SKODA SÜRÜŞ

Yiğit Top’un gözünden yeni Skoda Yeti

Skoda’nın ilk SUV modeli olan ve 2009 yılında pazara giren Yeti, makyajlanan yeni versiyonuyla ülkemizde. Dünyada artık iki farklı versiyona sahip olan Yeti’nin City adlı modeli Türkiye’de satışa sunulmuyor ve sadece daha maceracı bir görüntüye sahip olan Outdoor yetkili satıcılardaki yerini aldı. (24 MART 2014)

SKODA YETI
SKODA YETI

Yeti’nin 1.6 lt’lik 105 HP TDI motora sahip versiyonu, Türkiye için özel olarak geliştirilen DSG otomatik şanzıman opsiyonuna da sahip. 51 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan makyajlı Skoda Yeti, markanın yeni tasarım anlayışının tüm unsurlarını üzerinde barındırıyor. Önde ve arkada daha çekici bir görünüme kavuşan araç; daha yatay hatlarla, yenilen marka logosunu öne çıkaran ızgara tasarımı ve yeniden tasarlanan farlarla şekillendirilmiş. 2014 yılında 2500 adet satılması planlanan Yeti, Octavia ve Superb modellerinde de sunulan LED teknolojili entegre gündüz farlarına sahip bi-xenon far seçeneğiyle de satın alınabilecek. Skoda’nın yeni tasarım diline uygun olması açısından sis farları da dikdörtgen bir formda, ön tamponların alt kısımlarına yerleştirilmiş. Yeti’nin Türkiye’de satılan Outdoor versiyonundaki en belirgin farklılık; tamponlar, yan çıtalar ve kapı eşiklerinde göze çarpıyor. Ülkemize gelmeyen City’de bu tip plastik bölümler gövde rengindeyken, Yeti Outdoor’da siyah renkte bırakılmış.

SKODA YETI
SKODA YETI

Yenilenen Yeti’nin iç mekanı da, yeni üç kollu direksiyon seçenekleri, döşemeler, koltuk kılıfları ve gösterge panelinde yer alan yeni dekoratif kaplamalarla tamamen farklı bir havaya bürünmüş. İç mekânın fonksiyonelliğini artıran ve üç arka koltuğun da bağımsız olarak katlanıp, istenirse de çıkartılabilmesine olanak tanıyan VarioFlex arka koltuk sistemi, eski modelde olduğu gibi sunulmaya devam ediyor. Arka koltuktaki yolculara geniş bir diz mesafesi (1027 mm) sunan Yeti’nin 416 litre olan bagaj kapasitesi, koltuklar yatırıldığında 1760 litreye kadar çıkarılabiliyor. Yenilenen Yeti, Türkiye’ye iki dizel ve iki benzinli motor seçeneğiyle ayak bastı. Yeti’yi, kompakt SUV sınıfının en tutumlu modellerinden biri haline getiren Yeti GreenLine versiyonu, Türkiye pazarı için çok önemli olan 105 HP’lik 1.6 lt TDI dizel motorla donatılmış. Üstelik artık yedi ileri çift kavramalı DSG şanzıman opsiyonuna da sahip. Bu birliktelikle, yeni Yeti’nin Türkiye’deki satışlarının artacak olmasını düşünmek hiç de zor değil. Yeti GreenLine’da start/stop sistemi, fren enerjisi geri kazanımı ve düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler standart.

SKODA YETI
SKODA YETI

1.6 lt TDI motor, kullanıldığı her otomobilde olduğu gibi Yeti’de de başarıyla görev yapıyor. 105 HP’lik motor, 1500 d/d’de elde edilen 250 Nm torkla 1410 kg’lik aracı rahatça taşıyor. 12.2 sn’lik 0-100 km/s hızlanma yeterince atak olduğunu ispatlıyor. Fabrika verisi ortalama 5.0 lt/100 km olan tüketim değeri abartılı değil. Testimiz sırasında ortalama tüketimimiz 5.5 lt/100 km olarak gerçekleşti. Skoda Yeti, gerek direksiyon sisteminin etkinliği gerekse de yol tutuşuyla kullanması keyifli bir otomobil. Altyapısının VW olduğunu hissettiriyor. Süspansiyonun da darbe emişi başarılı olduğundan konforunuz kısıtlanmıyor. Artık daha ağırbaşlı olan tasarımıyla ve 1.6 lt dizel-otomatik birlikteliğiyle Türkiye’de başarılı olacağı kesin.
Yiğit TOP

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Skoda Yeti 1.6 TDI DSG Elegance
Fiyat 76.400 TL
Motor 1598 cc, dört silindir, DOHC, 16V, turbo dizel
Güç 105 HP 4400 d/d
Tork 250 Nm 1500 d/d
0-100 km/s 12.2 sn
Maksimum hız 175 km/s
Şanzıman 7 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 5.0 lt/100 km
Emisyon 119 g/km
Ağırlık 1410 kg
Bagaj hacmi 321/1485 lt

Similar Posts