MERCEDES YENİLİK

Yeni Mercedes V-Serisi Türkiye’de satılmaya başladı

Makyajlanan Mercedes-Benz V-Serisi, Türkiye’de satışa sunulmaya başladı. Yeni model ön tasarımı ile dikkat çekici bir görünüm sergilerken, kabinde de konfor ve fonksiyonellik ön planda tutulmuş. V 300 d 4MATIC Avantgarde Edition’ın fiyatı 1 milyon 726 bin TL olarak belirlenmiş durumda.

MERCEDES V-SERİSİ

V 300 d versiyonu ile Türkiye’de satışa sunulmaya başlanan makyajlı Mercedes-Benz V-Serisi, 2.0 litrelik turbo beslemeli dört silindirli dizel motora sahip. 237 HP güç, 9G-TRONIC otomatik şanzıman ve 4MATIC yani dört tekerlekten çekiş ile dikkat çeken yeni V-Serisi, benzersiz bir sürüş deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

2020 yılında, Sprinter ve Vito ile minibüs ve 8+1 kategorilerinde en çok tercih edilen marka olan Mercedes-Benz, yeni V-Serisi ile daha premium bir araç isteyenleri de unutmuyor.

Tasarımcılar, güncel Mercedes-Benz binek otomobil modellerinin iç tasarım felsefesini yeni V-Serisi’ne uyarlamak için özel bir çaba sarf etmiş. Yeni V-Serisi’nin iç mekânı, Alman markanın güncel tasarım anlayışını sürdürüyor. Aracın arka bölümünde sunulan yüz yüze bakabilen ısıtmalı ve soğutmalı deri koltuklar, panoramik cam tavan seçeneği, katlanabilir masa ve bardaklıklar ile konfor ve ergonomi seviyesi bir üst noktaya taşınmış.

V-Serisi, sunmuş olduğu Tartufo nappa deri, siyah nappa deri ve bej nappa deri ile iç mekâna modern ve zarif bir görünüm kazandırıyor. Arka bölümde, kapı döşemelerinde ve ön konsolda uygulanan süslemeler de kabin içerisindeki modern ve zarif görünümü destekliyor. Yeni V-Serisi’nde sunulan ambiyans aydınlatma, polar, solar ve beyaz olarak üç farklı renk seçeneği ile her durumda kendinizi iyi hissettiren bir ortam yaratabiliyor.

Araçta sportif bir görünüme sahip türbin şeklindeki havalandırma ızgaraları ile 5.0 inç ekrana sahip gösterge paneli kullanıma sunuluyor. Yalınlaştırılan tasarım yaklaşımı sayesinde sürücüler, fonksiyonlara kolayca erişim sağlayabiliyor.

İklimlendirmede üst düzey konfor

Yeni V-Serisi, ergonomik özelliklerinin yanı sıra ısıtma ve soğutma sistemleriyle de kullanıcılar için fark yaratıyor. Sahip olduğu THERMOTRONIC kliması sayesinde araç içi sıcaklığı, sürücü, ön yolcu ve arka bölüm olmak üzere üç bölüm için ayrı ayrı ayarlanabiliyor. Buna ilave olarak; orta konsolda sunulan buzdolabı sayesinde içecekler soğutulabiliyor. Aynı zamanda orta konsolun arkasında yer alan ısıtma ve soğutma özellikli bardaklıklar sayesinde içecekler istenilen sıcaklıkta korunabiliyor.

Standart 9G-TRONIC otomatik şanzıman

9G-TRONIC otomatik şanzıman da Yeni V-Serisi’nde yerini alıyor. Kullanıcılar, DYNAMIC SELECT sürüş karakter seçim fonksiyonu ile konfor ve sport sürüş modlarından birini seçebiliyor ve şanzımanın vites değiştirme karakteristiğini de kişiselleştirebiliyor. İlave olarak “M” sürüş modunda, DIRECT SELECT direksiyon kulakçıkları kullanılarak vitesler manuel olarak da değiştirilebiliyor.

Yeni V-Serisi’nde sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC standart olarak sunuluyor. Böylece araç farklı yol şartlarında da güvenle ilerleyebiliyor. Araç yüksekliği, dört tekerlekten çekiş ile donatıldığında bile iki metre sınırının altında kalıyor. Böylece Yeni V-Serisi üstün günlük kullanım kolaylığı ve pratiklik sunarken, standart garajlar dışında çok katlı veya yer altı otoparklarına da rahat bir giriş imkânı sunuyor.

Tasarımda farklı renk ve jant seçenekleri sunuluyor

Mercedes-Benz V-Serisi, tasarımı, tarzı ve kalitesiyle segmentine yön vermeye hazırlanıyor. V-Serisi’nin tasarımcıları, araca güncel Mercedes-Benz binek otomobillerinin tasarım diline uygun bir görünüm kazandırmış. V-Serisi, sahip olduğu ön tasarım sayesinde çok daha dikkat çekici bir görünüm sergiliyor. Söz konusu dikkat çekici görünümde en büyük payı, çarpıcı hava girişleri ve elmas kesim yeni radyatör ızgarasına sahip yeni ön tampon üstleniyor. Radyatör ızgarasının ortasında konumlandırılan Mercedes yıldızı gümüş renkli iki çıta ile çerçeveleniyor.

Çok popüler siyah ve beyaz renklerine ek olarak, metalik grafit grisi ve metalik selenit gri isimli iki gövde rengi, çeşitliliği artırıyor. Yine isteğe bağlı olarak sunulan metalik sümbül kırmızısı ve metalik kavansit mavisi ile yeni V-Serisi çok daha olgun, dikkat çekici bir görünüm kazanıyor. Görsel çekiciliği beş farklı yeni hafif alaşım jant modeli tamamlıyor. Bunlar arasında parlak tenorit gri 10 kollu, 16 kollu, 5 çift kollu jantlar veya daha sportif bir görünüme sahip, parlak siyah ya da tenorit gri AMG 7 çift kollu 19 inç seçenekler bulunuyor.

Güçlü ve verimli aktarma

Yeni Mercedes-Benz V-Serisi’nde yer alan sıralı dört silindirli OM 654 dizel motor, 237 HP güç ve 500 Nm tork üretiyor. 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi, WLTP normuna göre 8.1 lt olarak açıklanıyor. V 300 d, anlık olarak kullanıma sunulan 30 Nm ilave tork değerinin de katkısıyla 0-100 km/s hızlanmasını sadece 8.6 saniyede tamamlayabiliyor ve 214 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.

Yeni nesil motor, daha çevreci olmakla kalmıyor aynı zamanda çok daha düşük ses ve titreşim seviyesiyle sürüş konforuna da katkı sağlıyor.

Yeni V-Serisi’nde güvenli bir sürüş deneyimi

Standart olarak sunulan yan rüzgâr asistanı ile sürücü, şiddetli yan rüzgarlarda bile V-Serisi’ni yolda stabil bir şekilde sürmeye devam edebiliyor. Bunun dışında sahip olduğu ATTENTION ASSIST, V-Serisi’nin güvenlik standartlarıyla kendi segmentinde en üst noktaya çıkmasını sağlıyor. Yeni V-Serisi, güvenlik özellikleriyle standartları belirlemeye devam ediyor.

Aktif fren asistanı önde giden bir araçla olası çarpışma riskini algılayabiliyor ve ilk etapta görsel ve işitsel olarak sürücüyü uyarıyor. Sürücünün tepki vermesiyle aktif fren asistanı, sürüş koşullarına uygun olarak fren basıncını artırıyor. Sürücünün tepki vermemesi halinde ise otonom olarak fren yapılıyor. Aktif fren asistanı, aynı zamanda şehir içi trafiğinde sabit nesnelere veya yoldan karşıya geçen yayalara da tepki veriyor. Böylece kazalar önlenebiliyor veya olası kazaların etkileri önemli oranda hafifletilebiliyor.

Aktif mesafe asistanı DISTRONIC sürüş yardımcı sistemi öndeki araçla güvenli takip mesafesinin korunmasına yardımcı oluyor. Radar destekli sistem gerektiğinde aracı frenliyor ve mümkünse ayarlı olan istenen hıza tekrar hızlandırıyor. Bu sayede arkadan çarpma riski azaltılmış oluyor ve sürüş konforu artırılıyor. DISTRONIC aktif takip yardımcısı önde bir araç yokken de çalışmaya devam ediyor. Radar sensör sisteminden gelen bilgiler, sollama yapan ve önden giden araçları algılayarak erken tepki verme olanağı sağlıyor.

V-Serisi’nde sunulan uzun far asistanı plus, bir diğer güvenlik özelliği olarak dikkat çekiyor. Bu özellik, trafikteki diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmadan, mümkün olan en etkin ve geniş yol aydınlatmasını sağlayarak sürüş güvenliğine katkı sağlıyor. Önde giden veya karşıdan gelen bir araç olması halinde uzun far modülünün LED’leri kısmen devre dışı bırakılıyor ve böylece ışık konisinde U şeklinde bir kesik oluşturuluyor. Yolun kalan alanları uzun huzmeli farlarla aydınlatılmaya devam ediyor.

YENİ MERCEDES V-SERİSİ FİYAT LİSTESİ
V 300 d 4MATIC Avantgarde Edition 1.726.870 TL

V-SERİSİ TEKNİK ÖZELLİKLER
4 silindir, 1950 cc, 237 HP, 500 Nm, 9 ileri otomatik, 214 km/s, 8.6 sn, 8.1 lt/100 km, 2220 kg

Similar Posts