VW YENİLİK

Yeni Volkswagen Caddy tanıtıldı

Volkswagen, ülkemizde de çok sevilen Caddy’yi tamamen yeniledi. Golf 8’de de kullanılan MQB platformu üstünde yükselen yeni Caddy, hem dışarıda hem de içeride oldukça modern bir görünüme kavuşmuş. Çok yönlü olarak tasarlanan yeni Caddy, isterseniz şehir için teslimat aracı, isterseniz de ailenizle birlikte yolculuk yapabileceğiniz kompakt bir MPV gibi kullanılabilecek.

Şimdiye kadar üç milyondan fazla üretilmiş olan Caddy’nin beşinci nesli, MQB platformu sayesinde birçok yeni nesil sürüş destek sistemiyle donatılabiliyor. Kasım ayı sonunda Almanya ve Polonya’da satışa çıkacak olan yeni Caddy, zamanla diğer Avrupa ülkeleri, İsrail, Güney Afrika ve Avustralya’da da satılmaya başlayacak. Ülkemize ne zaman geleceği henüz belirsiz ama umuyoruz diğer Avrupa ülkeleri ile birlikte Türkiye’ye de gelebilir.

Versiyona bağlı olarak, 2021 baharından itibaren önden çekişe paralel olarak 4Motion dört tekerlekten çekişli modeller de pazara sunulacak. MQB platformuna geçiş, daha uzun aks aralığından hemen anlaşılıyor. 2682’den 2755 mm’ye yükseltilen aks aralığı sayesinde kabin hacmi de artırılmış. Caddy California’da 1.4 metrekarelik büyük bir panoramik sunroof bulunuyor. Ayrıca bagaj kapağı için opsiyonel olarak elektrikli kapatma yardımcısı da sunuluyor. Yeni 16, 17 ve ilk kez 18 inç alaşım jantlar da yeni Caddy ile birlikte geliyor. LED farlar ve stoplar ile anahtarsız erişim gibi donanımlarla zenginleşen Caddy’nin fonksiyonelliği de artırılmış.

Daha uzun aks aralığı ve daha geniş kayar kapı sayesinde yeni Caddy Cargo Maxi artık iki Euro paleti taşıyabiliyor. Caddy Cargo, 3.1 metreküp kargo alanı sağlıyor. Cargo Maxi’de ise bu hacim 3.7 metreküpe çıkıyor. Tamamen yeniden tasarlanmış arka süspansiyon sayesinde kargo alanında daha düz bir zemin elde edilebilmiş. Artık bir Euro palet aracın arkasına yanlamasına yüklenebiliyor. Bunun nedeni, tekerlek yuvaları arasındaki maksimum genişliğin 1230 mm’ye çıkarılması. Genişliği 840 mm’nin üzerine çıkarılmış olan kayar kapılar da yükleme-boşaltma işlemini kolaylaştırıyor. Maksimum kargo alanı uzunluğu 1797 mm. Cargo Maxi ise 2150 mm’ye ulaşıyor.

Kombi versiyonları standart olarak beş koltuklu olarak sunuluyor. Buna rağmen ister kısa ister uzun aks aralıklı model olsun, üçüncü bir oturma sırası da isteğe bağlı olarak alınabiliyor. Arkadaki bu iki ilave tekli koltuk, Caddy’yi hızlı bir şekilde yedi koltuklu hale getiriyor. Yeni bir özellik olarak üçüncü sıradaki koltuklar ayrı ayrı çıkarılabiliyor ve maksimum esneklik sağlanıyor.

Yeni Caddy, şimdiye kadar başarılı olmuş özelliklerini koruyor. Örneğin ikinci ve üçüncü sıralarda yer alan koltuklar hâlâ öne doğru eğilebiliyor ve katlanabiliyor. İkinci sıradaki koltuklar elbette yine kolayca çıkarılabilir olarak tasarlanmış. Kombi modeller 1213’den 2556 litreye kadar bagaj alanı sağlıyor. Bu modelin kargo alanı uzunluğu ilk koltuk sırasına kadar 1913 mm. Tekerlek yuvaları arasında ise maksimum 1185 mm genişlik mevcut.

VW CADDY

Dijitalleştirilmiş kokpit

Yeni Caddy’nin kabini de evrim geçirmiş. Gösterge ve kontrol elemanları tamamen yeniden tasarlanmış durumda. Dijital kokpit versiyona bağlı olarak standart veya isteğe bağlı olarak alınabiliyor. 6.5, 8.25 veya 10.0 inçlik dokunmatik ekranlı multimedya sistemi de yine ekipman seviyesine bağlı olarak sunuluyor. Dijital kokpit ve 10.0 inç Discover Pro multimedya sistemi tamamen yeni bir dijital gösterge ve kontrol ortamı yaratıyor.

Merkezi bilgi-eğlence sisteminin altındaki doğrudan erişim düğmeleri ve klima kontrolleri; yardımcı sistemlerin, gelişmiş klima kontrolünün ve park işlevlerinin sezgisel bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Yeni Caddy’de 230 Voltluk bir güç kaynağı da bulunuyor. Bir başka yenilikçi özellik, arka tarafta daha iyi iklim kontrolü için bir tavan havalandırmasına yer verilmiş olması.

19 sürüş destek sisteminden beşi Caddy’de tamamen yeni. Diğerleri de çeşitli işlevlerle kapsamlı bir şekilde güncellenmiş. Yeni özellikler arasında, bir Volkswagen ticari araçta ilk kez sunulan Travel Assist bulunuyor.

Caddy’nin dört silindirli motorları da elden geçirilmiş. 2.0 litrelik TDI motorun 75, 102 ve 122 HP’lik üç versiyonu bulunuyor. Altı ileri manuel yada motor seçeneğine göre yedi ileri çift kavramalı DSG otomatik şanzıman alınabiliyor. Yeni Caddy’de dizele ek olarak 1.5 lt 114 HP’lik TSI motor da sunulacak. Ayrıca doğalgazla çalışan 130 HP’lik bir versiyon ile plug-in hybrid seçenek de zamanla Caddy ailesine eklenecek. DSG şanzıman sadece 2.0 TDI 122 HP ve 1.5 TSI 114 HP motorlarda sunuluyor. Dört tekerlekten çekiş sistemi ise sadece 2.0 TDI 122 HP motor seçeneğinde olacak.

Yeni Caddy’nin 102 HP’lik versiyonu, altı ileri manuel şanzımanla 100 km’de ortalama olarak 4.7 lt yakıt tüketiyor. Bu da önceki modelden daha ekonomik olduğu anlamına geliyor. Bu verimliliğin en önemli nedenlerinden biri 0.33 Cd’ye düşürülmüş rüzgâr direnç katsayısı. Yeni Caddy’nin tüm motor seçeneklerinde yüzde 10 daha az yakıt tükettiği iddia ediliyor. Benzinli Caddy versiyonlarının tüketim anlamında sınıfının en iyisi olacağı da iddialar arasında.

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: