HABERLER OPEL YENİLİK

Opel tamamen yeni Mokka’yı tanıttı

Tamamen yenilenen Opel Mokka 22 Eylül’de tanıtıldı. Duygulara hitap etmek ve markanın gelecek vizyonunu göstermek için tasarlanmış yeni Opel Mokka üstünde birçok ilki barındırıyor. Alman markanın yeni yüzü olan Opel Vizor’u taşıyan Mokka, gelecek Opel modelleri için bir temel oluşturuyor. Kısaca bundan sonra üretilecek ve mekyajlanacak tüm Opel modelleri Mokka’nın yüzünü ve tasarım felsefesini taşıyacak.

Yeniden tasarlanan Opel Blitz yani şimşek amblemi ve arkadaki merkezi model adı da yenilikler arasında. Yeni Mokka, tamamen dijitalleştirilmiş bir kokpite sahip ilk Opel. Buna ek olarak, elektrikli tahrikli ve yüksek verimli içten yanmalı motorları ilk andan beri sunan ilk Opel olacak. Yeni Opel Mokka, Avrupa’da 19 bin 990 Euro gibi cazip bir giriş fiyatı ile sipariş edilebiliyor. Tabii Türkiye’deki fiyatlar için şimdiden yorum yapmak çok zor.

Opel CEO’su Michael Lohscheller, lansmanda yaptığı konuşmada; “Yeni Mokka ile Opel’i adeta yeniden icat ettik. Otomobili Rüsselsheim’da sıfırdan tasarladık ve geliştirdik. Tüm ekip, Opel’i parlak ve heyecan verici bir geleceğe taşımak için eşi görülmemiş bir tutku ve sarsılmaz bir bağlılıkla çalıştı” dedi.

Tamamen elektrikli olan Mokka-e ise 32 bin 990 Euro’dan başlayan fiyatlara sahip. Sıfır emisyonlu araçlara yönelik yerel teşviklerle birlikte bu fiyat 23 bin 420 Euro’ya kadar düşüyor. 136 HP güce ve 260 Nm torka sahip olan Mokka-e 324 kilometreye kadar bir menzil sağlıyor.

Yeni Opel Mokka, kısa çıkıntılara sahip ama genişliği ile oldukça güçlü bir duruş gösteriyor. 4.15 metre uzunluğundaki bu kompakt SUV, beş koltuğa sahip.  Önden görünümün en çarpıcı özelliğini Opel Vizor oluşturuyor. Kasklarda olduğu gibi koruyucu bir vizör, yeni Opel Mokka’nın yüzünü kaplayarak araç ızgarasını, LED farları ve yeni tasarlanmış Opel amblemini tek bir öğede birleştiriyor. Model adı da akıcı ve canlı bir şekilde, özel olarak tasarlanmış bir yazı tipiyle ilk kez bagaj kapağının ortasında görünüyor.

İç mekân da net felsefeyi yansıtıyor. Yeni Opel Pure Panel, iki geniş ekranı entegre ediyor ve temel unsurlara odaklanıyor. Bilgi ve kontrollerle aşırı yüklenmiş kokpitlerin aksine, Pure Panel benzersiz şekilde net bir tasarım. Bir bakışta anlaşılabilir olması hedeflenmiş. Opel tasarımcıları dijitalleşmeye büyük önem vermişler. Sürücünün dikkatinin dağılmasını önlemek için sistemin sezgisel çalışması için çok uğraşılmış. Düğme ve butonlar en önemli işlevleri kontrol etmeye devam ediyor ancak alt menülerde gezinmek için dijital ekranlar devreye giriyor.

OPEL MOKKA

Elektrikli model de var

Yeni Mokka, Opel’in tarihinde ilk kez CMP adı verilen çoklu enerji platformu sayesinde, tamamen elektrikli bir model varyantını, içten yanmalı motorlarla birlikte satışın başlangıcında sunuyor.

Sürücüler Mokka-e’de normal, eco ve sport olmak üzere üç sürüş modu arasından seçim yapabilecek. Otomobilin 50 kWh bataryası duvar kutusu, yüksek hızlı şarj veya ev tipi prizle şarj edilebiliyor. Opel, batarya için sekiz yıl ve 160 bin km garanti sunuyor.

Canlı ama ekonomik benzinli ve dizel motorlar 100 ila 130 HP arasında değişen güç çıkışları sunuyor. Düşük yakıt tüketimi ve başarılı performansın tüm güç aktarma organlarının ana karakteristiği olması hedeflenmiş. Dizel modellerde NEDC 2 normuna göre tüketim 100 km’de ortalama 3.8 lt’ye kadar iniyor.

Yüksek verimlilik ve canlı performans için motorların iç sürtünmelerinin en aza indirilmesi hedeflenmiş. Hepsi turbo olan motorlarda düşük devirlerde yüksek tork üretimi amaçlanmış. PSA’dan alınan motorlar, altı ileri manuel veya sekiz ileri otomatik şanzıman ile birlikte geliyor.

Mühendislik ekibi, ağırlığı azaltmak için de çok çalışmış ve önceki nesle göre 120 kg’ya kadar tasarruf etmişler. Buna rağmen gövde rijitliği artırılmış. Yüksek rijitlik, çok daha duyarlı, çevik ve eğlenceli bir sürüşü beraberinde getirirken, hafif yapı yakıt tüketiminin düşürülmesine ve performansın artmasına yardımcı oluyor.

Yeni Mokka, yenilikçi teknolojileri de sahip. Gelişmiş hız sabitleyici ve aktif şerit konumlandırma gibi sistemlerin yanında bir Opel klasiği olarak IntelliLux LED matris farlar da Mokka’da yer alıyor.

En baz model bile standart olarak elektrikli park freni ve trafik işareti tanıma sistemine sahip olacak. Donanım paketine göre 180 derecelik arka görüş kamerası, otomatik park ve kör nokta uyarısı gibi sistemler de mevcut.

Yeni Mokka’nın baz modellerdeki 7.0 inçlik renkli dokunmatik ekranı üst modellerde 10.0 inçe kadar çıkıyor. Sürücü bilgi merkezinin ekranı ise 12 inç’e kadar uzanıyor.

Opel’e eskiden beri üzerinde çok çalıştığı koltuk mühendisliği Mokka’da zirveye çıkmış. Alcantara ile süslenmiş sportif koltukların  yanında klasik deri iç mekân seçeneği de mevcut. Bu opsiyon, Mokka’nın pazar segmentindeki bir araç için oldukça sıra dışı. Isıtmalı deri koltuk ile birlikte sürücü için masaj fonksiyonu da geliyor. Sürücü ve ön koltuktaki yolcu, akıllı telefonlarını kablosuz olarak şarj etme olanağına da sahip.

 

Similar Posts