BMW YENİLİK

Yeni BMW M3 ve M4 ne zaman geliyor?

BMW, yeni M3 Sedan ve yeni M4 Coupe modellerini tanıttı. Günlük sürüş deneyimini tutkulu bir performans ve göz alıcı tasarımla birleştirmeyi hedefleyen yeni M3 ve M4; 2021’in ilk çeyreğinde Türkiye’de meraklılarıyla buluşacak.

Göz alıcı ve çekici tasarımlarıyla dikkat çeken M3 ve M4, standart olarak sunulan altı ileri manuel şanzımanla fark yaratırken; M3 Competition ve M4 Competition sekiz ileri ileri M Steptronic şanzımanla yollara çıkacak. Arkadan itiş seçenekleriyle sürüş keyfini doruklara çıkaran her iki modelin de kalbinde M TwinPower Turbo teknolojisine sahip yüksek devirli sıralı altı silindirli motor yer alıyor.

Yeni M3 ve M4, segmentlerinde benzeri olmayan güç aktarma seçenekleriyle üç farklı karakterde tercih edilebiliyor. Saf performans isteyenler, M3 ve M4’ü 480 HP’lik sıralı altı silindirli 2993 cc’lik motor, altı ileri manuel şanzıman ve arkadan itişli olarak tercih edebiliyor. Competition modellerinde ise aynı motorun 510 HP’lik versiyonu sekiz ileri M Steptronic şanzımanla bir araya geliyor ve gücünü yine arka tekerleklere gönderiyor. Her iki Competition modeli de gelecek aylarda dört tekerlekten çekiş sunan M xDrive seçeneği ile satışa sunulacak. 3.0 lt’lik motor 2650 d/d’den itibaren 550 Nm tork üretiyor. Competition modellerde ise tork 650 Nm’ye ulaşıyor.

Yeni BMW M3 Sedan ve M4 Coupe, sıfırdan 100 km/s hıza yalnızca 4.2 saniye ulaşabiliyor. Competition modelleri ise aynı hızlanmayı 3.9 saniyede tamamlarken, sıfırdan 200 km/s hıza ise yalnızca 12.5 saniyede ulaşıyorlar. Her iki model de ortalama olarak 100 km’de 10.2 lt yakıt tüketiyor. Competition modellerde ise 100 km’deki ortalama tüketim 10.8 litreye ulaşıyor.

M3 ve M4’ün maksimum hızı 250 km/s ile sınırlandırılmış ama M Driver’s paketini satın aldığınızda

BMW M3

maksimum hız 290 km/s’ye ulaşıyor. Competition modellerde de 290 km/s’lik maksimum hız değişmiyor.

BMW, yeni M3 ve M4’ü altı ileri manuel şanzıman ve arkadan itişli olarak tasarlayarak aynı zamanda ağırlık tasarrufu da sağlamış oldu. Sekiz ileri otomatik şanzımandan 23 kilogram daha hafif olan manuel vites kutusu sayesinde, BMW’nin uzmanı olduğu önden arkaya ağırlık dağılımı daha da iyileştirilmiş.

Saf performanslı sürüş keyfini, üstün yol tutuş kabiliyeti ile birleştiren M3 ve M4’te adaptif M süspansiyon standart olarak yer alıyor. Yol tutuş performansını artıran diğer özellikler arasında M Servotronic direksiyon ve M çekiş Kkntrolü ile opsiyonel olarak tercih edilebilen M Drive Professional paketi bulunuyor. Tamamen yeni M çekiş kontrolü ile sürücüler aracın kontrollü bir şekilde kayması için müdahale eşiğini belirleyebiliyor.

Yeni M3 ve M4’ün heyecan verici performanslarını dizginlemek gerektiğinde güçlü fren sistemi devreye giriyor. Önde altı pistonlu kaliperler ve 380 mm diskler ile arkada 370 mm diskleri kavrayan tek pistonlu kaliperler güvenli bir duruş mesafesinin yakalanmasına olanak sağlıyor.

M düğmesi sürüş deneyimi

Yeni BMW M3 Sedan ve BMW M4 Coupe’nin orta konsolunda yer alan M modu düğmesi ile mevcut yol koşullarına en uygun sürüş deneyimi yaşamak için ayarlamalar yapılabiliyor. Ayrıca, gösterge paneli ve head-up display’deki ekranların tepki ve özelliklerini de bu düğme ile ayarlamak mümkün oluyor. Road ve sport modlarının yanı sıra, opsiyonel olarak M Drive Professional özelliğiyle Track yani pist modu da sisteme eklenebiliyor.

Yeni M3 ve M4, etkileyici performans özelliklerinin yanı sıra, dış tasarımda motorsporlarından ilham alan çizgileri geçmişinden gelen nostaljik detaylarla birleştiriyor. Ön tamponda cesur tasarımıyla dikkat çeken böbrek ızgara, bal peteği şeklindeki büyük hava girişleriyle çevreleniyor. Ayrıca sportif marşpiyeler, aerodinamik yan aynalar, daha agresif bir arka tampon, siyah arka difüzör ve dört çıkışlı egzoz sistemi yüksek performansı vurgulayan özellikler arasında yer alıyor.

M3 ve M4’te BMW Live Cockpit Professional’ın bir parçası olan 12.3 inç gösterge ekranı ve 10.25 inç kontrol ekranı ile yüksek çözünürlüklü dijital ekran grubu standart olarak sunuluyor. Tamamen dijital gösterge ekranı ile navigasyon haritası, sürücü destek sistemleri, durum göstergeleri veya çevredeki alanın üç boyutlu görselleştirmesi için gereken alan yaratılabiliyor. Ayrıca, 10.25 inç bilgi-eğlence sistemi kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay bağlantılarını da destekliyor.

Her iki modelde de önde ve arkada sensörlü park mesafe Kontrolü, fren işlevli hız sabitleyici, fren müdahaleli ön çarpışma uyarısı, şeritten ayrılma uyarısı, dikkat asistanı ve hız sınırı bilgisi sistemi standart olarak sunuluyor.

Similar Posts