HABERLER PORSCHE YENİLİK

Yenilenen Porsche Panamera ne zaman Türkiye’de?

Porsche’nin lüks ve konforu performansla harmanlayan modeli Panamera yenilendi. Daha çarpıcı görünüm ve daha keskin hatlar kazanan Panamera; optimize edilen şasi ve kontrol sistemleri ile daha sportif ve konforlu olmayı hedefliyor. Ürün ailesi de genişleyen modelin bundan sonra performans odaklı hibrit bir modeli de olacak.

Yenilenen Porsche Panamera spor otomobil performansını, seçkin sedan otomobillerin konforuyla bir araya getirerek artık daha geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Porsche, 630 HP’lik Panamera Turbo S modeli ile sınıfında en iyi performansı sunma iddiasını başarıyla ortaya koyuyor. Model ailesinin en ileri performanslı modeli olan Panamera Turbo, önceki modelinin performans değerlerini açık ara geride bırakıyor. Alman marka aynı zamanda, E-Performance stratejisini takip ederek; 560 HP sistem gücü sunan, tamamen yeni bir çekiş düzenine sahip Panamera 4S E-Hybrid modelini de yelpazesine ekledi. Panamera 4S E-Hybrid, önceki hibrit modellerle kıyaslandığında, tamamen elektrikli menzilin yüzde 30’a kadar artırıldığı görülüyor. Ayrıca, geliştirilmiş şasi bileşenleri ve kontrol sistemleri; yeni nesil direksiyon ve lastiklerle bir araya gelerek konfor ve sportiflikte büyük ilerleme sağlıyor.

Turbo S: 3.1 saniyede 100 km/s hız

630 HP güç ve 820 Nm tork değerine sahip yeni Panamera Turbo S; içten yanmalı motora sahip önceki Turbo modele kıyasla 80 HP daha fazla güç ve 50 Nm daha fazla tork sunuyor. Bu artış sürüş performansı üzerinde oldukça pozitif bir etki yaratıyor. Turbo S modeli Sport Plus modundayken 0-100 km/sa hızlanmasını sadece 3.1 saniyede tamamlıyor. Önceki modellerden bilinen 4.0 litrelik, çift turbolu V8 motor, otomobilin 315 km/s maksimum hıza ulaşabilmesi için kapsamlı bir şekilde yenilenmiş. Bu etkili gücü asfalta kontrollü bir şekilde aktarmak ve viraj alma performansını en üst düzeye çıkarmak için üç odalı havalı süspansiyon; Porsche aktif süspansiyon yönetimi (PASM) ve Porsche tork yönlendirme sistemi plus (PTV Plus) dahil olmak üzere Porsche dinamik şasi kontrolü (PDCC Sport) her bir model için ayrı olarak özelleştirilmiş ve optimize edilmiş.

Yeni Panamera Turbo S tavizsiz performansını efsanevi Nürburgring Nordschleife’de şimdiden kanıtladı. Test pilotu Lars Kern dünyanın en zorlu yarış pistinde; 20.832 kilometre uzunluğundaki turu tam olarak 7 dakika 29 saniye 81 salisede tamamladı. Böylece Panamera “executive otomobiller” sınıfında yeni bir resmi rekora imza attı.

Panamera GTS modelindeki V8 çift turbolu motor, güç sağlama odaklı olarak optimize edilmiş. Yeni Panamera GTS 480 HP güç ve 620 Nm tork değerleriyle; bir önceki versiyonuna göre 20 HP daha fazla güç üretiyor. Güç çıkışı, motor hız sınırına doğru sürekli olarak artış gösteriyor.

Bu bakımdan, güç üretimi atmosferik motora sahip klasik spor otomobillerle benzerlik taşıyor. Asimetrik olarak konumlandırılmış arka susturucuların yer aldığı yeni standart spor egzoz sistemi sayesinde; geleneksel V8 ses özellikleri artık daha fazla ön plana çıkıyor.

Yeni Panamera ve Panamera 4 modelleri dünyadaki tüm pazarlarda; önceki modellerden aşina olunan 2.9 litre V6 çift turbolu motor ile satılacak. 330 HP güç ve 450 Nm tork üreten otomobilin performansında bir değişiklik yok.

Şasi ve kontrol sistemleri, tüm yeni Panamera modellerinde daha sportif, aynı zamanda daha konforlu bir karakter sunmak üzere yapılandırılmış. Bazı sistemler sıfırdan uygulamaya koyulmuş. Örneğin, revize edilmiş Porsche aktif süspansiyon yönetimi (PASM) sönümleme konforunda fark edilebilir gelişmeler sağlarken; Porsche dinamik şasi kontrolü sport (PDCC Sport) elektrik yalpa stabilizasyon sistemi gövde stabilitesinin artmasını sağlıyor.

PORSCHE PANAMERA TURBO S

Porsche, yeni Panamera 4S E-Hybrid modeli ile performans odaklı şarj edilebilen bir hibrit model sunuyor. Sekiz ileri çift kavramalı PDK şanzıman ve 440 HP güç üreten 2.9 litre V6 çift turbolu motora entegre edilmiş 136 HP’lik elektrikli motorun akıllı kombinasyonu; toplamda 560 HP’ye ulaşan sistem gücü ve 750 Nm’lik toplam tork sunuyor.

Bu bakımdan, performans değerleri oldukça etkileyici. Otomobil, Sport Chrono paket ile kombine edildiğinde, 0-100 km/sa hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlıyor ve 298 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.

Toplam batarya kapasitesi, optimize hücreler kullanan önceki hibrit modellere kıyasla; 14.1’den 17.9 kWh değerine yükseltilmiş ve daha da verimli bir enerji kullanımı elde etmek için sürüş modları optimize edilmiş. 4S E-Hybrid, tam elektrikli modda 54 km’ye varan menzile sahip.

Yeni Panamera modellerinde göz alıcı hava girişi ızgaraları, geniş yan soğutma açıklıkları ve tek çubuklu aydınlatma modülüne sahip; önceden opsiyonel olarak sunulan Sport Design ön taraf seçeneği artık standart olarak sunuluyor. Panamera Turbo S modelinin tamamen yenilenen ön tarafı, yatay olarak birleşen ve bu sayede otomobilin genişliğini ön plana çıkaran; daha geniş yan hava giriş kanalları ve dış mekandaki yeni tasarlanmış unsurlarla farklılık kazanıyor. Çift Turbo ön farların ışık modülleri artık birbirlerinden daha uzak.
Arkada yer alan yenilenmiş ışık şeridi, yeni modelde adapte edilmiş kontür ile birlikte bagaj bölmesi kapağı üzerinde kesintisiz olarak yanıyor. Bu sayede, yeni tasarlanmış iki LED arka ışık kümesi arasında bir bağlantı sağlanıyor. Yeni karartılmış özel tasarım arka ışık kümeleri, dinamik geliş/gidiş işlevleriyle birlikte GTS modellerinde standart olarak sunuluyor. Üç adet yeni 20 ve 21 inçlik jantların da seçenekler arasına eklenmesiyle birlikte; toplamda artık 10 farklı dış tasarım seçeneği mevcut.

Porsche iletişim yönetimi (PCM) kapsamında; geliştirilmiş sesli pilot çevrimiçi ses kontrol sistemi, güncel yol işaretleri; tehlike bilgileri için risk radarı ve kablosuz Apple CarPlay gibi ekstra dijital fonksiyonlar yer alıyor. Panamera artık standart olarak sunulan; yol işareti tanımaya sahip şerit takip asistanının yanı sıra gece görüşü desteği, şerit değiştirme asistanı, LED matrix farlar; çevre görüş kamerası ile park desteği ve head-up gösterge gibi geniş kapsamlı yenilikçi aydınlatma ve sürüş yardım destekleri de sunuyor.

Yeni Panamera, Panamera 4, Panamera 4 E-Hybrid ve uzun aks aralıklı Panamera 4 Executive modelleri aralık ayında Türkiye’de satışa sunulacak.

Similar Posts