SKODA YENİLİK

Skoda’dan tamamen elektrikli SUV

Skoda, tamamen yeni Enyaq iV modelini Prag’daki online dünya prömiyeriyle tanıttı. E-Mobility stratejisinin yeni adımını atan Skoda, böylece marka adına yeni bir dönem başlattı. Tamamen elektrikli SUV, MEB elektrikli araç platformu üzerine yapılan ilk model oldu.

SKODA ENYAQ iV

Skoda Enyaq iV, arkadan itiş veya dört tekerlekten çekiş seçeneğiyle birlikte günlük kullanıma uygun oranda menzil sunacak ve tek bir şarjla 510 kilometreye kadar yol kat edebilecek. Otomobil, elektrikli mimarinin getirdiği avantajlar sayesinde her Skoda modelinin bir özelliği olan geniş iç hacim ve pratikliği daha ileri seviyeye taşımayı hedefliyor.

Bu sayede Octavia’ya yakın boyutlarla Kodiaq kadar geniş bir yaşam alanı sağlanacak. Skoda, yeni SUV modeliyle birlikte markanın duygusal tasarım dilini de değiştirdi. Design Selections adı altında tamamen yeni bir kabin konsepti sunan Skoda, farklı opsiyonların tercih edilmesinin önünü açıyor.

Klasik bir kabinden ziyade yeni standartlara sahip Design Selections konseptini sunan Enyaq iV; kullanıcıları daha iyi hissettiren, doğal, sürdürülebilir materyallerin sahip olduğu bir konsepte geçiş yapıyor. Yeni, akıllı mimari sayesinde kişiselleştirme özelliklerinin yanı sıra 10 farklı tema paketi sunuluyor. Böylece kullanıcılar kendi zevklerine özel bir kabin tercih edebiliyor.

Bununla birlikte Enyaq iV’nin kabininde diğer Skoda modellerinden daha büyük olacak şekilde 13.0 inç dokunmatik ekran yer alıyor. Yeni SUV model, gelişmiş bağlantı özellikleriyle her zaman ağa bağlı kalabiliyor. Batarya şarj durumu, kabin sıcaklığı gibi temel özellikler, Skoda Connect uygulaması işe uzaktan yönetilebiliyor.

1895 adetle limitli bir seri

Skoda, yeni bir dönem başlatan Enyaq iV modeline özel olarak marka kurucuları Václav Laurin ve Václav Klement’i onurlandıran Founders Edition’ı satışa sundu. Skoda’nın kurulduğu 1895 yılına gönderme yapacak şekilde 1895 adetle sınırlandırılan bu özel seri, 125 yıllık başarılı geçmişin yıldönümünü kutlayan bir model olarak öne çıkacak.

Bu modelde çok fonksiyonlu deri direksiyonun yanı sıra Çek Kristal üreticisi Preciosa tarafından yapılan Founders Edition logosu yer alacak. Bu özel serinin teslimatları 2021 yılında başlayacak.

Tamamen elektrikli Enyaq iV, 109 kW’dan 225 kW’a kadar farklı güce sahip beş elektrikli motor seçeneğiyle sunulacak. Giriş seviyesi modeli Enyaq 50 iV olurken, ürün gamının en üzerinde yer alacak Enyaq vRS iV 225 kW güce ve 460 Nm maksimum torka sahip olacak.

Dört tekerlekten çekişli Enyaq vRS iV’nin 0-100 km/s hızlanması sadece 6.2 saniye olacak. Enyaq modelleri 160 km/s, Enyaq vRS 180 km/s maksimum hıza sahip olurken, en uzun menzile sahip versiyona tek şarjla 510 km yol kat edebilecek.

Founders Edition ve Enyaq vRS iV modelleri, ışıklandırılmış radyatör ızgarası ile kristal yüze sahip olacak. Enyaq 80 iV ve Enyaq 80x iV versiyonlarında ise bu bir opsiyon olarak sunulacak. Bu tasarım detayı Skoda Vision iV konseptinden ilham alarak yapılmış ve kristal görünüme sahip Enyaq iV’nin ön panjuru 130 LED ile aydınlatılmış.

Founders Edition iki motor/batarya seçeneğiyle ve iki farklı renkle sunulacak. Bu otomobil, 21 inç jantlar, sportif ön ve arka detaylar ile sürdürülebilir malzemeden üretilen deri döşemeler ile gelecek.

Enyaq iV günlük kullanımlara her zaman uyum sağlayacak şekilde hızlı şarj özelliklerini de destekliyor. Otomobilde 55 kWh, 62 kWh ve 82 kWh olmak üzere üç farklı batarya seçeneği mevcut olacak. 125 kW’ya kadar olan süper hızlı şarj kapasitesine sahip Enyaq iV’de, 82 kWh’lık batarya, DC şarj noktasında yüzde 5’ten yüzde 80’e kadar sadece 38 dakikada dolabiliyor.

Bununla birlikte AC şarj ünitesinde ise batarya boyutuna bağlı olarak 6-8 saat arasında tamamen dolum gerçekleşebiliyor. Bu da kullanıcıların gece eve geldiklerinde araçlarının sabah tamamen dolu olmasını sağlıyor.

Enyaq iV modeli 2765 mm aks aralığına sahip; bununla birlikte uzunluğu 4649 mm, genişliği 1879 mm ve yüksekliği 1616 mm. Kabinde şanzıman tünelinin olmaması nedeniyle içeride oldukça geniş bir yaşam alanı sunuluyor. Enyaq’ın bagaj kapasitesi ise 585 litre olarak açıklaıyor. Farklı yaşam tarzlarına sahip kullanıcıların beğenisini kazanacak olan Enyaq, 1400 kg’ye kadar olan römork çekme kapasitesiyle de her türlü ihtiyacı karşılıyor.

Skoda Enyaq iV’de seyahat asistanı dahil birçok yenilikçi sistem, dokuz hava yastığıyla birlikte kapsamlı aktif ve pasif güvenlik sistemleri yer alıyor. Sürücü yardımcıları arasında akıllı telefondan aracı park etmeye yarayan uzaktan kumandalı park yardımcıları yer alıyor. Park yardımcısının öğrenme özelliğiyle birlikte sürücünün sık park ettiği yerleri kayıt ediyor ve bir düğmeye basılmasıyla bunu tekrarlayabiliyor.

Elektrikli SUV modeli, artırılmış gerçekliğe sahip ön cama yansıtmalı gösterge (HUD) ile Skoda içerisinde bir ilke imza atıyor.

Skoda, yüzde 100 elektrikli Enyaq iV modelinde de birçok akılcı çözüm sunuyor. Bunlar arasında şarj kablosunun temiz kalması adına bagaj zemini altında şarj kablosu için yer ve şarj soketi için koruyucu kapak olması gibi özellikler var. Aynı zamanda yeni orta konsolda bolca saklama alanı sağlayan iki katlı göz, bagaj kapağında bir Skoda klasiği olan buz kazıyıcı ve ön kapılarda şemsiye gibi detaylar da mevcut.

Similar Posts