaz tepkilerine karşın K12D Dualjet motor; NEDC normuna göre sadece 94 g/km CO2 emisyon değeri ve şehir içinde 100 kilometrede ortalama 4.1 litre karma yakıt tüketimi değerine imza atarak, muadillerine kıyasla yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlıyor. Swift Hybrid; 12.2 saniyede 100 kilometreye hızlanabiliyor.

Sportif tasarım

3845 mm uzunluğa sahip olan Swift; alçak ve geniş tasarımı, yuvarlak hatları ve sportif çizgileriyle dikkatleri üzerine topluyor. 2020 yılı için yenilenen model, aynı zamanda Swift’in güçlü omuz çizgisi, dikey konumlu ön ve arka stop lamba tasarımı gibi karakteristik öğelerini de koruyor. Modern LED farlar, yenilenen ön petek ve çamurluk aracın sportifliğini artırırken, alçaltılmış yükseklik ise sürüş keyfini maksimuma çıkarıyor.

Suzuki Swift Hybrid, yeni nesil şasi platformu Heartect sayesinde sadece 935 kg boş ağırlığa sahip olurken; sağlamlık, yüksek direnç, daha iyi performans ve düşük yakıt tüketimi gibi avantajları da beraberinde sunuyor. Swift Hybrid’te alternatifli çift renklerin bulunduğu geniş bir renk yelpazesi sunuluyor. GLX donanım seviyesinde sunulacak olan çift renkler kapsamında; siyah tavanlı metalik ateş kırmızısı ve siyah tavanlı metalik yarış mavisi seçenekleriyle birlikte siyah tavanlı metalik turuncu ve gümüş tavanlı metalik sarı renkleri yer alıyor. Swift Hybrid’in dış tasarım şıklığını 16 inç alaşım jantlar tamamlıyor.

Zengin donanım seçenekleri

Swift, iç mekânında kullanıcılarını oldukça konforlu yapısı ve teknolojiyi eğlenceyle buluşturan kokpitiyle karşılıyor. Şık kokpitte yuvarlak hatlar ön plana çıkarken, D şeklindeki sürüş keyfini artıran direksiyon, kol bölmesinde vitesi manuel olarak değiştirebilen kulakçıklarla birlikte yer alıyor. Her iki donanım seviyesinde de yer alan LCD yol bilgi ekranında ortalama yakıt tüketimi, ortalama hız, sürüş G-kuvveti, arka park sensörü ve hızlanma-fren işlevi gibi fonksiyonlar izlenebiliyor.

Swift Hybrid’in eğlenceli yüksek çözünürlüklü 9.0 inç dokunmatik multimedya sistemi; navigasyon, akıllı telefon bağlantısı, bluetooth, USB girişi, radyo ve direksiyon kontrolü gibi fonksiyonları bünyesinde barındırıyor. Swift’in GL Techno donanım seviyesinde LCD yol bilgi ekranı, otomatik farlar ve yükseklik ayarı, 9.0 inç dokunmatik multimedya ekranı ve navigasyon, 16 inç alaşım jantlar ve LED farlar ile LED stop lamba grubu standart olarak yer alıyor.

GLX Premium donanım seviyesinde ise ek olarak anahtarsız çalıştırma sistemi, otomatik klima, direksiyondan vites değişimi, 16 inç parlak alaşım jantlar ile otomatik katlanabilir yan aynalar standart olarak sunuluyor.

Swift Hybrid, bünyesinde kullanıcı ve yolcuların ihtiyaç duyabileceği tüm güvenlik unsurlarını barındırıyor. Adaptif hız sabitleme (ACC) sistemi, sürüşü daha akıcı ve daha rahatlatıcı hale getirmek için hız sabitleme sistemiyle radarı bir arada kullanıyor. Sistem, öndeki araca olan mesafeyi ölçmek için radarı kullanıyor ve mesafesini korumak için hızını otomatik olarak ayarlıyor. Swift’in hem alt hem üst versiyonunda; çift sensörlü fren destek sistemi (DSBS), şerit takip sistemi (LDWS), şerit değiştirme uyarısı, yalpalama uyarısı, geri manevra trafik uyarı sistemi (RCTA), trafik işareti tanıma sistemi (TSR), kör nokta uyarı sistemi (BSM), adaptif hız sabitleme (ACC) ve uzun far asistanı (HBA) standart olarak sunuluyor.

Similar Posts