FORD HABERLER YENİLİK

Yeni Ford Kuga Türkiye’de satışa sunuldu

Tamamen yenilenen Ford Kuga Türkiye’de satışa sunuldu. 266 bin TL’den başlayan fiyatlara sahip olan Kuga, yeni modelinde hibrit versiyona da sahip ama 2.5 lt’lik bir motora sahip olduğu için fiyatı çok yüksek. Style, Titanium ve ST-Line donanım paketleri ile satışına başlanan Kuga, 1.6 lt’nin altında hem benzinli hem de dizel motor seçeneği sunuyor. Dizelde otomatik şanzıman da olması önemli bir avantaj.

 

Ford’un Avrupa’da en çok satan SUV modeli olan Kuga aynı zamanda Fiesta ve Focus’tan sonra Avrupa’da en çok satış adedine ulaşan üçüncü Ford modeli. Entegre modeme sahip FordPass Connect, 12.3 inçlik dijital gösterge paneli, kablosuz şarj ünitesi, 8.0 inçlik dokunmatik ekranlı SYNC 3 ve bi and o ses sistemi gibi teknolojiler, kabin içindeki yaşam kalitesini artırırken gelişmiş sürüş destek sistemleri sürüş güvenliğine ve sürüş konforuna katkı sağlıyor.

Yeni stop/start özellikli geliştirilmiş adaptif hız kontrol, trafik levhası tanıma ve şerit hizalama teknolojileri, sürücülerin daha güvenle sürüşüne katkıda bulunurken, yeni Focus ile sunulan Ford dinamik LED ön far sistemi zorlu yol koşullarında daha iyi görüş sağlıyor.

Göz hizası gösterge paneli, sürüş anında gerekli olan bilgileri sürücünün görüş alanına yansıtıyor ve aktif park asistanı tek tuşla park manevralarını otonom olarak yerine getirerek sürücünün hayatını kolaylaştırıyor.

FORD KUGA

Kuga, Ford’un yeni global C2 platformunu kullanan ilk SUV modeli. Aerodinamik yapıyı ve yakıt verimliliğini daha da iyileştirmek üzere tasarlanan platform yüzde 10 oranında artırılan burulma direnci ile daha yüksek çarpışma güvenliği performansı sunuyor ve yerini aldığı nesil ile karşılaştırıldığında 90 kg daha hafif bir yapı sunuyor.

Yeni Ford Kuga daha enerjik ve daha dinamik tasarım detayları ve premium bir siluet ile dikkat çekiyor. Style, ST-Line ve Titanium olmak üzere üç farklı versiyonla sunulan Kuga’nın her bir versiyonu kendine özgü bir karakter sergiliyor. Titanium donanım seviyesinde sportif ön tampon, arka difüzör, gövde renginde aynalar, LED gündüz farları ile 18 inçlik jantlar standart olarak bulunuyor.

Ford Performance modellerinden ilham alınan ST-Line versiyonunda gövde renginde tamponlar ve yan etekler ile siyah ön ızgara, ön tampon, arka difüzör ve tavan rayları daha sportif bir görünüm sunuyor.

Arka rüzgârlık ve çift egzoz çıkışı sportifliğe vurgu yaparken standart olarak sunulan 19 inçlik jantlar da oldukça gösterişli.

Kırmızı dikişli kontrast ST-Line koltuklar, alüminyum pedallar, alt kenarı düz direksiyon simidi ve ST-Line paspaslar ile St-Line marşpiye performans vurgusu yapıyor.

Elektrik desteği

Ford, geçtiğimiz yıl yeni Focus ile başlamak üzere tüm yeni modellerinin bir elektrik destekli versiyona sahip olacağını açıklamıştı. Yeni Ford Kuga söz konusu stratejinin yansıması olarak şarj edilebilir hibrit, yarı hibrit ve tam hibrit güç ve aktarma teknolojilerini sunan ilk Ford modeli oldu. Kuga Plug-in Hybrid, içten yanmalı motorun menzil özgürlüğünü ve elektrikli motorun verimliliğini bir arada sunuyor. Sistemde 2.5 litre hacimli benzinli motoru elektrikli motor ve jeneratör ile 14.4 kWh kapasiteli lityum batarya destekliyor. 225 HP güç üreten ve Ford’un Avrupa’daki ilk şarj edilebilir hibrit çözümü olan sistem, 50 km’nin üzerinde bir elektrikli menzil sunarken, 1.2 lt/100 km yakıt tüketimi ve 29 g/km karbondioksi salım değerine imza atıyor.

Sol çamurluğa entegre şarj soketi üzerinden şarj edilebilen batarya ayrıca sürüş esnasında fren enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren rejeneratif şarj teknolojisiyle de şarj edilebiliyor. Bataryanın 230 Volt ile şarj edilmesi dört saat sürüyor. Sürücüye var olan şarjı ne zaman ve ne şekilde kullanacağını seçme imkânı sunan; EV oto, EV şimdi, EV sonra ve EV şarj olmak üzere dört farklı elektrikli sürüş modu bulunuyor.

FORD KUGA

Bataryanın şarjı en düşük seviyeye indiğinde sistem otomatik olarak içten yanmalı motoru elektrikli motorun desteklediği EV oto sürüş moduna geçiyor.

Yeni Kuga Euro 6.2 emisyon standardını karşılayan gelişmiş EcoBoost benzinli ve EcoBlue dizel motor seçenekleriyle de tercih edilebiliyor. Motorlar altı ileri manuel dışında yeni sekiz ileri otomatik şanzımanla da kombine ediliyor.

Ford’un 120 HP güç ve 300 Nm tork üreten 1.5 litre EcoBlue dizel motoru yenilikçi teknolojilerle yakıt verimliliği noktasında optimize edilmiş ve 4.2 lt/100 km yakıt tüketimi değeriyle son derece çevreci ve tutumlu bir yapı sunuyor. 1576 kg’lik otomobil, 180 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. 0-100 km/s hızlanma ise 11.7 saniye. Sekiz ileri otomatik şanzımanlı model ise ortalama olarak 4.7 lt/100 km yakıt tüketiyor. 177 km/s maksimum hız sunan bu modelin 0-100 km/s hızlanması 12.0 sn olarak açıklanıyor.

Kuga EcoBoost versiyonunda 120 ve 150 HP olmak üzere iki farklı güç alternatifi var ama şimdilik Türkiye’ye sadece 120 HP’lik versiyon geliyor. Bu motor seçeneği sadece altı ileri manuel şanzımanla satılıyor ve ortalama 5.6 lt/100 km yakıt tüketiyor. Manuel şanzımanlı versiyon 184 km/s maksimum hıza ulaşıyor ve 0-100 km/s hızlanması 11.6 sn.

Yeni Kuga’nın hibrit versiyonu 2.5 lt’lik benzinli motora sahip. Sistem gücü 225 Hp olarak açıklanıyor. CVT otomatik şanzımanlı bu model, 200 km/s maksimum hızı ve 9.2 saniyelik 0-100 km/s hızlanmasıyla yeterince performanslı. 1844 kg’lik Kuga plag in hibritin ortalama olarak 100 km’de sadece 1.2 lt yakıt tüketmesi ciddi bir avantaj ama fiyatı maalesef 780 bin TL civarında…

Uyarlanabilir vites değişim zamanlaması ve uyarlanabilir vites değişim kalitesi kontrolü gibi teknolojilerle sürüş keyfinden ödün vermeden konforlu bir sürüşe imkân tanıyan ve yakıt verimliliğini artırmak üzere optimize edilen yeni sekiz ileri otomatik şanzıman; 120 HP 1.5 litre EcoBlue motorda kullanıma sunuluyor.

Sınıfının en iyi arka koltuk genişliğini sunan Kuga’da kullanım deneyimini konfor, genişlik ve fonksiyonellik oluşturuyor. Aks aralığı 20 mm artan yeni Kuga yerini aldığı nesilden 44 mm daha geniş ve 89 mm daha uzun.

Artan boyutlar ön koltuklarda 43 mm daha fazla omuz mesafesi ile 57 mm daha fazla oturma alanı genişliği ve arka koltuklarda 20 mm daha fazla omuz mesafesi ile 36 mm daha fazla oturma alanı genişliği sunuyor.

Yerini aldığı nesil ile karşılaştırıldığında 20 mm daha alçak olmasına karşın yeni Kuga; ön koltuklarda 13 mm ve arka koltuklarda 35 mm daha fazla baş mesafesi kullanıma sunuyor.

Arka koltuk sırasının dış tarafındaki koltuklarda ilk kez ısıtma fonksiyonu bulunurken; arka koltukların tamamı geriye kaydırılarak sınıfının en iyi arka koltuk diz mesafesi olan 1035 mm sağlanabiliyor. Koltukların öne kaydırılması ise 67 litre daha büyük bir bagaj kullanımı sunuyor. Elektrikli katlama özelliği sayesinde arka koltuklar katlanarak tamamen düz bir yükleme zemini oluşturulabiliyor.

FORD KUGA

Yeni Ford Kuga’nın bagaj hacmi 511 litre. Arka koltuklar katlandığında ise 1478 lt’lik bir hacim elde ediliyor.

Halılarla kaplı bagaj yüzeyi sadece daha elit ve şık bir görünüm sunmakla kalmıyor; aynı zamanda dayanıklı ve temizlemesi kolay bir yapıyı beraberinde getiriyor. Akıllı bagaj kapağı özelliği pratikliği ile kullanıcının hayatını kolaylaştırıyor.

FordPass Connect araç içi modem teknolojisi 10 adede kadar cihazın Wi-Fi üzerinden internete bağlanmasına imkân tanırken; FordPass mobil uygulama üzerinden araç bulma, kalan yakıt, alarm veya yağ durumu gibi bilgilere erişim; uzaktan kilitleme/açma ve sekiz ileri otomatik şanzımanlı versiyonlarda uzaktan çalıştırma; kaza anında acil yardım çağrısı yapma gibi fonksiyonlar yönetilebiliyor.

Sürücü, kabin içindeki kablo karmaşasının önüne geçen kablosuz şarj özelliğini kullanırken; akıllı telefonunu bluetooth üzerinden Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu SYNC 3 bilgi ve eğlence sistemine bağlayabiliyor; dünya ile olan iletişimini kesintisiz bir şekilde sürdürebiliyor.

FORD KUGA

SYNC 3 bilgi ve eğlence sistemli 8.0 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekran; akıllı telefonlar gibi sürükleme ve tıklama mantığıyla kullanılıyor ve sürücüye; ses sistemi, navigasyon ve iklimlendirme sistemlerini kumanda etme imkânı tanıyor. Sürücü ayrıca bütün bu fonksiyonlara sesli komut üzerinden de kontrol edebiliyor.

Yeni 12.3 inç büyüklüğünde 24 bit yüksek çözünürlüklü dijital gösterge paneli okunaklı yapısıyla kullanım kolaylığı sağlarken; yeni 10 hoparlörlü 575 Watt gücündeki bi and o ses sistemi yolculukları keyfe dönüştürüyor.

FORD KUGA FİYAT LİSTESİ
Kuga 1.5 Ecoboost Style 266.000 TL
Kuga 1.5 EcoBlue Style 277.000 TL
Kuga 1.5 EcoBlue AT8 Style 286.000 TL
Kuga 1.5 EcoBlue AT8 Titanium 310.400 TL
Kuga 1.5 EcoBlue AT8 ST-Line 344.000 TL
Kuga 2.5 Hybrid AT ST-Line 779.300 TL

Similar Posts