FIAT HABERLER YENİLİK

Fiat Egea’nın HB ve SW versiyonları Cenevre’de tanıtıldı

Tofaş’ın Bursa fabrikasında üretilen Egea ailesi, sedan, hatchback ve station wagon modelleri ile ilk kez 86’ncı Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilendi. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç fuarda yaptığı açıklamada, “Bursa’da ürettiğimiz otomobiller sadece bizim değil fuarın da yıldızı. Egea’nın üç modelini yan yana görünce çok memnun oldum. Çalışanlarımız ile bir kez daha gurur duydum. Böyle küresel projeler hem memleketimiz ekonomisi hem de Ar-Ge ve üretim kabiliyetlerimizin gelişmesi için çok önemli” diye konuştu. FCA Stil Merkezi ve Tofaş Ar-Ge tarafından geliştirilen ve EMEA (Avrupa-Ortadoğu-Afrika) Bölgesi’nde 40’tan fazla ülkede satılmak üzere Bursa’da üretilen Egea ailesi, bir arada ilk kez 86’ıncı Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilendi.

FIAT EGEA HB
FIAT EGEA HB

Motor seçenekleri, kalite algısı, konfor ve çok amaçlılık gibi kriterlerde en iyi fiyat/kalite oranını sunmasıyla Avrupa’nın prestijli ödülü Autobest tarafından “Yılın Otomobili” ödülüne layık görülen Egea Sedan’ın yanı sıra merakla beklenen HB ve station karoserli versiyonları da fuarda büyük ilgi gördü. Fiat standında gerçekleşen Egea lansmanına Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen ve Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu katıldı. FCA üst düzey yetkililerinin de hazır bulunduğu lansmanın ardından açıklamalarda bulunan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç “Siz de burada görüyorsunuz Bursa’da ürettiğimiz otomobiller sadece bizim değil fuarın da yıldızı” dedi. Egea’nın üç modelini yan yana görünce çok memnun olduğunu ve Tofaş çalışanları ile bir kez daha gurur duyduğunu dile getiren Rahmi M. Koç “Başından beri Egea projesini takip ediyorum. Hatta, aracın dış tasarımının ilk aşamalarında, FCA’in İtalya’daki Stil Merkezi’nde, baş tasarımcı dahil pek çok görüşmelerimiz oldu. Tasarımların ulaştığı son noktayı çok beğendim. Konfor ve donanım özellikleri iyi düşünülmüş, tüm ihtiyaçları karşılar nitelikte. Lansman öncesi de Egea ailesinin yeni modellerini bizzat inceledim ve test ettim. Araçların motorları da, performans ve yakıt tüketimi açısından gayet tatminkâr. Ürün tasarlanırken müşteri beklentileri iyi çalışılmış, donanımı, motor seçenekleri titizlikle belirlenmiş. Üstelik 5 yıl da garanti veriyorlar” diye konuştu.

FIAT EGEA SW
FIAT EGEA SW

Egea’nın yabancı pazarlara yayılma potansiyelinin çok yüksek olduğunu sözlerine ekleyen Rahmi M. Koç, “Böyle projelerin artması hem memleketimiz ekonomisi hem de Ar-Ge ve üretim kabiliyetlerimizin artmasında büyük önem taşıyor” dedi. Geçtiğimiz yıl ekim ayında Türkiye pazarına sunulan sedan gövde tipinin ardından, Cenevre’de dünya prömiyerleri gerçekleşen HB mayıs, station ise Eylül 2016’da Türkiye’de satışa sunulacak. Üç donanım seviyesine sahip olacak Egea Hatchback, başlangıçta manuel şanzımana sahip 1.3 MultiJet 95 HP ve 1.6 MultiJet 120 HP olmak üzere iki adet dizel, ayrıca 1.4 Fire 95 HP ve 1.4 T-Jet 120 HP olmak üzere iki adet benzinli motor seçeneğine sahip olacak. Bu motor tiplerine ek olarak eylül ayı itibarıyla sırasıyla 1.6 E-Torq 110 HP benzinli motor otomatik şanzıman ve 1.6 MultiJet 120 HP motor seçeneği de çift kavramalı otomatik şanzıman ile satışa sunulacak. Station gövde tipi ise iki farklı donanım seçeneği ve 1.6 MultiJet 120 HP motorun hem manuel hem de DCT şanzıman tipleriyle satışa sunulacak.

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: