HABERLER MERCEDES YENİLİK

Yenilenen Mercedes Vito Tourer Türkiye’ye geldi

Türkiye’de son beş yılın dokuz kişilik araç sınıfı lideri Mercedes-Benz Vito Tourer yenilendi. Daha modern bir tasarım sunan yeni Mercedes-Benz Vito Tourer’da sunulan birbirine bakabilen koltuklar, panoramik cam tavan ve daha kaliteli iç mekân ile sürüş konforu artırılmış.

Yüzde 13’e varan yakıt tüketim avantajı sağlayan dört farklı motor seçeneğiyle ve “Her Açıdan Güzel” sloganıyla Türkiye pazarına sunulan yeni Mercedes-Benz Vito Tourer’ın anahtar teslim liste fiyatları 325 bin 400 TL’den başlıyor.

İspanya’da üretilen Vito’nun üçüncü nesli 2014 yılının sonbaharında satışa sunulmuştu. Vito, çok yönlü kullanım özellikleriyle gerek farklı ölçeklerde işletmelerin en iyi mesai arkadaşı, gerekse de geniş ailelerin en iyi yol arkadaşı olmayı başardı.

Yeni dört silindirli turbo dizel motor ailesinden OM 654, yüksek verimlilik seviyesiyle performansı ve yakıt ekonomisini bir arada sunuyor. Yenilenen Vito Tourer daha konforlu bir sürüş sunarken; Distronic ve aktif fren yardımcısı gibi sürüş yardımcıları güvenliğe katkı sağlıyor.

Yenilenmeyle birlikte tüm arkadan itişli Mercedes-Benz Vito versiyonları; verimlilik ve emisyon açısından optimize edilmiş. Araç, tamamen Mercedes-Benz teknolojisi ile üretilen OM 654 kodlu dört silindirli 2.0 litrelik turbo dizel motorla sunuluyor. Üç farklı güç versiyonu olan bu ünite, giriş seviyesinde 136 HP güç ve 330 Nm tork sunuyor. Ortalama olarak 100 km’de 6.6 lt yakıt tüketen bu model Vito 114 CDI olarak adlandırılıyor.

Bir üst seviyede 163 HP güç ve 380 Nm tork sunan Vito 116 CDI var. Bu modelin ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 6.4 lt olarak açıklanıyor. Vito Tourer’ın en performanslı motoru ise 190 HP güç ve 440 Nm tork üretiyor. Ortalama olarak 100 km’de 6.4 lt yakıt tüketen bu model Vito 119 CDI olarak biliniyor.

Üç arkadan itişli modelin yanında, yeni nesil ile birlikte önden çekiş seçeneğine sahip OM 622 DE kodlu 4 silindirli 1.8 litrelik turbo dizel motor da sunuluyor. Bu motor 136 HP gücünde.

Yeni OM 654 motor nesli, OM 651 ile kıyaslandığında çok daha verimli ve çevre dostu. Örneğin Vito 119 CDI, eski versiyona göre yüzde 13 yakıt tasarrufu sağlayabiliyor.

Konfor ve verimliliği arttıran 9G-TRONIC otomatik şanzıman

Tüm arkadan itişli Vito versiyonlarında 9G-Tronic otomatik şanzıman standart olarak sunuluyor. Yüksek verimlilik seviyesine sahip tork konvertörlü otomatik şanzıman, 7G-Tronic’in yerini almış durumda. Sürücü, Dynamic Select seçim düğmesi üzerinden konfor ve spor sürüş modlarından birini seçerek vites değişim zamanını ayarlayabiliyor. Ayrıca manuel mod seçilerek direksiyon üzerindeki kulakçıklarla manuel olarak vites değiştirmek de mümkün.

Aktif fren yardımcısı ve Distronic özelliklerinin eklenmesiyle daha önce 10 adet olan güvenlik ve sürüş yardım sistemi sayısı 12 adede ulaşmış. Vito böylece sınıfının en güvenli aracı olma geleneğini sürdürüyor. Bilindiği gibi Vito, yan rüzgâr yardımcısı ve dikkat dağınıklığı yardımcısı gibi özellikleri bundan beş yıl önce sunarak sınıfının güvenlik standartlarını yeniden tanımlamıştı.

Yeni aktif fren yardımcısı, öndeki araç ile olası bir çarpışma riskini algılıyor. Sistem önce görsel ve işitsel bir uyarı ile sürücüyü uyarıyor. Sürücünün tepki vermesi halinde fren desteği ile sürücüyü destekliyor. Ancak sürücünün tepki vermemesi halinde sistem aktif fren uyguluyor. Aktif fren yardımcısı, ayrıca şehir içi trafiğinde hareketsiz nesneleri ve yoldan geçen yayaları da algılıyor.

Vito’da ilk kez kullanıma sunulan Distronic, bir aktif takip yardımcısı. Sistem, önceden belirlenen mesafeyi koruyarak öndeki aracı takip ediyor ve sürücüyü otoyol veya dur-kalk trafikte önemli oranda rahatlatıyor. Öndeki araç ile güvenli takip mesafesini korumak üzere çalışan sistem, kendi kendine hızlanıyor veya yumuşak bir şekilde fren yapıyor. Sert bir fren yapılması gerektiğini algılayan sistem önce sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarıyor ve ardından otonom olarak fren yapıyor.

Mercedes-Benz Vito Tourer’ın karakteristik ve dinamik tasarımı yeniden yorumlanmış. Yeni Vito’da, gövde renginde ön tamponlarla bütünleşen tamamen yeni ön ızgarasının ortasına konumlandırılan “Mercedes Yıldızı” bulunuyor. Ayrıca tüm Vito versiyonlarında opsiyonel olarak tamamen krom versiyonu da sunuluyor.

Yeni Vito Tourer’ın iç mekânı da güncellenmiş. Daha önce kullanılan “Tunja” kumaş yerini esnek bir yapı ve şık bir görünüm sunan “Caluma” kumaşa bırakıyor. Ön konsolun sol ve sağ ucunda sportif bir görünümü beraberinde getiren yeni türbin görünümlü havalandırma ızgaraları devreye giriyor. Vito Tourer, Vito Mixto ve Vito Kombi modellerinde standart olan ve krom paket kapsamında sunulan parlak piyano siyahı orta konsol ile kalite algısını daha da yükseltiyor. Söz konusu donanım ile birlikte havalandırma ızgaralarının çevresinde de krom uygulanıyor.

YENİ MERCEDES VITO FİYAT LİSTESİ
Vito Base (8+1) 136 HP Uzun FWD 325.400 TL
Vito Base (8+1) 136 HP Ekstra uzun FWD 331.240 TL
Vito Base (8+1) 136 HP Uzun RWD 367.630 TL
Vito Base (8+1) 136 HP AT Ekstra uzun RWD 373.480 TL
Vito Pro (8+1) 163 HP AT Uzun RWD 419.290 TL
Vito Pro (8+1) 163 HP AT Ekstra uzun RWD 425.130 TL
Vito Select (8+1) 190 HP AT Uzun RWD 501.320 TL
Vito Select (8+1) 190 HP AT Ekstra uzun RWD 507.160 TL
Vito Select Plus (8+1) 190 HP AT Uzun RWD 521.760 TL

Similar Posts