PEUGEOT SÜRÜŞ

Yeni Peugeot 308 sürüş izlenimi

Autocar’da çalıştığım günlerde önceki nesil Peugeot 308’le oldukça uzun zaman geçirmiştim. Ford Focus ve Fiat Bravo ile üç ay süren karşılaştırmalı testimizde galip gelen 308, bu başarısının büyük bölümünü geniş ve ferah kabinine borçluydu. Yine aynı dönemde 308’le İstanbul-Antalya arasında bir yakıt tüketimi testi de yapmıştık.

PEUGEOT 308
PEUGEOT 308

4.1 lt/100 km ortalama ile biten testimiz, 1.6 HDI motorun yeteneklerini bir kez daha göz önüne sermişti. Yeni 308’e işte aklımda bu fikirlerle oturdum. Önceki neslin zaten çok iyi olan bazı özelliklerine artı olarak ne getirmişti? Üstelik artık daha kompakt olan boyutlar nedeniyle kabin içi genişliğinin de azalmış olmasından endişeleniyordum.
Yorumlarımıza tasarımdan başlarsak, Peugeot tasarımcıları bu kez daha ağırbaşlı ve klasik çizgilere imza atmış. Önceki nesilin özellikle önden görünüşü çok daha agresifti. Hedefte Golf olduğu için neden böyle bir anlayışın neden tercih edildiğini anlamak çok zor değil. VW Golf, uzun zamandır klasik tasarımını koruyor ve başarısı da tartışılmaz. Sonuç olarak yeni 308 daha seçkin ve oturaklı görünüyor. Boyutlarının küçülmesi, sportif anlamda da otomobile artı değer katmış. Özellikle arkadan yolla bütünleşmiş gibi bir havası var.

PEUGEOT 308
PEUGEOT 308

i-COCKPIT KALİTESİ
Otomobilin içine bindiğinizde ise gövdenin klasikliğine karşı kabinin son derece modern olduğu göze çarpıyor. i-Cockpit adı verilen tasarım anlayışıyla geliştirilen ön konsol, kalite anlamında sınıf atlamış. Eski 308’de yer yer ucuz görünümlü sert plastiklere rastlanıyordu. Yeni modelde ise tüm detaylarda kalite algısı artırılmış. Segmentinin en kompakt HB’si olmasına rağmen genişlikte de sınıf standartlarını karşılıyor. Yine de önceki modelin en azından daha ferah hissettirdiğini söylemek mümkün. Ayrıca arka kotuktaki baş mesafesi uzun boylular için problem olabilir. Gösterge tablosunun altında kalan küçük direksiyon simidi, otomobili rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerden. Kullanımı gerçekten çok keyifli. Aynı prensibe sahip olan 208’de direksiyon simidi göstergeleri perdeleyebiliyor ama 308’de bu daha az. Çünkü daha büyük bir otomobil ve göstergeler daha yükseğe yerleştirilebilmiş. Eski 308’i iyi tanıyan biri olarak en büyük gelişimin ise gürültü konusunda gerçekleştiğini söyleyebilirim. Eski nesil Fransız otomobillerinin çoğunda karşılaşılan tıkırtı problemi tamamen yok edilmiş. EMP2 adı verilen yeni platformun başarısı burada da ortaya çıkıyor. Otomobil, Alman rakipleri gibi tok bir havaya kavuşmuş ve yol üstünde daha büyük bir güvenle ilerliyor.
Yeni 308’in en büyük artılarından biri de de düğme ve buton kalabalığı olmaması. i-Cockpit’in en önemli detaylarından biri olan 9.7 inçlik dokunmatik ekran üstünden bütün işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.
Test otomobilimiz Allure donanım paketine sahip olduğu için ekipman listesi çok kalabalıktı. Bu da konforunuzu büyük ölçüde artırıyor. Baz versiyon olan Access’de özellikle güvenlik donanımında bir eksiklik yok ama SMEG ekran Active paketiyle birlikte standart olarak sunuluyor. Bizce yeni 308’in keyfini çıkarmak için bu ekran büyük ölçüde şart. Yağmur sensörü ve otomatik yanan farlar gibi artık çok alıştığımız donanımların sadece Allure’de sunuluyor olması bir eksiklik. Bizce Active’de de bu donanımlar alınabilmeliydi. Ayrıca elektrikli park freni de sadece Allure’de bulunuyor. Otomobilin fiyatına gelince, 1.6 turbo benzinli ve en üst donanım paketine sahip olan 308, 66 bin 200 TL’ye satılıyor. Test otomobilimizdeki opsiyonları da eklediğinizde fiyat 78 bin TL’yi aşıyor. Fakat bunun karşılığında Denon müzik sisteminden navigasyona, anahtarsız giriş ve çalıştırmadan arka kameraya ve panaromik cam tavana kadar eksiksiz bir otomobil elde ediyorsunuz. Ayrıca kör nokta uyarı sistemi ve sürücü asistanı da bu fiyatın içinde. VW Golf’e baktığımızda 122 HP’lik 1.4 TSI Highline versiyonun fiyatının 68 bin 500 TL olduğu görülüyor. Bu da Peugeot 308’in rekabetçi bir fiyata satıldığının en önemli ispatı.

PEUGEOT 308
PEUGEOT 308

156 HP’LİK THP MOTOR
PSA ve BMW’nin bol ödüllü 1.6 lt turbo motoru hakkında yorum yapmak gereksiz. Test otomobilimizde 156 HP’lik versiyonu olsan bu motor, performansıyla olduğu kadar tğketimiyle de ön plana çıkıyor. 1400 d/d gibi alt devirlerden itibaren 240 Nm’lik torkunu sunabilen bu motor, oldukça esnek sürüşlere imza atıyor. 1165 kg’ye hafifleyen 308’i 210 km/s maksimum hıza taşıyan 1.6 THP güç ünitesi, 0-100 km/s hızlanmanın da 8.4 sn’de gerçekleşmesine olanak tanıyor. Fakat otomatik şanzıman isteyenler için 308’in henüz bir cevabı yok. Yakın gelecekte 1.2 lt turbo 130 HP’lik motorla birlikte altı ileri Aisin otomatik şanzıman da satışa sunulacak. 1.6 THP motor, performansıyla tatmin ettiği kadar tüketimiyle de şaşırtıyor. 5.8 lt/100 km’lik fabrika verisi değeri kağıt üstünde kalmıyor. Biz testimiz sırasında 6.5 lt/100 km’lik bir ortalama değer elde ettik ki, bu çok başarılı bir değer. Yeni platformun en önemli başarısından biri de yol tutuşta ortaya çıkıyor. 156 HP’lik motorun gücünü başarıyla zemine ileten aktarma organlarının yanında darbe emiş de çok başarılı. Küçük direksiyon simidinin de etkisiyle 308’i virajlı yollarda kullanmak büyük keyif veriyor ve kesinlikle sürücüsünü tedirgin etmiyor.
Sonuç olarak, 308’in en çok satacak motoru elbette 1.6 THP değil. Türkiye bir dizel pazarı haline geldi ama benzinli tutkunları bu modeli kesinlikle göz ardı etmemeli. Bunun karşılığında elde edeceğiniz performansın yanında, tüketim konusunda da sıkıntı yaşamayacaksınız…
Mert YILMAZ

TEKNİK ÖZELLİKLER

Model Peugeot 308 1.6 THP Allure
Fiyat 66.200 TL
Motor 1598 cc, dört silindir, DOHC, 16V, turbo
Güç 156 HP 6000 d/d
Tork 240 Nm 1400 d/d
0-100 km/s 8.4 sn
Maksimum hız 210 km/s
Şanzıman 6 ileri manuel
Yakıt tüketimi 5.8 lt/100 km
Emisyon 134 g/km
Ağırlık 1165 kg
Bagaj hacmi 420 lt

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: