VOLVO YAZARLAR

Kadın gözüyle Volvo V40 Cross Country

İtiraf ediyorum ben bir otomobil uzmanı da değilim yazar da. İşim halkla ilişkiler ve etkinlik yönetimi. Ama Mert’in ısrarlarına dayanamayarak automagg ailesine katıldım. Aslında iyi bir kullanıcı olduğumu düşünüyorum. En azından direksiyona yapışmış vaziyette 60 km/s hızla otobanda giden kadın sürücülerden değilim. Bunu Mert gibi eski bir otomobilci de onayladığı için ayrıca mutluyum.

CRNGC_1

Sonuçta otomobiller erkeklerin egemenliğinde araçlar değil. Kadın sürücülerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Hatta yarışlarda dahi birçok kadın pilotun start aldığını görüyoruz. Otomobillere erkeklerin gözünden bakmadığımız doğru. Bir-iki istisna dışında yağ kokusundan hoşlanan, lastik değiştirmeyi seven bir kadın olacağını düşünmüyorum. Ayrıca kaç beygirmiş, en fazla ne kadar hıza ulaşıyormuş gibi detaylar da bizim pek umurumuzda değil. Bagaj kapağını açarken fazla güç gerekiyor mu, kapı kolu tırnaklarımızı kırar mı gibi erkeklerin aklına gelmeyecek konular bizim için fazlasıyla önemli. Elbette çocuklarımızı taşıdığımız, alışverişe gittiğimiz otomobilin güvenli ve fonksiyonel olması da birinci önceliklerimizden. Kadınları genellemek istemem ama benim için tasarım da çok önemli. Cicili bicili çizgilerden, komik renklerden bahsetmiyorum. Kadınların ilgisini çekmek için sevimli olmasına uğraşılmış otomobiller bana itici ve fazla zorlama geliyor. Satın alacağım otomobil kişilik ve tarz sahibi olmalı. Ayrıca yaşam stilime de yakışmalı. Bir gece kulübüne gittiğimde, içinden inerken beni yansıtmalı ama günlük hayatta da tüm fonksiyonlarıyla işimi görmeli. Fazla şey mi istiyorum? Ya da bu tip otomobiller fazla mı pahalı olur? Bence alakası yok. Uygun fiyatlı ama karakter sahibi birçok otomobilin sokaklarda gezdiğini görüyorum.
VolvoV40_CerenGuc_1

Lafı fazla uzatmayayım, Mert bundan sonra aldığı test otomobillerinin bazılarını bana da kullandıracak. Tabii bir Ferrari vereceğini sanmıyorum. Muhtemelen kadınların seveceği modelleri tercih edecektir. Ben de bu otomobilleri kadın gözüyle değerlendirmeye çalışacağım. İlk konuğum Volvo V40 Cross Country. Öncelikle şunu söylemek istiyorum, ilk heves olarak Mert’ten önce yazdığım için bozuldu biraz ama çok sevdim V40’ı. Hemen yazmak istedim, elimde değil. Tarz sahibi otomobiller pahalı olmak zorunda değil dedik ama bu hakikaten pahalı. En azından kullandığım model öyle. V40 Cross Country ailesinin en pahalı üyesi olduğu için 117 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Diğer yandan görünüm aynı kalmak şartıyla 77 bin TL’ye satılan modeller de var. Açıkçası gücü beni ilgilendirmiyor, o nedenle satın alacak olsam 77 bin TL’lik model beni fazlasıyla tatmin ederdi. Üstelik araştırdığım kadarıyla o da otomatik şanzımanlı ve gücü de 180 HP. Yani günlük hayatta kullandığımı VW Polo’mdan neredeyse 100 beygir daha kuvvetli. Erkek gibi yazmaya başladım galiba, hemen özüme dönüyorum. Volvo V40 Cross Country, kesinlikle kişilik sahibi bir otomobil. Ama bence fazla kaslı bir erkeğe benziyor. O nedenle standart bir V40 bana daha cazip gelebilir. Diğer yandan daha yüksek olan oturma pozisyonu bir SUV kullanıyormuşsunuz izlenimi yaratıyor ki, bu da oldukça keyifli. Geçtiğimiz yıl iş nedeniyle uzunca bir süre XC60 kullanmış ve neredeyse aşık olmuştum. Yani Volvo’ya pek yabancı değilim, S60’ı da deneme şansım olmuştu. V40 Cross Country, ebatlarıyla XC60’tan daha kompakt olduğu için şehir içinde kullanımı daha kolay. Park etmekte zorlanan kadınlardan değilim ama geri görüş kamerasına bayıldığımı söyleyebilirim.
VolvoV40_CerenGuc_2

Özelliklerini hiç araştırmadan bile Volvo’nun insanda güven yaratan bir havası var. İçine oturunca dışarıdan izole oluyor ve kendinizi İsveçli otomobilin emin ellerine bırakıyorsunuz. V40’ı kullandıktan sonra araştırdım, kendi kendine fren bile yapabiliyormuş. Tabii Mert bunları bana anlatmadı, denemek isteyeceğimden korktu herhalde. Düşünsenize, şehir içinde dar bir sokaktan geçiyorsunuz ve karşınıza birden dalgın bir yaya çıkıyor. Siz tepki vermekte gecikirseniz, Volvo bunu sizin yerinize yapıyor ve frenleri tam güçle devreye sokuyor. Kulağa çok hoş gelen bir güvenlik özelliği.
V40 Cross Country’nin kullandığım T5 versiyonu bana aşırı güçlü geldi. Gaz pedalına fazla hassas ve hemen ileri atılmak istiyor. Açıkçası ilk zamanlar bu nedenle akıcı kullanamadım otomobili ama alışmanız fazla uzun sürmüyor. Bunun kadını erkeği yok. İstanbul gibi kalabalık trafikli şehirlerde otomatik şanzıman zorunluluk. Bu nedenle V40’ın çok rahat olduğunu söyleyebilirim.
Yeni otomobillerin çoğunda var diye biliyorum ama otomobili anahtarsız ve tek bir tuşa basarak çalıştırmak bana çok keyifli geliyor. Ayrıca anahtarın üstünde bagaj açma tuşu da var. Bagajdan bahsetmişken benim için yeterli ama çocuklu bir anne için biraz küçük göründü. Otomobil bir SUV havası yarattığı için insan daha fazlasını bekliyor belki. Yine de alışveriş torbalarımın tamamını yutacak kadar derin. Olmadı arka koltukları yatırırım, problem yok.
Mert ısrarla normal olduğunu söylese de ön konsolda çok fazla tuş var ve kafa karıştırabilir diye düşünüyorum. Aslında birçok ayar navigasyon olarak da kullanılabilen ekran üstünden yapılabiliyor. Bu bana keyifli geldi. Müzik benim için çok önemli, bir şeyler dinlemeden herhangi bir yolculuk yaptığımı hatırlamıyorum. Açıkçası V40 bu konuda çok tatmin edici. Ses kalitesi muhteşem, konser salonu gibi. İnsan otomobilin içinden inmek istemiyor.
Sonuç olarak Volvo V40’a bayıldım. Hatta Mert’i tehdit bile ettim otomobili geri vermeyeceğim diye. Ama satın alacak olsam, Cross Country yerine sanki standart V40 bana daha cazip gelir diye düşünüyorum. Mert, kullandığım otomobilin dört çeker olduğunu söyledi. Umurumda değil, araziye çıkmayı düşünmüyorum. Ama aslen Ankaralı olduğum için kış şartlarında çok faydalı olabileceğini de düşünmeden edemedim. Evet, kararımı verdim. Hemen bir Volvo yetkili satıcısına gidip V40 bakmalı. 70 bin TL’lik versiyon var ama o normal vitesli. Otomatik istediğim için acilen 77 bin TL bulmam lazım. Mert bana maaş verecek mi acaba?

CRNGC_2

Similar Posts

One thought on “Kadın gözüyle Volvo V40 Cross Country
  1. Mert beyin size o arabayı vermeyeceği aşikar.Ama siz mantıklı bir bayansınız VOLVO’yu tercih ediyor olmanız bunun en büyük göstergesi 😀 Güzel bir test sürüşü olmuş sizin için oldukça şanslısınız VOLVO ayrıcalıktır.Umarım en yakın zamanda VOLVO V40 polestar ya da R desing olanından vişne çürüğü ya da beyaz modelini edinirsiniz.Size çok yakışacaktır.

Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: