VW YENİLİK

Yeni Volkswagen Golf 8 kaç para?

Yine bir mart ayında, 1974 yılında Wolfsburg’daki montaj hattından inen ilk nesille başlayan bir başarı hikâyesinin sekizinci nesli Türkiye’de satışa sunuldu. Yedi nesil boyunca, 36 milyonu aşkın satış rakamına ulaşmayı başaran ve Avrupa’nın çok tercih edilen otomobili unvanına sahip Golf, aynı zamanda ilk kompakt hatchback otomobil olarak segmentinin de yaratıcısı. Pazara sunulduğu ilk günden itibaren Volkswagen markasının ana modellerinden biri olan Golf’ün artık daha dijital ve akıllı olduğu iddia ediliyor.

Yeni Golf, önceki nesillerde olduğu gibi pazara sunulduğu an itibarıyla segment standartlarını bir üst seviyeye çıkaran özelliklere sahip. Özellikle, zamansız ve her döneme uyum sağlayan tasarımı, yeni nesil verimli motor seçenekleri, dijitalleşen iç mekânı ve yenilenen sürücü destek sistemleriyle yine bu segmentin en önemli oyuncusu olduğunu göstermeyi hedefliyor.

Türkiye’de satışa sunulan motor yelpazesinde benzinli TSI ve hafif hibrit teknolojisiyle desteklenen eTSI motorlar bulunuyor. Üç silindirli 110 PS’lik TSI ve yarı hibrit teknolojisine sahip eTSI motorun yanı sıra, 1.5 lt’lik 150 HP güç üreten yarı hibrit benzinli motor seçenekleriyle satışa sunulan yeni Golf, 223 bin 500 TL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim liste fiyatına sahip.

Yeni Golf Türkiye’de planlanan süreden daha geç pazara sunuldu ama satış anlamında arayı kapatacak güce sahip.

Satışa sunulduğu ilk günden itibaren tüm nesillerinde gündelik kullanımı zamansız tasarımıyla birleştiren Golf, bu geleneği sekizinci nesilde de bozmuyor. İşlevsel anlamda yakaladığı atılım, tasarımsal anlamda da kendini gösteriyor. Yenilenen far tasarımı ile çok daha modern ve agresif bir görüntüye bürünen Golf; yeni ön ve arka tampon, radyatör ızgarasını takip eden dört çizgili kaput tasarımı ve C sütununa kadar devam eden omuz çizgisiyle, bugüne kadar üretilen en iddialı ve aerodinamik olarak en ileri seviyeye getirilmiş nesil olarak karşımıza çıkıyor.

Geleneksel aydınlatma teknolojisinin yerini alan LED teknolojisine sahip aydınlatmalar, sekizinci nesil Golf’ün baskın ve belirgin stil unsurlarından biri haline geliyor.

Aerodinamikle sağlanan sessiz ve konforlu sürüş

Volkswagen mühendisleri sade, dinamik ve akıcı bir tasarımla, sürtünme katsayısını 0.275 Cd’ye indirerek, Golf’ün son derece aerodinamik bir yapıya kavuşmasını sağlamış. Bu yapı, karşıdan esen rüzgarda dahi hava direncinden kaynaklı sürtünmeyi minimuma indirerek daha sessiz ve konforlu bir sürüşü de beraberinde getiriyor.

Yeni Golf, gelişen teknolojiyle birlikte karmaşıklığın arttığı günümüzde, sezgisel ve pratik kullanıma imkân tanımayı hedefliyor. Neredeyse tamamen dijitalleşen iç mekân, dokunmatik kontroller ve touch slider’lar ile kumanda ediliyor. Böylece yeni Golf hiç olmadığı kadar dijital bir dünyaya adım atıyor.

Sekizinci nesil Golf’te standart olarak sunulan dijital kokpitte 10.0 inçlik dijital gösterge paneli Active Info Display ve 8.25 inçlik bilgi-eğlence sistemi dikkat çekiyor. Bunların yanı sıra far grubu, klima ve radyo ayarları tamamen dokunmatik özelliğe sahip touch button ve touch slider’larla yapılabiliyor.

Touch slider özelliği ile sıcaklık ve ses kontrollerine hızlı ve sezgisel erişim sağlanabilirken, bilgi-eğlence sistemi altında yer alan dokunmatik tuşlarla ek klima işlevlerine, destek sistemlerine, otomobilde bulunan donanıma bağlı olarak, sürüş modlarına ve park asistanlarına doğrudan erişim sağlanıyor. Aydınlatma, görüş fonksiyonları ve açılır tavan hareketleri için de ayrı dokunmatik kontrol panelleri bulunuyor.

Kısacası, Yeni Golf’te direksiyon üzerindeki kumanda tuşları hariç neredeyse tüm fonksiyonlar dijital olarak kontrol edilebiliyor.

VW GOLF

MQB’nin en son versiyonu

2012 yılında pazara sunulan Golf 7, Volkswagen markasının MQB platformunda ürettiği ilk model olarak hafızalara yer etti. O tarihten itibaren, dünya çapında önemli satış rakamlarına ulaşan birçok Volkswagen modeli bu esnek platforma dayalı olarak üretiliyor. Başlangıç noktasını Golf 7’nin oluşturduğu bu atılımın devamı da Golf 8’de başarılı bir şekilde görülüyor.

Yeni Golf’ün standart donanım seçenekleri de tamamen yenilenmiş. Daha önceki Golf modelinde sunulan Midline Plus, Comfortline ve Highline donanım seçeneklerinin yerini Impression, Life ve Style’ın yanı sıra sportif R-Line versiyonu alıyor. En baz donanım seviyesinden itibaren sunulan zengin donanım seçenekleri arasında; LED ön ve arka far grubu, LED sinyaller, tamamen dijital kokpit, anahtarsız çalıştırma, otomatik klima “Climatronic” ve 16 inç alüminyum alaşım jantlar yer alıyor.

Life donanım seviyesinde; anahtarsız giriş, ısıtmalı direksiyon ve ön yolcu koltukları, geri görüş kamerası, 10 renkli iç ambiyans aydınlatması, üç bölgeli Climatronic, kablosuz şarj özelliği ve app-connect gibi özellikler öne çıkıyor.

Style donanım paketinde; alüminyum alaşım jantlar 17 inçe yükseliyor. Ayrıca LED farlar artık performans özelliği kazanırken, ön farlardan Volkswagen logosuna kadar uzanan dekoratif LED şerit ve içeride 30 renkli ambiyans aydınlatmasıyla tam bir görsel şölen sunuluyor. Side Assist kör nokta uyarı sistemi ise sürüş güvenliğini artırıyor.

R-Line ise Golf efsanesinin geldiği son noktayı temsil eden en özel donanım paketiyle, sürücünün sportif sürüş deneyimine odaklanıyor. İçeride, dokunmatik tuşlarıyla “R” logolu progresif direksiyon, R-Line özel tasarım spor koltuklar, alüminyum pedallar ve siyah tavan döşemesi; dışarıda ise R-Line özel tasarım ön ve arka tamponlar, 17 inçlik Valencia jantlar ve ön radyatör ızgarasındaki R logosu öne çıkıyor.

Sofistike sesi, rafine ve zarif tasarımı, 10 hoparlör ve 480W çıkış gücüne sahip Harman Kardon ses sistemi ise yeni Golf’te sunulan opsiyonel yeni özelliklerden biri olarak dikkat çekiyor.

Yarı otonom sürüş destek sistemleri

Yeni Golf’te standart olarak sunulan zengin donanım seviyesine ek olarak yolculukları çok daha güvenli ve konforlu hale getiren yarı otonom sürüş asistanı Travel Assist ilk defa ve isteğe bağlı olarak sunuluyor. Sistem dur-kalk trafikten 210 km/s hıza kadar, çok fonksiyonlu sürüş destek sistemleri kamerasını ve gelişmiş mesafe sensörlerini kullanarak hem başka araçlarla güvenli takip mesafesini koruyor, hem de şeritte kalmanıza yardımcı oluyor. Kapasitif direksiyon simidi sayesinde sürücüye sadece ellerini hafifçe direksiyonun sensörlerle donatılmış kısmında tutmak kalıyor.

Touareg, Passat ve yeni Tiguan’dan sonra Golf 8’de opsiyonel olarak sunulan bir diğer özellik de IQ.LIGHT LED Matrix far sistemi. Dinamik uzun far asistanı özelliğiyle bağımsız LED segmentleri, Matrix teknolojisi sayesinde gerektiği şekilde bölgesel olarak açılıp kapanabiliyor. Sürüş sırasında uzun farlar yanarken, dış sensör tarafından karşıdan gelen araç algılanarak gerekli LED segmentleri kendiliğinden kapatılıyor; böylece diğer araç sürücülerinin gözünü kamaştırmadan güvenli biçimde uzun görüş mesafeli sürüş sağlanıyor.

Head-up display

Sekizinci nesil Golf’te öne çıkan bir diğer yenilikse, ön cama yansıyan renkli ek bilgilendirme ekranı head-up display. İsteğe bağlı olarak Golf’te ilk defa tercih edilebilen bu özellik sayesinde sürücünün gözünü yoldan ayırmadan sürüş bilgilerine ulaşabilmesi sağlanıyor. Ayrıca, kişiselleştirilebilir ana menü ekranına sahip 10.0 inçlik dokunmatik Discover Pro Radyo Navigasyon sistemi de kablosuz App Connect özelliğiyle opsiyonel olarak sunuluyor.

eTSI hafif hibrit teknolojisi

Yeni Golf’te yedi ileri DSG şanzımanla kombine edilen eTSI motorlar, temelde 48 Volt’luk lityum-iyon bataryaya sahip 9.4 kW gücünde bir elektrik motoruyla destekleniyor. Yüzde 10’a kadar daha az karbondioksit salımı ve ekstra güç sayesinde düşük yakıt tüketimi sağlayan sistem Golf 8’de bulunan sürdürülebilir teknolojilerin en önemlisi.

Golf’ün Türkiye’deki baz modeli altı ileri manuel şanzımanla sunuluyor. Otomobilin üç silindirli 1.0 lt TSI motoru 100 HP güç ve 200 Nm torka sahip. 202 km/s maksimum hıza ulaşan bu modelin WLTP normuna göre ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 5.3 litre. Yine aynı güç ve tork değerlerine sahip olan 1.0 eTSı ise 0-100 km/s hızlanmasını 10.2 saniyede tamamlıyor. 202 km/s maksimum hıza sahip olan bu modelin WLTP normuna göre ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 5.2 litre olarak açıklanıyor. 1.0 eTSI motor standart olarak yedi ileri DSG şanzımana sahip.

Şimdilik ülkemizdeki en güçlü ve performanslı Golf olan 1.5 eTSI da sadece yedi ileri DSG şanzımanla satılıyor. 150 HP güç ve 250 Nm tork sunan bu motor, 1366 kg’lik Golf’e başarılı bir performans kazandırıyor. 224 km/s maksimum hızı ve 8.5 saniyelik 0-100 km/s hızlanmasıyla dikkat çeken bu model, WLTP normuna göre 100 km’de ortalama 5.7 litre yakıt tüketiyor.

Dizel tutkunları yeni Golf’te hayal kırıklığına uğrayacak çünkü Avrupa’da sadece 2.0 lt TDI motorla sunuluyor. Vergi dezavantajı nedeniyle bu motor seçeneği Türkiye’ye getirilmeyecek. 1.6 TDI’ın olmayışı dizel severleri üzecektir ama özellikle eTSI motorların da az yaktığını söylemek mümkün.

Yeni Golf’ü test için aldığımızda daha detaylı bilgiler ve kendi izlenimlerimizle karşınızda olacağız.

YENİ VOLKSWAGEN GOLF FİYAT LİSTESİ
Golf 1.0 TSI Impression 223.500 TL
Golf 1.0 eTSI DSG Life 314.000 TL
Golf 1.0 eTSI DSG Style 346.000 TL
Golf 1.0 eTSI DSG R-Line 365.000 TL
Golf 1.5 eTSI DSG Style 379.500 TL
Golf 1.5 eTSI DSG R-Line 398.500 TL

YENİ VW GOLF TEKNİK ÖZELLİKLER
Golf 1.0 TSI
3 silindir, 999 cc, 110 HP, 200 Nm, 6 ileri manuel, 202 km/s, 5.3 lt/100 km, 1264 kg

Golf 1.0 eTSI DSG
3 silindir, 999 cc, 110 HP, 200 Nm, 7 ileri otomatik, 202 km/s, 10.2 sn, 5.2 lt/100 km, 1302 kg

Golf 1.5 eTSI DSG
4 silindir, 1498 cc, 150 HP, 250 Nm, 7 ileri otomatik, 224 km/s, 8.5 sn, 5.7 lt/100 km, 1366 kg

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: