HABERLER MERCEDES YENİLİK

Yenilenen Mercedes E-Serisi Türkiye’ye geldi

Yeni Mercedes-Benz E-Serisi, kapsamlı bir şekilde güncellenen ürün ailesinin ilk temsilcisi olarak daha dinamik bir görünüme kavuşturulmuş. Yenilenen E-Serisi Sedan, E 200 d, E 220 d 4MATIC, E 63 S 4MATIC+ motor seçenekleri ve Edition 1 paketiyle; 754 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu.

Tasarım, teknoloji ve zekâsıyla, yenilenen Mercedes-Benz E-Serisi, Ağustos itibarıyla Türkiye’de satışa sunuldu. Otomobilin ön farları ve arka aydınlatma grubu ile birlikte ön ızgara ve ön tamponun tasarımı da yenilenmiş durumda.

Yeni E-Serisi’nin, Edition 1 adındaki ilk üretime özel paketinde kapsamlı bir donanım sunuluyor. Maksimum ayrıcalık ve konfor için tasarlanan yeni E-Serisi Edition 1, hayatı kolaylaştıran özelliklerle donatılmış. Artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon, Burmester surround ses sistemi, iki adet 12.3 inç geniş ekranlı kokpit ve kablosuz cep telefonu şarj fonksiyonu teknolojik bileşenleri oluştururken; otomatik bagaj kapağı kapatma sistemi, kapı kapama yardımcısı ve güneş koruma paketi, sürücü ve yolcular için maksimum konfor sunuyor.

Mercedes-Benz E-Serisi ile birlikte yeni nesil sürüş yardım sistemleri programa dâhil oldu. Yeni nesil direksiyon, kapasitif sensörler yardımıyla ‘eller direksiyonda’ denetimi yapıyor. Distronic yani aktif takip yardımcısı yol koşullarına göre hızı uyarlıyor. Aktif dur-kalk yardımcısı, aktif direksiyon yardımcısı ve sürüş yardım paketi bulunan modellerde; çapraz trafik fonksiyonu ve araçtan çıkış uyarı sistemiyle güvenlik daha da ileriye taşınıyor. Fonksiyonları geliştirilen park paketi, 360 derece kamera sistemi ile yandan görünüm özelliği sunuyor. Ayrıca otomatik park fonksiyonu paralel ve dikey park dışında ilk kez taralı alanlarda da çalışıyor.

İç mekân da daha fazla konfor sunmak üzere güncellenmiş. Standart olarak iki adet 12.3 inçlik geniş ekranlı kokpit, Linguatronic akıllı sesli komut sistemi ve artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon ile birlikte MBUX kullanıma sunuluyor. İç mekân yardımcısı Energizing Coach ile birlikte Energizing konfor paketi ve ayrıca Energizing koltuk kinetiği sürüş konforuna katkı sağlıyor.

E-Serisi ürün gamına yönelik dinamizm ve kalite algısını daha da artırma süreci devam ediyor. Exclusive versiyonu özel ön ızgarası, motor kaputunda dik konumda duran yıldız ve ön tampondaki krom süslemelerle isminin hakkını veriyor.

AMG tasarım konsepti, AMG performans modellerini andıran yeni tampon tasarımıyla daha sportif bir görünüm sergiliyor. AMG tasarım konsepti versiyonları güç kubbelerine sahip bir motor kaputuyla donatılıyor. E-Serisi’nde standart olarak LED yüksek performanslı farlar sunulurken, Ultra Range uzun far dâhil Multibeam LED teknolojili farlar opsiyonel olarak sunuluyor. Yeni tampon, iki parçalı arka aydınlatma grubu ve yeni bagaj kapağı ile tasarımcılar, sedan versiyonun arkasını da yeniden yorumlamış. Stop lambalarının iç tasarımı tüm versiyonlarda yeniden düzenlenmiş.

Yeni E-Serisi ile birlikte; metalik yüksek teknoloji gümüşü, metalik grafit grisi ve metalik Mojave grisi olmak üzere üç yeni renk daha üretim programına eklenmiş. Ayrıca yakıt ekonomisine katkı sağlayan aerodinamik jantlarla seçenekler artırılmış durumda. Fındık kahvesi/siyah ve macchiato beji/magma gri döşeme kombinasyonlarıyla; açık damarlı gri dişbudak ağacından, mat cilalı ahşap süslemeler, kahverengi ceviz ağacından parlak cilalı süslemeler, açık tonlu karbon görünümlü alüminyum süslemeler olmak üzere yeni renk ve malzemelerle kalite algısı artırılmış.

Koltuklar Mercedes-Benz’e özgü uzun yol konforuyla yenilikçi ve şık tasarımı harmanlıyor. Özellikle uyarlanabilir sürücü oturma pozisyonu üstün konfor sunuyor. Ön koltukların tasarımı ve şekli iç mekândaki sportif havayı tamamlıyor. Konfordan ödün vermeden yanal destekleri ile vücudu kavrayan koltuklar; donanım seviyesine bağlı olarak daha sportif veya daha konforlu bir forma sahip. Suni deri Artico’dan napa deriye kadar farklı malzemeler tercih edilebiliyor.

MERCEDES E-SERİSİ

Dur-kalk trafikte ve park ederken daha fazla yardım

Yeni E-Serisi, sürücüyü desteklemek üzere Mercedes-Benz’in en güncel sürüş yardım sistemleriyle donatılabiliyor. Söz konusu sistemler sayesinde E-Serisi, sürücünün reaksiyon göstermekte yetersiz kaldığı durumlarda müdahale ederek üst seviye bir aktif güvenlik sunuyor. Eller direksiyonda denetimi artık kapasitif olarak çalışıyor. Bu, özellikle yarı otonom sürüşlerdeki konforu artırıyor. Sürücünün E-Serisi’ni kontrol etmeye devam ettiğini sürüş yardım sistemlerinin bilmesi için direksiyonu tutması yetiyor. Daha önce geri bildirim olarak küçük bir direksiyon hareketi gerekiyordu. Yeni direksiyon simidinde sensörler bulunuyor. Bu sensörler direksiyonun tutulup tutulmadığını takip ediyor. Sistem, sürücünün ellerinin belirli bir süre direksiyon simidinde olmadığını tespit ederse bir uyarı dizisi başlıyor ve sürücünün reaksiyon göstermemesi halinde sistem acil fren yardımcısını devreye sokuyor.

E-Serisi standart olarak otonom frenleme ile birçok durumda bir çarpışmayı önleyen veya şiddetini azaltan aktif fren yardımcısı ile donatılmış. Sistem olağan şehir içi sürüş hızlarında duran araçlarla yoldan karşıya geçen yayaları da algılıyor ve koşullara bağlı olarak fren yaparak çarpışmayı önleyebiliyor. Sürüş yardım paketi kapsamında artık karşı şeride geçerek yapılan dönüşler de destekleniyor.

Otoyoldaki dur-kalk trafikte aktif dur-kalk yardımcısı yol şeritlerinin tespit etmesi halinde 60 km/s hıza kadar şerit takip ve mesafe takip sistemlerinin görevini üstleniyor. Sistem bir dakikaya kadar olan durma sürelerinde aracı tekrar otomatik olarak harekete geçirebiliyor. Aktif direksiyon yardımcısı, çok şeritli yollarda acil durum şeridi işleviyle sürücüye yardımcı olabiliyor ve aracın merkezden uzaklaşmasını sağlıyor. Sistem otoyollarda 60 km/s’nin altındaki hızlarda çevredeki araçlara veya tanımladığı yol çizgilerine göre kendini uyarlıyor. Yol çizgilerini algılamaması halinde E-Serisi daha da önce de olduğu gibi öndeki aracı takip ediyor.

Yeni E-Serisi ile birlikte; tamamı deri, ahşap-deri ve spor olmak üzere üç farklı versiyonuyla tamamen yeni bir direksiyon kullanıma sunuluyor. Direksiyon üzerindeki dokunmatik kontroller kullanılarak gösterge paneli ve medya ekranı kumanda ediliyor.

Yeni E-Serisi’nde en güncel MBUX multimedya sistemi nesli kullanılıyor. Standart olarak iki tane 12.3 inç ekran devreye giriyor. Yüksek çözünürlüklü ve büyük ekranlar gerek gösterge, gerekse de multimedya ekranında bilgilerin okunmasını kolaylaştırıyor.

Kullanıcı ruh hali veya iç mekân konseptine uygun olarak dört farklı ekran temasından birini seçebiliyor. Modern Classic geleneksel göstergeleri daha modern bir şekilde yorumluyor. Sport türbin şeklinde göstergeler ve turuncu/siyah renk uygulamasıyla daha sportif bir görünüm sergiliyor. Kademeli, dijital yapıyı azaltarak şekilleri en aza indiriyor. Yalın seçeneği ise ekrandaki içeriği gerekli olana indirgiyor.

Medya ekranının dokunmatik ekran özelliği ve aktif yönlendirme özelliğini barındırdan artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon, diğer önemli özellikler olarak öne çıkıyor. Sistem, çevrenin video görüntüsünü oklar veya bina numaraları gibi yararlı bilgilerle zenginleştiriyor.

İsteğe bağlı olarak sunulan MBUX iç mekân yardımcısı, hareketlerin algılanması da dâhil olmak üzere konfor ve MBUX fonksiyonlarını sezgisel ve doğal bir şekilde kullanılmasına imkân tanıyor. Örneğin bir elin dokunmatik ekran veya orta konsoldaki Touchpad üzerine yaklaşmasıyla ekrandaki görüntü değişiyor ve ekrandaki her bir unsur ön plana çıkıyor.

Yeni E-Serisi’nde sunulan Energizing koltuk kinetiği, minder veya sırtlıkta minik hareketler yaparak oturma pozisyonunun değişmesini sağlıyor. Energizing konfor paketi, çeşitli konfor sistemlerini birbirine bağlıyor, aydınlatma ve müzik türlerinin yanı sıra masaj fonksiyonlarını kullanarak farklı sağlık programları oluşturuyor. Energizing Coach akıllı bir algoritmaya dayanıyor, duruma ve bireysel ihtiyaçlara bağlı olarak programlardan birini öneriyor.

MERCEDES E-SERİSİ

Yüksek verimlilik seviyesi

Yüksek verimlilik seviyesine, düşük emisyona ve yüksek güç üretimine sahip motorların güç yelpazesi 160 ila 612 HP arasında değişiyor. Türkiye’ye ilk aşamada 1.6 lt 160 HP’lik E 200 d, 2.0 lt 194 HP’lik E 220 d 4MATIC ve 4.0 lt 612 HP’lik E 63 S 4MATIC+ motor seçenekleri ithal edilirken; diğer tüm motor seçenekleri kişiye özel olarak sipariş edilebiliyor.

E 200 d’nin 1597 cc’Lik dört silindirli turbo dizel motoru 3800 d/d’de 160 HP güç ve 1600-2600 d/d aralığında 360 Nm tork sunuyor. Bu otomobilin ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 4.7 lt olarak veriliyor. 226 km/s maksimum hıza ulaşan E 200 d’nin 0-100 km/s hızlanması ise 8.4 saniye.

E 220 d ise dört tekerlekten çekişli. 1950 cc’lik dört silindirli turbo dizel motor 3800 d/d’de 194 HP güç üretiyor. 1600-2600 d/d aralığında 400 Nm tork sunan bu motor, gücünü dokuz ileri otomatik şanzıman üstünden tekerleklere aktarıyor. Ortalama tüketimi 100 km’de 5.4 lt olan E 220 d’nin maksimum hızı 239 km/s. 0-100 km/s hızlanma ise 7.5 saniye.

E-Serisi’nin 9G-Tronic otomatik şanzımanı da geliştirilmiş ve elektromotor, güç elektroniği ve şanzıman soğutucusu şanzımanın içine taşınmış. Daha önce kullanılan hat ve kablolar ortadan kalkarken, alan ve ağırlık avantajı elde ediliyor. Böylece şanzıman farklı içten yanmalı motorlarla birlikte kullanılabiliyor. Ayrıca şanzımanın verimliliği de artırılmış durumda.

Yeni E-Serisi ile beraber Mercedes-AMG E 63 S 4MATIC+ da yenilendi. Sportif sürüş dinamikleri daha fazla konforla birleştirilirken, tasarım noktasında da kapsamlı bir güncelleme gerçekleştirilmiş. Daha ince Multibeam LED teknolojili ön farlar; daha geniş ve dolgun çamurluklar ve hatları yeniden yorumlanan güç kubbelerine sahip motor kaputu ile tamamen yeni ve çok daha dinamik bir ön görünüm ortaya çıkıyor. Üç adet büyük ve fonksiyon açısından önemli hava girişi ve kanatçıklarla yeniden tasarlanan ön tampon, bir yandan otomobilin sportif ve dinamik tasarımını desteklerken; diğer yandan ön akstaki kaldırma kuvvetini azaltıyor.

Elden geçirilen iç mekân daha da çekici ve etkileyici bir görünüm sunuyor. İki adet 12.3 inç, geniş ekranlı kokpit; yeni AMG Performance direksiyon ve AMG’ye özgü fonksiyon ve göstergelere sahip olan MBUX bilgi-eğlence sistemi gibi detaylar AMG aidiyetine vurgu yapıyor.

AMG’nin 4.0 litre V8 Biturbo motoru E 63 S 4MATIC+ versiyonunda 612 HP güç ve 2500 ila 4500 d/d aralığında 850 Nm tork üretiyor. S versiyonun 0’dan 100 km/s’ye hızlanması sadece 3.4 saniyede tamamlanıyor. Maksimum hız ise 300 km/s’ye ulaşıyor.

AMG Speedshift MCT dokuz ileri otomatik şanzıman performans modellerinin gereksinimlerine uygun olarak ayarlanmış. Şanzıman son derece hızlı vites geçişleri; tek seferde birden fazla vites küçültme ve ara gazı gibi özelliklerle sürüş keyfine katkı sağlıyor. Çok plakalı ıslak kavrama, tork konvertörünün yerini alıyor. Böylece ağırlık tasarrufu sağlanırken gaz tepkileri hızlanıyor.

Yeni E-Serisi’nin fiyatlarına baktığımızda Edition 1 Exclusive donanımlı E 200 d’nin 754 bin 500 TL olduğunu görüyoruz. Aynı otomobilin AMG paketli versiyonu ise 764 bin 500 TL’den satılıyor. E 220 d 4Matic, Edition 1 Exclusive donanım paketiyle 1 milyon 039 bin 500 TL’lik bir etikete sahip. Edition 1 AMG paketli versiyon ise 1 milyon 053 bin TL’ye ulaşıyor.

Similar Posts