HYUNDAI SÜRÜŞ

Elif Bekfelavi’nin gözünden Hyundai ix35

D-Smart’da MotoGP yayınları sonrası birlikte program yaptığımız sevgili ortağım Yiğit Top’a otomobillerle test sürüşü yapmak ve yazmak istediğimi söylediğimde bu kadar çabuk sonuç alacağımı düşünmemiştim. Meğerse en iyi dostunun şu anda incelemekte olduğunuz automagg adında bir e-dergisi varmış.

HYUNDAI ix35
HYUNDAI ix35

14 yaşımdan beri otomobil kullandığım için (tabii ki ehliyetim yokken trafikte değil) iyi bir sürücü olduğumu düşünüyorum. Ayrıca motorsporları tutkum da malumunuz. Bu nedenle mümkün olduğunca fazla marka ve model otomobil kullanmayı çok istiyordum. Yazmak da ayrı bir hobim olduğu için ikisini birleştirmek çok keyifli olacaktı. Yiğit, birkaç gün sonra beni aradı ve ilk test otomobilimin Hyundai i30cw, yani Cross Wagon olacağını söyledi. Tabii çok sevinmiştim ama ilk sürüş için şöyle yüksek yapılı, trafikte güven veren bir araç hayal etmiştim. i30’u teslim almaya gittiğimizde orada durmakta olan ix35’e gözüm takıldı. Kullanacağım araç bu olmalıydı, hemen planımı uygulamaya geçirdim. Dergimizin editörü Mert Yılmaz’ın çok eski arkadaşları olan Hyundai basınla ilişkiler ekibinin ısrarlarım karşısında yapacak fazla bir şeyleri yoktu. Neyse ki aracın programı da uygundu da hemen ix35’in direksiyonuna kuruldum. Sonradan öğrendim ki, otomatik versiyonu da yeni Türkiye’ye gelmiş. İnsanların bu tarz yüksek yapılı araçlarda ilk aradıkları şeylerden biri de otomatik vites. Aslında ix35’in dizel motorunda otomatik mevcut ama küçük hacimli benzinli modeli daha önce sadece manuel şanzımanla satılıyormuş. Vergi avantajını düşününce 1.6 lt benzinli motor ve otomatik şanzıman bana çok mantıklı geldi. Bu arada ix35’in ilginç bir özelliği de önden çekişli olması. Dört tekerlekten çekiş 2.0 lt dizel motorla sunuluyor. Kendi adıma 4×4’ün pek bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Küçük bir kitle hariç bu tip SUV’lar lastiklerini bir kere bile toprağa değdirmiyor. İnsanlar genellikle şehir içi,nde kullanıyorlar. Hal böyle olunca fazladan ağırlık taşımanın, yakıt tüketmenin de bir anlamı yok. Ama tabii dört tekerlekten çekişli ix35’in kar ve buzlu zeminlerde büyük avantajı olacağını da düşünmedim değil.

HYUNDAI ix35
HYUNDAI ix35

GENİŞ KABİN
Bu tip yüksek yapılı araçları işte bu nedenle seviyorum. Kabinleri oldukça geniş ve ferah oluyor. Hyundai ix35 de bir istisna değil. Hem önde hem de arkada ihtiyacınızdan fazla alan var. Test aracımız Elite donanımlı olduğu için arayacağınız tüm detaylara sahipti. Sizin yapmanız gereken tek şey kontağı çevirmek ve Hyundai konforuna kendinizi bırakmak. Bu arada Güney Koreli markanın gelişiminden bahsetmek de gerekli. Daha önce ucuz otomobilleriyle tanıdığımız marka, artık her yeni modeliyle kendini aşmaya başladığı gibi sınıf standartlarını belirleyecek modeller üretiyor.
ix35’in kabininde en çok dikkatimi çeken detay değişken direksiyon modu “Flex Steer” oldu. Daha fazla sürüş zevki veren ve direksiyon hissini maksimum seviyelere çıkaran bu sistemsayesinde normal, konfor ve spor modlarını seçerek sertlik derecesini ayarlayabiliyorsunuz. Bu özellik, bu sınıf SUV’larda ilk kez ix35’de yer alıyor. Otomobili kullandıktan sonra araştırdım ki; ix35, ilk satışa sunulduğu 2010 Mart’ından bu yana Avrupa’da 220 bin adetten fazla satılmış. Ayrıca Türkiye’deki toplam satış adedi de 13 bin adedi geçmiş. Neden en çok satılan SUV’lardan biri olduğunu anlamak çok da zor değil.

ELİF BEKFELAVİ
ELİF BEKFELAVİ

KÜÇÜK MOTOR VE OTOMATİK ŞANZIMAN
Türkiye, silindir hacmine göre vergi alan dünyadaki çok az sayıdaki ülkeden biri. Bu nedenle 1.6 lt ve altı modeller çok aranıyor. ix35’in başarısının sırrı da bu. Dizel olmasa da benzinli motor seçeneği ile SUV dünyasını da ulaşılabilir kılan ix35, otomatik şanzımanla hayran kitlesini iyice artırdı. İtiraf ediyorum motor güçleri hakkında elbette bir fikrim var ama rakiplerle karşılaştırma konusunda henüz acemiyim. automagg’da yazmaya devam ettikçe daha çok tecrübe kazanırım diye düşünüyorum. Editörümüz Mert’e göre Hyundai’nin 1.6 lt motoru, 135 HP gücü ve 165 Nm torkuyla aşırı beslemeli olmayan 1.6 lt güç üniteleri içinde özel bir konumdaymış. Tabii bu kağıt üstünde bir bilgi. Motor kendi başına başarılı olsa da 1.4 tonluk ix35’de çok da güçlü hissettirmiyor. Aslına bakılırsa, yakıt tüketimi kaygılarını bir kenara bırakıp gaza yüklenince, özellikle üst motor devirlerinde yeterince performanslı ama düşük devirlerde akıcı bir sürüş için daha fazla tork gerekiyor. 165 Nm torkun 4850 d/d’de elde edilmesi nedeniyle alt devirler zayıf kalıyor. Tamam tamam, itiraf ediyorum, bu benim fikrim değil. Yine Mert’in söylediklerinden alıntı yapıyorum. Sonuç olarak, trafikte diğer otomobiller arasında hiç de yavaş kalmadığını belirtmek gerekli. Ama daha fazla performans beklemek de haksızlık olur. Yakıt tüketimine gelince, 8.8 lt/100 km’lik fabrika verisi değeri yüksek. Normal kullanımda bu daha da yükseliyor ama yol bilgisayarında ortalama tüketim değerinin 10.0 lt/100 km’nin üstüne çıktığını görmedik. Kısaca, ilk testimden büyük keyif aldım. Ama düşündüğümden daha fazla sorumluluk isteyen bir iş. Çünkü insanlar sizin yorumlarınızla otomobil almaya karar verebilir ya da alacağı modelden vazgeçebilir. Bu nedenle, mümkün olduğunca en doğru tespitleri yapmak gerekli.

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Hyundai ix35 1.6 GDI Elite Otomatik
Fiyat 74.800 TL
Motor 1591 cc, dört silindir, DOHC, 16V
Güç 135 HP 6300 d/d
Tork 165 Nm 4850 d/d
0-100 km/s 12.9 sn
Maksimum hız 160 km/s
Şanzıman 6 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 8.8 lt/100 km
Emisyon 109 g/km
Ağırlık 1397 kg
Bagaj hacmi 591/1436 lt

Similar Posts