HABERLER SKODA YENİLİK

Skoda Karoq Frankfurt’ta tanıtıldı

Skoda, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda elektrikli konseptini ve global SUV atağını temsil eden modellerini ziyaretçilerle buluşturdu. Skoda’nın yakın gelecekteki elektrikli otomobilini temsil eden ve markayı dijital geleceğe bir adım daha yaklaştıran Vision E, ilk kez bir fuarda sergilenen kompakt SUV modeli Karoq ve Kodiaq’ın yeni versiyonları büyük ilgi topladı. Skoda’nın Frankfurt’ta sergilediği Vision E, markanın tarihinde geliştirdiği, otonom sürüşe elverişli ve tamamen elektrikli ilk araç olarak dikkat çekiyor.

SKODA VISION-E

Alışılmışın dışında bir görünüme sahip olan Vision E, Skoda’nın bundan böyle elektrikli araçlarında kullanacağı tasarım dilinin belirgin özelliklerini taşıyor. Birbirinin tam zıt yönünde açılan kapılara sahip oluşu ve ortada B-sütununun bulunmayışıyla dikkati çeken araç, bununla birlikte her bir yolcuya dönebilme özelliğine sahip koltuklarla konfor ve pratiklik sunuyor. Yan aynaların tarihe karıştığı konseptte, aracın etrafını içerideki ekrana yansıtan kameralar kullanılıyor. Bağlanabilirlik konusunda da önemli özelliklere sahip olan araç, gösterge paneli ve orta konsolda bulunan dokunmatik ekrana ek olarak diğer yolculara da kendilerine ait birer ekran sunuyor. Bu dokunmatik ekranlarla aracın çeşitli donanımlarına ve eğlence sistemlerine erişim mümkün hale geliyor. Aracın her bir kapısında bulunan ve phonebox adı verilen bölüm, bir yandan akıllı telefonları şarj etmeyi mümkün kılarken, aynı zamanda da yolcuların kendi cihazlarındaki kişisel bilgi, data ve ayarları önlerindeki ekrana aktarabilmelerine olanak tanıyor. Ayrıca Vision E’de, tüm yeni Skoda modellerinde olduğu gibi yolcuları sürekli bağlantıda tutacak kablosuz internet ve LTE modülü de mevcut. Uzun aks aralığı sayesinde konforlu ve geniş bir iç mekân sunan Vision E, şanzıman tünelinin de olmayışıyla ön ve arkada ciddi genişlik sağlıyor. Vision E, toplam gücü 306 HP’yi bulan ve dört tekerleğe de yerleştirilmiş birer elektrik motoru sayesinde hareket ediyor. Kablosuz olarak şarj edilebilen aracın tek şarjla menzili 500 km’yi bulurken, maksimum hızı da 180 km/s. Üçüncü derece otonom sürüş kabiliyetine sahip olan Vision E’nin otomatik pilot fonksiyonu, istenirse otoyollarda aracı kendiliğinden hızlandırıyor, direksiyona ve fren pedalına kumanda ediyor hatta engellerden kaçabiliyor. Bununla birlikte araç, boş park yerini kendisi bulup, yine otomatik olarak park edebiliyor.

SKODA KAROQ

2017 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenen önemli modellerden biri de yeni SUV modeli Karoq oldu. Skoda markasının yeni kompakt SUV modeli Karoq, ilk kez Frankfurt’ta ziyaretçilerle buluştu. Markanın yeni oluşturduğu SUV tasarım diline uygun olarak duygusal ve dinamik bir görünüm sunan Karoq, gerçek bir Skoda olduğunu, sunduğu benzersiz iç mekân genişliği, yeni sürücü destek sistemleri, tamamen LED teknolojisine sahip farları ve bir Skoda modelinde ilk kez kullanılan dijital gösterge paneli gibi üstünlüklerle kanıtlıyor. Güçleri 115 ila 190 HP arasında değişen ve dördü yeni toplamda beş motor seçeneğiyle donatılacak Karoq, yine tipik bir Skoda olarak, VarioFlex sistemli arka koltuklar, bagaj kapağının eller serbest şekilde açılabilmesine olanak sağlayan “sanal pedal” gibi şık fikirleri bünyesinde barındıracak. Skoda’nın SUV atağının ilk temsilcisi olan ve kısa zamanda tüm dünyada beğeni toplayan Kodiaq, yeni versiyonlarıyla birlikte 2017 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gösterildi. Kodiaq Sportline ve Kodiaq Scout versiyonları, markanın SUV atağının devamı olarak dikkat çekiyor. Sportline versiyonu, dinamik donanım ve tasarımla birlikte büyük SUV’un sportif yüzünü temsil ediyor. Kodiaq Scout ise standart dört tekerlekten çekiş ve off-road tarzı araçlara özgü tasarım detaylarıyla öne çıkıyor. Sportif sürüşlerden hoşlananlar için özel olarak tasarlanan Kodiaq Sportline, zarif ve dinamik görünüme sahip bir SUV olarak dikkatleri üzerine çekiyor. 19 inç antrasit özel jantlara veya opsiyonel 20 inç jantlara sahip araç; siyah ızgarası, siyah ayna kapakları, siyah gövde koruma detayları ve sportifliği artırmak adına özel olarak tasarlanan arka tamponuyla farkını ortaya koyuyor. Kodiaq Sportline versiyonunda siyah tavan rayları da tercih edilebiliyor. Kabinde ise, spor koltuklar, alüminyum detaylar, üç kollu spor deri direksiyon gibi detaylar öne çıkıyor. Kodiaq Sportline, 150-190 HP arasında güçler üreten iki benzinli ve iki dizel motor seçeneği sunuyor. Skoda Kodiaq Scout ise standart olarak dört tekerlekten çekiş ve off-road tarzı araçlara özgü tasarım detaylarıyla ve teknolojisiyle satışa sunulacak. Scout versiyonunun ön ve arka tarafta yer alan ve aracın güçlü duruşunu perçinleyen gövde altı korumalarına tamponda, tavan raylarında ve ayna kapaklarında yer alan mat gümüş renkler eşlik ediyor. Zorlu yol paketi ise motoru ve gövde altını darbelere karşı koruyor. 19 inç antrasit alaşım jantlar, aracın güçlü duruşuna katkı sağlıyor. Kabinde yer alan deri/alcantara kombinasyonuna sahip koltuklar, konsolda ve kapılarda yer alan özel ahşap dekoratif şeritler ve direksiyon açısı, pusula, altimetre gibi göstergeler de Scout versiyonuna özgü olarak öne çıkıyor. Kodiaq Scout modelinde de 150-190 HP arasında güç üreten iki benzinli ve iki dizel motor sunuluyor.

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: