FIAT YENİLİK

Yenilenen Fiat Egea ocak ayında yollara çıkacak

Türkiye’nin en çok satılan otomobili Fiat Egea, beş yılın sonunda yenilendi. 225 milyon dolarlık bir yatırımla geliştirilen makyajlı Egea; sedan, hatchback ve station wagon gövde seçenekleriyle üretilmeye devam edecek. En büyük yenilik ise model yelpazesine katılan ve crossover görünümüyle dikkat çeken Egea Cross olacak.

Yeni Fiat Egea Cross, duyguları harekete geçiren tasarımı ve dinamik yapısıyla genç sürücüleri kendine çekecek ama ailelere de hitap ediyor. Yenilenen Egea ailesinde ilk olarak yeniden yorumlanan ön ızgara dikkat çekiyor. Izgarada yer alan diğer önemli yeniliği ise logo oluşturuyor. Fiat yazısından tasarlanan bu logo yenilikçi yaklaşıma işaret ediyor. Egea, kısa süre önce pazara sunulan yeni Fiat 500’den sonra bu logoyu taşıyan ilk Fiat modeli olmasıyla da dikkat çekiyor. Fiat Egea’nın farları yeniden tasarlanırken, tüm gövde seçeneklerinde, hem ön hem de arkada LED teknolojisi kullanılmış.

Bu özellik, otomobile daha modern bir görünüm kazandırmakla kalmıyor, güvenliği de artırıyor. Önde Full LED far teknolojisi gelişmiş görünürlük ile sürüş güvenliğine katkı sağlarken, aynı zamanda otomobilin enerji tüketimini, dolayısıyla karbondioksit emisyonlarını azaltıyor. Krom detaylarla zenginleşen ön tamponun alt bölümü de yeni bir görünüm sergiliyor. Aracın yenilenen tasarımı, daha modern görünümlü ve elmas kesimli yeni 16 ve 17 inç alaşım jantlarla destekleniyor.

Fiat Egea model ailesinin iç mekânı da ciddi oranda yenilenmiş. Daha önce kullanılan göstergenin yerini tamamen yenilenen 7.0 inçlik dijital gösterge paneli alıyor. Son derece gelişmiş olan bu sistem, sürücüsünün hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Kullanıcı bu ekran sayesinde yolculuk bilgilerini, multimedya özelliklerini ve araca bağlı akıllı telefonunu kontrol altında tutabiliyor. Yeni dijital gösterge, 10.25 inç dokunmatik ekrana sahip tamamen yeni UConnect 5 multimedya sistemi ile kombine ediliyor.

Bu sistem, FCA Grubu’nda ilk kez yeni Fiat 500’de kullanılmıştı. Şimdi de yeni Egea model ailesinde yerini alıyor. Yeni Fiat Egea modellerinde direksiyon da daha şık ve daha sportif tasarımıyla dikkat çekiyor. Daha kompakt bir boyuta sahip olan direksiyon simidi, ergonomik olacak şekilde tasarlanırken, 7.0 inçlik dijital gösterge panelinin daha iyi görünmesini sağlıyor.

Yeniden tasarlanan klima kumandaları, krom ve siyah detaylarla zenginleştirilen orta konsol da yeni tasarımıyla ön plana çıkıyor. Yeni Fiat Egea, Okyanus Mavisi ve Paprika Turuncusu isimli iki yeni renk seçeneğiyle de alınabilecek.

Egea ailesinin yeni üyesi Cross, tamamen yeni bir hedef kitleye yönelik tasarlanmış. Egea Cross, güçlü ve cesur hatlarının yanında, farların altına kadar uzanan yeni ızgara tasarımı ile gerçek bir crossover modelde olması gerektiği gibi çok daha geniş ve çok daha heybetli görünüyor.

FIAT EGEA

Otomobilin farklı süspansiyonun yapısı, yeni jant ve lastik ölçüleriyle yerden yüksekliği diğer gövde seçeneklerine göre 4.0 cm artırılmış. Fiat Egea Cross, güçlü görünümünü perçinleyen daha büyük lastiklerle donatılmasıyla da farkını ortaya koyuyor. Egea Cross’un gövde mimarisi daha yüksek bir sürüş pozisyonu sunuyor ve hatchback modelden 7.0 cm daha yüksek olmasıyla öne çıkıyor. Otomobilin özel crossover detayları çamurlukların etrafındaki gövde kaplamaları ile başlayarak yanlarda ve ön tarafta devam ediyor. Cross için özel tasarlanan kaslı ön-arka tampon, yan marşpiyeler ve Cross gövde tipine özel tavan rayları da güçlü ve gösterişli görünümü beraberinde getiriyor.

Artırılan güvenlik özellikleri

Fiat Egea, yenilenen tasarımının haricinde; teknoloji açısından da kapsamlı bir geliştirmeye uğramış. En güncel sürüş destek sistemleri ile donatılan Egea, böylece kompakt sınıftaki iddiasını daha da artıracak. Trafik işareti tanıma, akıllı hız asistanı, şerit takip, sürücü yorgunluk uyarı, adaptif uzun far, kör nokta uyarı gibi sistemler güvenliği artıran detaylar arasında. Ön park sensörleri, anahtarsız giriş/çalıştırma ve kablosuz akıllı telefon şarjı gibi özellikler ise hayatı daha kolaylaştırmayı hedefliyor.

Yenilenen ve genişleyen Egea ailesi, multimedya konusunda da yenilikçi bir çözümle modern teknolojik imkânları kullanıma sunuyor. Yeni Egea modelleri, FCA’nın ilk kez yeni 500 ile kullanıma sunduğu, gelişmiş bağlanabilirlik çözümlerine ve 10.25 inç dokunmatik ekrana sahip, beşinci nesil UConnect 5 multimedya sistemi ile donatılan grubun ikinci otomobili olarak öne çıkıyor. Müşterilere basit ve kullanışlı bir kullanıcı deneyimi sunma fikriyle hareket eden FCA, sezgisel ve kişiselleştirilebilir Android Auto işletim sistemini kullanıyor.

Kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto desteğine sahip olan Uconnect 5, CarPlay’in özelliklerini, kişileştirilebilir profillerle dokunmatik ekranda kablosuz olarak kullanma ve beş adede kadar konfigürasyonu saklama olanağı sunuyor. Egea’nın yeni multimedya sistemi aynı anda iki telefonu bluetooth üzerinden bağlayabiliyor. Kullanıcı, böylece iki farklı cep telefonunu eş zamanlı olarak kullanabiliyor ve gelen ve giden çağrıları, o sırada bağlı olmayan telefondaki bir çağrıyı cevaplamak için bir bağlantıdan diğerine geçiş yapmadan aynı anda yönetebiliyor. Ayrıca, arka koltuklar için sunulan USB soketi özellikle uzun yolculuklarda ailelerin hayatını kolaylaştırabiliyor. Böylece tablet gibi mobil cihazlar arka koltukta şarj edilebiliyor ve kullanılabiliyor.

FIAT EGEA

Fiat Egea, 2021 yılında yenilenen motor ailesiyle yollara çıkacak. Yeni Egea, ilk olarak 100 HP gücünde 1.0 litrelik motorla donatılacak. Yeni üç silindirli motor mevcut 1.4 litrelik motordan farklı olarak 1500 d/d’den itibaren 190 Nm gibi yüksek bir torku kullanıma sunuyor. FireFly turbo motor ailesinin bir parçası olan 1.0 GSE T3, düşük tüketim ve emisyon değerlerini üstün performansla birleştirmeyi hedefliyor. Yeni motorun; düşük devirde kullanıma sunduğu yüksek çekiş gücüyle son derece akıcı ve keyifli bir sürüş sunduğu iddia ediliyor. Ayrıca düşük ses seviyesiyle konforu da artırdığı belirtiliyor. Motorun karbondioksit emisyonu WLTP normuna göre 121 g/km değerine kadar düşüyor. Euro 6D uyumlu Multijet dizel motorlar ise 1.3 litre 95 HP ve 1.6 litre 130 HP olmak üzere iki farklı güç seçeneği sunuyor. Bilindiği gibi eski 1.6 lt dizel motor 120 HP gücündeydi. İyileştirilen performans ve 110 g/km’den başlayan CO2 emisyon değerleriyle yeni dizel motor ailesi yüksek verimlilik seviyesiyle öne çıkıyor.

Şimdilik elimizdeki veriler bunlar. Maksimum hız, 0-100 km/s hızlanma ve ortalama yakıt tüketimi gibi bilgiler henüz açıklanmadı.

Similar Posts