HYUNDAI YENİLİK

Makyajlı Hyundai Kona ne zaman geliyor?

Hyundai, küçük SUV sınıfındaki başarılı modeli Kona’yı makyajlayarak daha çekici hale getirdi. Daha sportif ve daha dinamik N Line versiyonuyla da SUV sınıfında farklılık sunmayı hedefleyen Kona’nın dizel ve benzinli motorlarında 48 volt hafif hibrit teknolojisine de yer veriliyor.

Kona 1.6 T-GDI ise tam 198 HP güç üreterek bu segmente maksimum sürüş keyfi de getirecek. Hyundai, özellikle Avrupa’daki iddiasını artırmak ve SUV segmentindeki yükselişini sürdürmek için Kona modelini yeniledi. Mevcut başarılı modeli daha da zenginleştiren ve bazı teknolojik donanımlara yer veren Hyundai, sportif donanım seviyesi olan N Line versiyonuyla da genç kullanıcıların dikkatini çekmek istiyor.

Kona, ilk kez 2017 yılında piyasaya sunulmasından bu yana Hyundai için Avrupa’da bir başarı öyküsü oldu. Hızla büyüyen SUV segmentinde önemli bir pazar payına sahip olan Hyundai Kona, bölgede 228 bin adetten fazla sattı. Kona, 2018 yılında iF tasarım ödülü, Red Dot ödülü ve IDEA tasarım ödülü alarak tasarım açısından ne denli iddialı olduğunu kanıtlamıştı.

Ayrıca, alternatif yakıtlı otomobiller alanında, dünyanın elektrikli ilk küçük SUV modelini Kona Electric adıyla satışa sunan Hyundai; rekabet açısından da elini güçlendirmiş oldu. Geçtiğimiz yıl Kona Hybrid seçeneğini de satışa sunan Güney Koreli marka, şimdi ise 48 volt hafif hibrit teknolojisine yer veriyor.

Sportif bir SUV için Kona N Line

Hyundai Global Tasarım Merkezi Kıdemli Başkan Yardımcısı SangYup Lee, “Yaptığımız araştırma ve analizlere göre Kona sahiplerinin çok mutlu olduğunu görebiliyoruz. Biz de tasarımlarımızı hazırlarken mutlu müşterilerimizden ilham alıyoruz” diyerek bir tasarımın aslında ne kadar çok önemli olduğunun altını çiziyor.

Makyaj operasyonu ile birlikte sürüş keyfi geliştirilen Hyundai Kona, aynı zamanda sıra dışı tasarımıyla da kullanıcısıyla arasında güçlü duygusal bir bağ oluşturuyor. Bu doğrultuda hazırlanan N Line versiyonu, güncel modele göre daha sportif ön ve arka tasarımıyla farklılık gösteriyor.

Gelişmiş LED gündüz sürüş farları, yeni tampon tasarımı ve yeni far teknolojisi sayesinde dar ve keskin bir görünüm sunuyor. Gövde rengi dodikleri ve plastik parçalarıyla da dikkat çeken otomobil, yeni nesil 18 inç jantlarla da oldukça havalı bir duruş sergiliyor.

Kona’nın yeni tip ızgarası, N Line versiyona özel olarak üretiliyor. Normal versiyona göre aşağıya doğru uzanan ön tampon, daha geniş hava açıklıklarıyla donatılmış. Izgarada ve çamurluklarda yer alan N Line logosu ile farklı olduğunu simgeleyen otomobil, stop lambalarıyla da dinamik görüntüsünü pekiştiriyor.

Arka tampon, gövdeye kontrast bir renkle sunulurken; daha büyük bir difüzör ile aerodinamizmi artırmayı hedefliyor. Tek taraflı çift susturucu ile desteklenen arka taraf, köşelere yerleştirilen küçük spoylerle daha iyi bir hava akışı gerçekleştiriyor.
İç mekânda tek tonlu siyah N Line renk paketi ile satışa sunulacak olan otomobilde kumaş, deri veya süet koltuklar bulunuyor.

Buna ek olarak, N Line vites topuzu, koltuklardaki kırmızı dikişler, metal pedallar ve direksiyondaki N logosu daha sportif bir görünüm sunuyor. Ayrıca, makyajla beraber gelen yeni konsol da gösterge panelinde ve ortadaki multimedya ekranında farklılık yaratıyor. Gösterge paneli, daha ferah bir atmosfer sunmak için ön cama doğru yatırılarak daha geride konumlandırılmış.

Konfor seviyesini artırmak için elektrikli park freni eklenen otomobilin ortam aydınlatması da premium hissi uyandırıyor. Orta bardak tutucu, yolcu ve sürücü ayak bölgesini aydınlatılarak aracın şık ve sportif tarzı ön plana çıkarılıyor. Ayrıca, hoparlörlerin etrafındaki yeni halkalar ve alüminyum kaplamalı hava delikleri de daha yüksek bir kalite ve zarafet düzeyi sunmaya başlıyor.

Hyundai Kona, cesur ve sıra dışı tasarımı ile özellikle B-SUV segmentinde yeni bir ikon haline geldi. Boyutları itibarıyla yeni Kona; önceki modele göre 40 mm daha uzun ve geniş. Beş adet yeni gövde rengiyle üretilen Kona, önceki modelde de olduğu gibi yine siyah tavan rengiyle de satın alınabilecek.

Hyundai Kona, 10.25 inçlik bir dijital multimedya paneli ile gelirken aynı yeni bağlantı özelliklerini de sunuyor. Yeni AVN ekran, bölünmüş ekran işlevi görürken ayrıca birden çok bluetooth bağlantısı destekliyor.

Yeni Kona’nın dış ve iç tasarımı kadar teknik özelliklerini de heyecan uyandırıyor. Hyundai SmartStream imzalı yeni 1.6 litrelik benzinli turbo motor, 177 yerine artık 198 HP güç üretiyor. Bu performanslı üniteyi yedi ileri çift kavramalı şanzımanla eşleştiren Hyundai, en güçlü Kona’yı hem iki tekerlekten hem de dört tekerlekten çekişli olarak satışa sunacak.

Daha fazla yakıt verimliliği için 48 voltluk hafif hibrit teknolojisini de sunan Hyundai; standart olarak 136 HP’lik 1.6 litre Smartstream dizel ve 120 HP’lik 1.0 litrelik T-GDI Smartstream benzinli motorla satışa başlayacak. Müşteriler, 48 volt hafif hibrit teknolojisini isteğe bağlı olarak yedi ileri DCT veya altı ileri manuel şanzıman ile tercih edebilecek.

Yeni Kona, 1.6 litre GDI motor ve 141 HP kombine güce sahip hibrit versiyonla da tercih edilebilecek. Kona Hybrid, 32 kW’lik elektrik motorla donatılırken; gücünü 1.56 kWh lityum polimer pilden alıyor.

Yeni Kona ve Kona N Line yıl sonuna doğru Avrupa ve eş zamanlı olarak Türkiye’de satışa sunulacak. Merakla beklenen yeni Kona Hybrid ise 2021’in ilk çeyreğinde bayilerdeki yerini alacak.

Similar Posts