Aileler için Dacia Duster mı, Lodgy mi?

Dacia’nın tüm modelleri, geniş kabinleri ve bagaj hacimleriyle aile kullanımı için ideal olarak dikkat çekiyor. En küçük model olan Sandero dahi 320 lt ile küçük sınıf standartların üstünde bir bagaj hacmine sahip. Tabii aile kullanımı denildiğinde sadece hacim tek başına yeterli olmuyor. Ekonomik de olamak zorundasınız.

LODGY-DUSTER

LODGY-DUSTER

Dacia’nın tüm modelleri için hem satın alırken hem de tüketimleri nedeniyle kullanırken de ekonomik olduklarını söyleyebiliriz. Güvenilir Renault mekaniğine sahip olmaları da önemli bir avantaj. Peki, aileler için hangi Dacia daha uygun? Kaslı görüntüsüyle arazi araçlarını kıskandıran ve kısa süre önce yenilenen Duster mı yoksa çok şık olmasa da ciddi bir hacim avantajına sahip olan Lodgy mi? Aslına bakılırsa bu karşılaştırmaya Dokker da dahil edilebilir ama öncelikle Duster ve Lodgy üzerinde duracağız. 2010’dan beri üretilen ve Dacia’ya büyük bir ivme kazandıran Duster, geçtiğimiz yılın sonunda makyajlanarak tekrar gündeme geldi. Özellikle, eski versiyonda eleştirilen kabin tasarımı değiştirilen Duster, artık daha modern ve ergonomik bir kokpite sahip. 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Lodgy ise Renault’nun tek hacimli otomobillerdeki engin tecrübesiyle geliştirilmiş bir otomobil. Görüntüsüyle etkileyici olduğu söylenemez ama ciddi bir hacim avantajı bulunuyor. Ayrıca, yedi koltuklu versiyonunun da olması geniş aileler için artı bir puan. Lodgy ile Duster’ı aslında sınıf olarak karşılaştırmak yanlış. Çünkü Lodgy, kompakt bir MPV’yken Duster ise kompakt SUV sınıfında yer alıyor. Yine de daha önce bahsettiğimiz gibi iki araç da aile kullanmına oldukça uygun.

“Dacia Duster’ın 90 HP’lik 1.5 dCi versiyonu 156 km/s maksimum hızı ve 14.2 sn’lik 0-100 km/s hızlanmasıyla Lodgy’den daha ağırkanlı bir otomobil. Hatta önemli bir performans farkı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca yakıt tüketimi de 4.7 lt/100 km ile Lodgy’den daha yüksek”

DACIA DUSTER

DACIA DUSTER

Bagaj hacimlerine baktığımızda, beş koltuklu Lodgy’nin net bir galibiyetiyle karşılaşıyoruz. 827 lt’lik devasa bagajı, arka koltukları yatırarak 2617 lt’ye kadar ulaşıyor. Bu hacimin ticari araçları bile kıskandırdığını söyleyebiliriz. Duster ise bagaj hacmi konusunda kesinlikle yeterli olmasına rağmen Lodgy ile rekabet etmesi olanaksız. 475 lt’lik hacim, arka koltukları yatırarak 1636 lt’ye kadar genişleyebiliyor. Bu alanın tatmin edici olduğu söylenebilir ama kalabalık aileler için Lodgy daha avantajlı görünüyor. Ayrıca bagaj derinliği Lodgy’de 1230 mm’yken Duster’da 992 mm. Lodgy’nin bir diğer avantajı da 2810 mm’lik aks aralığının Duster’ın 2673 mm’sinden daha fazla olması. Ayrıca 1661 mm’lik yükseklik de Lodgy lehine bir avantaj sağlıyor. Diğer yandan Duster’ın da genişlik avantajı var. Bu nedenle ön ve arka koltuklardaki dirsek mesafelerine bakıldığında iki aracın da benzer oldukları görülüyor. Sonuç olarak bu iki aracı kullanmadan dahi Lodgy’nin hacim açısından daha avantajlı olduğu görülüyor. Eğer Lodgy’yi yedi koltuklu olarak satın alırsanız bagaj hacmi 207 lt’ye düşüyor. Ama koltukları yatırarak 1861 lt’lik bir alan yaratmak mümkün.
Donanımlara bakıldığında ise Lodgy’nin sadece tek bir motor ve ekipman seviyesiyle satıldığı görülüyor. Sadece Laureate donanım ve 90 HP’lik 1.5 dCi motor seçeneğiyle satılan Lodgy’nin beş koltuklu versiyonu 43 bin 300 TL. Yedi koltuklu Lodgy’ye sahip olmanın bedeli ise 45 bin 450 TL. Otomobildeki tek opsiyon 1900 TL’ye satılan sürüş paketi. Bu pakette 7 inçlik dokunmatik ekrana sahip navigasyon ve multimedya sistemi ve arka park sensörü bulunuyor. Duster’da ise seçenekler çok daha fazla. 36 bin 600 TL’den başlayan fiyatlarla satılan Duster’ın en donanımlı ve güçlü versiyonunda 55 bin TL’yi gözden çıkramak gerekli. Tabii bu durumda 4×4 sistemine de sahip oluyorsunuz. Dacia Duster, Ambiance ve Laureate donanım seçenekleriyle satılırken, 1.6 lt’lik 105 HP güç üreten benzinli motor seçeneği de sunuluyor. Ayrıca 4600 TL farkla aynı motorun LPG’li versiyonunu almak da mümkün. Benzinli motor sadece Ambiance donanım ile sunulurken, Duster’a en çok yakışan güç ünitesiyse hiç kuşkusuz 1.5 dCi. Bu motorun da 90 ve 110 HP’lik iki versiyonu var. 90 HP’lik versiyon sadece önden çekişli olarak satılırken, 110 HP’lik turbo dizel ise Laureate donanımında hem önden hem de dört tekerlekten çekişli modellerde görev yapıyor. Ambiance donanımında ise 110 HP’lik motor sadece 4×4 aktarma organlarıyla satılıyor.

DACIA LODGY

DACIA LODGY

Karşılaştırmamızı Lodgy ile yaptığımız için Duster’ın da 90 HP’lik 1.5 dCi motor ve Laureate donanım paketli versiyonunu baz alıyoruz. Bu model, 48 bin 900 TL’lik fiyatıyla aynı motor ve donanımlı Lodgy’den 5600 TL daha pahalı. Duster’ın opsiyonları da Lodgy’den daha fazla. Krom renkli tavan barları için 1750 TL isteniyor. Navigasyon ve multimedya sistemi 1600 TL’ye satılırken, deri direksiyon simidi ve vites topuzu 350 TL, arka park sensörü 300 TL, hız ayar ve sınırlayıcısı ise 450 TL değerinde. Lodgy ve Duster’ın standart donanımlarına bakıldığında da önemli bir farkları olmadığı görülüyor. İki modelde de manuel klima, yol bilgisayarı, bluetooth, direksiyondan kumandalı radyo CD-MP3 gibi özellikler bulunuyor. Güvenliğe bakıldığında ise Duster artı olarak yan hava yastıkları ve yokuş kalkış desteğine sahip. Ayrıca ESP’nin her iki otomobilde de standart olarak sunuluyor olması önemli bir avantaj. Daha pahalı birçok modelde dahi standart olmayan bu özellik, Dokker hariç tüm Dacia modellerinde yer alıyor. İki otomobil, donanım açısından incelendiğinde Duster’ın kişiselleştirebilme özelliğinin daha yüksek olduğu görülüyor. Hem motor hem aktarma hem de donanım olarak Duster’ın farklı zevklere daha fazla hitap ettiğini söyleyebiliriz.
Hem Duster hem de Lodgy’de yer alan 90 HP’lik dci motor, 200 Nm’lik torkuyla performans anlamında yeterli ama tüketimde ise kesinlikle tatmin edici. 90 HP’lik Lodgy, 169 km/s maksimum hızı ve 12.4 sn’lik 0-100 km/s hızlanmasıyla birçok kullanıcı için yeterli bir paket. Aile kullanımında belki de daha önemli olan ortalama yakıt tüketimi de 4.2 lt/100 km ile kesinlikle cüzdanları koruyor. Bu değerin kağıt üstünde kalmadığını pratikte de benzer tüketim değerlerinin yakalanabildiğini söyleyebiliriz. Duster’ın 90 HP’lik dCi versiyonu ise 156 km/s maksimum hızı ve 14.2 sn’lik 0-100 km/s hızlanmasıyla Lodgy’den daha ağırkanlı bir otomobil. Hatta önemli bir performans farkı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca yakıt tüketimi de 4.7 lt/100 km ile Lodgy’den daha yüksek. Burada tuhaf olan, iki modelin de 1205 kg ile aynı ağırlıkta olması. Üstelik, Duster altı ileri manuel şanzıman gibi bir avantaja da sahip. Ama tüm bunlar Lodgy’nin daha performanslı ve ekonomik olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Kısaca; geniş iç hacmi, devasa bagajı, yedi koltuk seçeneği, performans ve ekonomi anlamında Lodgy daha önde. Daha önceki deneyimlerimize dayanarak, Lodgy’nin dezavantajları arasında, uzun ve yüksek yapısıyla yol tutuş ve direksiyon hissinin sürücüyü tedirgin etmesinden bahsedebiliriz. Sonuçta güvenlik tehdit edilmiyor ama Lodgy’nin keyifli bir sürüşü olduğu söylenemez. Yeni Duster’ı henüz kullanmadık ama eski Duster’la olan tecribelerimiz, Lodgy’den daha stabil bir araç olduğu yönünde. Lodgy’nin bir değer negatif yönüyse tek bir motor ve donanıma bağlı oluşunuz. Ayrıca zevkler değişkendir ama şık bir otomobil olduğu da söylenemez. Duster ise bu konularda ciddi olarak ön plana çıkıyor. Hem daha geniş bir motor-donanım alternatifi sunuyor hem de görünümüyle olduğundan daha pahalı hissettiriyor. Sonuç olarak, Lodgy’nin aile kullanımına daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Ama görüntü sizin için önemliyse ve ailenizi taşımadığınızda da aracınızdan keyif almak istiyorsanız Duster size daha uygun. Özellikle 4×4 versiyonuyla haftasonu maceralarına da daha açık.

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Dacia Lodgy 1.5 dCi 90 Laureate / Dacia Duster 1.5 dCi 90 Laureate
Fiyat 43.300 TL / 48.900 TL
Motor 1461 cc, dört silindir, SOHC, 8V, turbo dizel 1461 cc, dört silindir, SOHC, 8V, turbo dizel
Güç 90 HP 3750 d/d / 90 HP 3750 d/d
Tork 200 Nm 1750 d/d / 200 Nm 1750 d/d
0-100 km/s 12.4 sn / 14.2 sn
Maksimum hız 169 km/s / 156 km/s
Şanzıman 5 ileri manuel 6 ileri manuel
Yakıt tüketimi 4.2 lt/100 km / 4.7 lt/100 km
Emisyon 109 g/km / 123 g/km
Ağırlık 1205 kg / 1205 kg
Bagaj hacmi 827/2617 lt / 475/1636 lt

(Visited 5.105 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş